Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell írni és mondani?

Hogy kell írni és mondani?

Figyelt kérdés

Vissza a jövőbét vagy vissza a jövőbe-t?

A Vissza a jövőbe című filmet nem jó mert nehézkes és terjengős, a fenti kettő közül kéne választani.


2010. júl. 1. 12:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Ez elég nehéz...Szerintem Vissza a jövőbe-t...de ha tutira akarsz menni, akkor azt írd hogy Vissza a jövőbe című filmet...és a probléma megoldva ^^
2010. júl. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
És ha mondani akarom? Élő beszédbe pláne természetellenesen hat ha azt teszem hozzá h a "című filmet". :D
2010. júl. 1. 12:19
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

1. "Láttad a Vissza a jövebét ?"

2. "Láttad a Vissza a jövöbe-t ?"

3. "Láttad a Vissza a jövöbe című filmet ?"


Nem tudom barátom, nekem a harmadikkal élő szóban semmi bajom, de az első kettő ....pffff ....


maci

2010. júl. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Pl:

"Tegnap láttam a Mátrixot" és "Tegnap láttam a Mátrix című filmet" közül szinte kizárólag az első változatot használjuk.

De ez esetben talán tényleg a "Vissza a jövőbe című filmet" a legjobb megoldás, jobb híján. :P

2010. júl. 1. 15:14
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz kérdés. :D

Szerintem mondd úgy, hogy Vissza a jövőbét... talán :S

Vagy Vissza a jövőben filmet...

Esetleg Back to the future :D :D

2010. júl. 1. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Kifejezetten szabály nincs rá, csak ajánlás, amit "illik" betartani.


A helyesírási szabályzat szerint:

"Ragos címhez újabb rag függesztését lehetőleg el kell kerülni a mondat átszerkesztésével; pl. így: Petőfi a Szülőföldemen című versében..."


Én is átserkesztve mondanám, de ha az nincs a lehetőségek közt, akkor részemről a "jövöbét" végüre szavazok. (Egyéni vélemény)

2010. júl. 1. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ha hétköznapi beszélgetésről van szó, akkor nyugodtan mondhatod, hogy "láttam a Vissza a jövőbét". De ha esetleg kritikusként mondasz/írsz róla véleményt, akkor "a Vissza a jövőbe című film" formát használd. Szerintem :D
2010. júl. 1. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hát igen, a "Vissza a jövőbe című filmet" szerintem is kissé hivatalosan hangzik. :)
2010. júl. 2. 21:01
 9/11 anonim válasza:
Egy szóban csak egy rag szerepelhet. A -ban, -ben, -ba, -be ragok, éppen mint a tárgyrag, a -t. Tehát helytelen lenne a mondatod, ha úgy mondanád, hogy "Láttam a Vissza a jövőbét", vagy "Láttam a vissza a jövőbe-t. Az ilyen címeknél az a helyes kifejezés, hogy "Láttam a Vissza a jövőbe című filmet" és hasonlók. ;)
2010. júl. 3. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Láttad tegnap a Bekktudöfjúcsört?
2010. okt. 7. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!