Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A napi 8 óra munka már több...

A napi 8 óra munka már több mint 100 éve fenn van tartva dacára a rengeteg technikai vívmánynak, számítógépek elterjedésének, automatizált rendszerek alkalmazásának, hogy lehetséges?

Figyelt kérdés

Mi kell még ennél több a munkaórák lecsökkentéséhez? Mi a garancia arra, hogy le lesznek az órák csökkentve a robotizált rendszerek elterjedése után tüntetések / utcai harcok nélkül?

Eddig a vezetői rétegek semmit nem adtak maguktól, minden gyökeres változást véres harcok árán kaptak csak meg az emberek.


2020. febr. 17. 10:59
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:

10


Szerintem pedig inkább megszokás. Az emberek azt gondolják, hogy még mindig ennyit kell dolgozni. Nyilván nem omlana össze gazdaság ha napi 6 órát dolgoznánk. Csupán korrigálódna a jelenlegi túltermelés, újra annyit termelnének amennyire valóban szükség van, nem lenne tervezett elavulás, agresszív reklám, fogyasztói mentalitás stb.

A termékeket jobban megbecsülnék és hosszab távra terveznék, nem a divat mozgatná a gyártást hanem a tudatos és valós szükséglet. Szerintem jobb lenne

2020. febr. 17. 12:15
 12/33 anonim ***** válasza:
68%

"Szolgáltatások... alapvetően ugyanazok...fodrászok, ügyvédek, tanácsadók, takarítók, fogorvosok, bizosítók, bankok, ezek akkor is mind megvoltak."

Kérlek fejtsd ki, ezeket hogyan képzeled automatizálni, milyen technikai vívmányokkal. (És vedd figyelembe, hogy pl. egy bank vagy biztosító pénzügyi vagy jogi döntéseit nem lehet gépekre bízni.)

2020. febr. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 A kérdező kommentje:

12


De pont azt mondtam, hogy ezek ugyanazok mint anno.


A termelésben történt az automatizálás aminek hála egy munkás ma 10-szer annyi tud termelni mint 50 éve. De ennek a hatékonysának nincs semmi látszatja a munkás szabadidejében. De más irodai munkák is sokkal hatékonyabban működnek mint évtizedekkel ezelőtt a számítástechnikábak köszönhetően

2020. febr. 17. 12:29
 14/33 anonim ***** válasza:
66%

"Nyilván nem omlana össze gazdaság ha napi 6 órát dolgoznánk."

Csak épp minden termék és szolgáltatás mennyisége 25%-al esne vissza, és a kereslet-kínálat felborulása miatt megnövekedett árakat is a fizetésed 75%-ából kéne finanszíroznod.

Igen gyorsan felkopna rengeteg ember álla...

2020. febr. 17. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 Wadmalac ***** válasza:
63%

"Nem 50-60 évvel ezelőttre termelünk?


Miben termelünk másként?"


Egyrészt a folyamatos technikai fejlesztés miatt minden terméket sokkal rövidebb ideig használunk és hamarább cserélünk le, mint 50-60 éve.

Másrészt meg sokkla nagyobb választék készül minden termékfajtából és sokkal több féle termék is létezik. Az 50-60 évvel ezelőtti luxus- és kényelmi iparcikkek legnagyobb része ma tömegcikk.

A Földön ma megtermelt élelmiszer minimum 40%-a érintetlenül a kukában végzi, mert a mennyiségi és választékbeli túltermelés miatt lejár a szavatossága a megvásárlás előtt.


Sokkal több munkaterület van ma, mint 50-60 éve, amelyek mind munkaerőt kívánnak. Hiába sokkal nagyobb az automatizálás mértéke, az összes gyártási tevékenység sokkal több.


A robotizálás várható exponenciális felfutásával TALÁN kiegyenlítődik a munkaterület-bővülés miatti munkaerő-szükséglet növekedése és a robotizálás által átvett, ezzel csökkenő munkaerő-szükséglet arány.

De erre sem vennék mérget, mert a "harmadik világ" területén a robotizálás még elég sokáig nem lesz gazdaságos az emberi munkaerővel szemben.


Szóval a munkaerő-felesleg ideje még odébb van.

Még itt, Európában is.

