Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Visszaszíva vagy visszaszívva?

Visszaszíva vagy visszaszívva?

Figyelt kérdés
Két -v vagy egy, ha pl. azt akarom mondani, hogy visszaszívok valamit, amit mondtam?

2019. máj. 21. 20:34
 1/7 anonim ***** válasza:
79%
Visszaszívva
2019. máj. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én is így éreztem. Csak elbizonytalanodtam, és a neten kétféleképpen is láttam.
2019. máj. 21. 20:56
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

Érdekes eset, mert a szív igének van egy olyan alakja, hogy szí, ami helyes, ámde ritka változat. Ha ahhoz kapcsoljuk a -va képzőt, akkor teljesen helyesen jutunk a szíva alakhoz. (Pl.: Kertész Imre írja: " nyugodtan ült tovább, a pipáját szíva,") Ettől függetlenül nem hinném, hogy a neten látott "szíva" formák a tudatos nyelvhasználat eredményei volnának, inkább csak véletlenül trafáltak bele a szívva helyett egy másik helyes alakba. (Pl sokan írják a hadd helyett azt hogy had, mindkettő értelmes szó, nem húzza alá a helyesírásellenőrző, csak mást jelent. A szíva is kicsit ilyen, de a tetejébe ez ugyanazt jelenti, mint a szívva.)


Szóval ha a fejedben a visszaszív az alapszó, akkor -vv- kell bele, de mivel sosem tudod 100%-osan biztosra kijelenteni, hogy kik azok, akik tévesen hiszik, hogy a szív képezve szíva, és kik azok, akik eredetileg is a visszaszí alapszóból indultak ki a fejükben, ezért sosem lehetsz biztos abban, hogy egy konkrét visszaszíva az tulajdonképpen helyes vagy helytelen. (Abból a szempontból értem a helyest vagy helytelent, hogy a szó pontosan az-e amit mindani akart.)

2019. máj. 22. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ, de nekem eszembe sem jutott a "szív" főnévből eredeztetni ezt a szót, holott régies alakja nemcsak a "szű", hanem a "szí" is.

Én a szívni igére gondoltam.

Ha a "szíva" szót látnám egy XX. század előtti írásban, az jutna eszembe, hogy valaki egy pipát szíva, szívott volt, vagy hogy az a pipa szíva vala.

Vagyis a szívott múltidő régies alakja.

2019. máj. 22. 10:54
 5/7 anonim ***** válasza:
Mondjuk főnevet egy pillanatig sem említek. Ott is van az elején, hogy szív ige. (Miért kellene főnévi igenévi alakban beszélni róla?)
2019. máj. 22. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Igazad van, én variáltam túl.
2019. máj. 23. 08:59
 7/7 anonim ***** válasza:
Mindkettő jó attól függően, hogy a szí vagy a szív a képzendő ige. Utóbbi jóval gyakoribb.
2023. ápr. 14. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!