Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan zajlott a honfoglalás?...

Hogyan zajlott a honfoglalás? Úgy kell elképzelni mint egy Viking portyát?

Figyelt kérdés
Azaz Árpád vezérék gyilkolásztak és leigáztak minden falut, várost, települést aki megadta magát az maradhatott? Mutattak be véráldozatot ugyan úgy mint az északiak ?

2019. szept. 7. 16:10
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Íme a cím: Makoldi Miklós: szkíták, hunok és a Kárpát-medence kapcsolata.
2019. szept. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
64%

#4


"Nagyrészt szlávok/elszlávosodott egyéb népek lakták abból ítélve, hogy a Kárpát-medence tele van szláv földrajzi nevekkel."


Ezt alá tudnád valamivel támasztani? Leginkább a kijelentés második felét.

*Kérdezem ezt abszolút nem számon kérő hangnemben*

2019. szept. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

12-es: Köszönöm a kérdést:) Az lehet túlzás, hogy tele van, de tény, hogy sok víz és földrajzi helynek van szláv eredetű neve. Ez arra utalhat, hogy a honfoglalók nem mindig nevezték el ezeket, hanem az előttük már ott élő szláv nyelvűektől(akik nem feltétlenül voltak echte szlávok amúgy) vették át.


Néhány példa:

Hegységek: Mátra, Cserhát, Gerecse.

Víznevek: Balaton, Zagyva, Bodrog, Bódva, Kraszna, Galga.

Ezen kívül van még pár település és megye aminek szláv elnevezése van, pl: Visegrád, Csongrád, Nógrád, Zemplén.

Az Alföldön mondjuk nemigazán vannak szláv földrajzi nevek, de a Dunántúlon, északi részeken, Erdélyben azért akadnak ilyenek. A mai Szlovákia és Kárpátalja területén meg méginkább, de oda ugye később is mentek szlávok.


Ezzek egy érzékeny témát érintünk most amúgy, mivel egyes körökben a szláv kb. szitokszónak számít és gondolom most le is pontoznak annak rendje, módja szerint. Viszont szerintem teljesen értelmetlen elhallgatni, hogy bizony 1100 éve a szomszédságukban élünk, tehát ők is hatással voltak ránk, nem csak mi rájuk.

2019. szept. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
0%

A szláv szavak is a szkíta- magyar nyelvből erednek, mint például a hrad szó, amely körül kerített helyet jelöl. Eredete a magyar kert szó, amely a kör szóból származik.

Ezért, ami szlávnak tűnő helynév, az is magyar eredetű.

A Balatont eredetileg fertőnek hívták, csakúgy, mint a Fertő tavat.

"Azután a pelso tó-név sem lehet csak azért szláv, mert a kárpáti tótok most a tavat pleso-nak liijják : hisz a svéd lapoknál is plesse hegyi tó, mit az okbul említek meg, hogy lássuk, mennyire nem kell sietni a geographiai nevek magyarázásával. A régi pels i név alkalma­sint azt jelentette vala, mit az újabb balaton, mi igazán szláv szó, és mocsárt jelent, meg a fertő, mi már nem szláv szó, de hasonlóképen mocsárt jelent. Szóval a Magyar- és Erdély-or- 'szági folyó- és tó-nevek, a mellyek már a rómaiak idejében meg­voltak, nem szláv népektül származnak, hanem vagy a keltáktul, vagy ezeket is megelőzött más népektül, hisz a kő kor embereit— s illyenek voltak nálunk is — épenséggel nem ismerjük"

[link]

2019. szept. 12. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!