Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Megvan-e vagy meg van csinálva?

Megvan-e vagy meg van csinálva?

Figyelt kérdés

Reggel a forró tea fölött kigondolhatjuk, hogy mit kell magunkkal vinnünk aznap. Így marad idő arra is, hogy ellenőrizzük, minden megvan-e, hogy felfrissüljünk. Még le is zuhanyozhatunk, vagy hajat moshatunk.


Nem inkább így kellene: ellenőrizzük, minden meg van-e (csinálva), hogy felfrissüljünk ?


2019. febr. 20. 22:16
 1/7 2*Sü ***** válasza:
79%

Nyilván ha egy zseblámpát is kell vinni, akkor nem azt ellenőrzöd, hogy elkészült-e a zseblámpa, legyártották-e minden alkatrészét, azaz nem azt, hogy megcsinálta-e valaki a zseblámpát, hanem azt ellenőrzöd, hogy elérhető közelségben van-e. Itt a létigéhez kapcsolódik az igekötő: meg+van, így egybe kell írni.


A megvan egy igekötős ige, aminek sok jelentése van. Lásd: [link]


Egyik értelmében a megvan azt jelenti, hogy már ismert, tudott helyen van.

2019. febr. 20. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Úgy értettem, hogy a reggeli feladatok meg vannak-e csinálva.

De igazad van, inkább arra gondolnak, hogy minden össze van-e pakolva az induláshoz (megvan minden).

2019. febr. 20. 23:09
 3/7 A kérdező kommentje:
minden megvan-e, hogy felfrissüljünk Csak szerintem van kicsit érdekesen megfogalmazva?
2019. febr. 20. 23:11
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Két külön igéről van szó. Megvan és megcsinál.

A "meg van csinálva", az a "megcsinál"-ból gyártott befejezett melléknévi igenév. Nincs köze a "megvan" igéhez.

2019. febr. 20. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
4. jav.: Bocs, nem befejezett melléknévi igenév, mert az a "megcsinált" lenne, most nem jut eszembe, de érted.
2019. febr. 20. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ezt értem, csak én először úgy olvastam a fenti részt, mintha a felfrissüléshez lenne meg minden eszköz :) Pedig nem erről van szó. Emiatt írtam, hogy szerintem érdekes megfogalmazás.
2019. febr. 20. 23:26
 7/7 BringaManó ***** válasza:
54%
#4: határozói igenév
2021. nov. 15. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!