A robotizálás miatti plusz profit, mint jóléti társadalmi alap előbb lesz meg, minthogy ebből el kéne tartani munkanélküli tömegeket vagy csökkent munkaidő fizetés-kompenzálására.


Az megint más téma, hogy ezzel egyidőben ki fog pukkanni a túltermelési lufi.

2020. febr. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
63%

"De ennek a hatékonysának nincs semmi látszatja a munkás szabadidejében"

Hogyne lenne? Hogy élelmiszerből ekkora a választék a boltban, hogy otthon tévézhetsz, internetezhetsz, számítógépes játékokkal töltheted az időd, hogy kismillió féle hobbit választhatsz amikhez mindenfelé találsz termékeket, hogy otthon mobilkímával hűtött szobában élvezheted a nyári hőséget, hogy Opellal, Fiattal, stb járhatsz Trabant helyett, stb. Ha 50-60 évvel ezelőtti viszonyok lennének, akkor ezek jó részét nem engedhetnéd meg magadnak, hisz nem termelnénk belőlük olyan mennyiséget hogy neked fussa rá. Másik részük pedig nem is létezne.

2020. febr. 17. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
72%

#13, Az a gond, hogy ez nem csak mennyiségi kérdés. Az irodai munkaköröknél általában a feladatok nem egy kupacban jönnek, hanem napi szinten folyamatosan. A feladatok nagyrésze pedig nem is automatizálható, legfeljebb könnyíthető. Például egy irodistának nem kell a kartonozó szekrényekben kutakodni. Másrészt, ahogy fentebb már írtam, sok helyen annyi a feladat, hogy papír és kartonszekrény alapon esélytelen is lenne 8 órában végezni a napi teendőkkel.

A másik, hogy ha egy adott területen sikerül automatizálni egy műveletet, akkor nem kevesebbet fognak dolgozni a munkások, hanem kevesebb embert foglalkoztatnak 8 órában.

2020. febr. 17. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 A kérdező kommentje:

16


Tv helyett ott volt a rádió amit ugyancsak le kellett gyártani akkori technológiával.

Internet helyett ott volt a vezetékes telefon amit ugyancsak le kellett gyártani, a hálózatot karban tartani.

Tv pedig 50 éve is volt már. Fekete- fehér, de ugyanúgy le kellett gyártani.

Az, hogy gyakrabban cseréljük az pedig nem a szükségleteinkkel van egyensúlyban, hanem az túltermelés, újabb modellek napi megjelenésének köszönhető, amely igény mesterségesen gerjesztett és nem józan észen alapuló igény. Egy TV-t például elnézehethetnénk 20 évig is és semmivel sem lenne rosszabb minőségű életünk.

Szóval szerintem csakis a túltermelés miatt kell ennyi munkaerő mind mindig, a valászték növekedést és kínálat növekedést simán ellensúlyoznia kellene a hatékonyság növekedésének és munakerő felszabadító hatást kellene kiváltania normál körülmények között.

2020. febr. 17. 13:09
 19/33 anonim ***** válasza:
67%
Hát igen, hisz a vezetékes telefon tökéletes analógiája az internetnek, egy rádió pedig egy modern tévének azok minden szolgáltatásával együtt... Te jó ég, ember...
2020. febr. 17. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
45%

Több helyen kísérleteznek 6 órás / munkanapokkal.4 napos munkahéttel


[link]


[link]


Minden attól függ milyen munkakör és hogyan dolgoznak az emberek. Pl itt nálunk az irodában szerintem kvázi lehetetlen dolgozni, az adminisztratív és tervezői munkát otthonról hatékonyabban el tudnám végezni az automatizálásnak is hála. Ehelyett bent vagyunk 8 órát néha abszolút agyhalál felesleges és irreleváns meetingeken ülve, majd annyira lefáradva hogy utána csak beszélgetünk meg ötletelünk egy kv mellett (de valódi koncentrált munkáról szó sincs)


Szóval munkafüggően alakul majd ez a dolog... mert vannak olyan feladatok amik viszont végtelen mennyiségig skálázhatóak. Tehát amit 6 óra alatt el tudok végezni, akkor + 2 óra alatt annyival többet. Viszont vannak olyanok amik felesleges időelcseszések, és maga a munka mondjuk 50-60%-os performance rate-el megy a klasszikus "bent recskázok az irodában" feeling miatt.

2020. febr. 17. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!