Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Olyan kritikus időszakokban...

Olyan kritikus időszakokban mint a mostani, amikor az interneten dezinformálási hadjárat folyik, az ember honnan tudhatja mi az igazság?

Figyelt kérdés

Jelenleg a legnagyobb informatikai cégek igazi cenzúrát folytatnak és törölnek mindent ami nem "hivatalos" álláspont. Ez miben különbözik például a kommunista rezsimek, diktatúrák dezinformálásaitól?


A szociális médiák, keresőmotorok jelenleg csak a hivatalos hírcsatornák, újságok által tartalmakat engedik megjeleníteni az oldalukon.


Attól félnek, hogy a pánikot keltenek.


De ha annyira hamis az információ, hogy ellenőrizhetetlen akkor mitől félnek?


Az amerikaiak például 30% úgy hiszi, hogy a koronavírust laboratóriumban fejlesztették. Ez óriási szám, több tíz milliós tömeg. Azért ennek van jelentősége.


Na, szóval a lényeg az, hogy ha hülyeségek azok az infók amiket leközölnek akkor mitől félnek a hatóságok?


2020. ápr. 10. 21:22
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
14%
Nézőpont kérdése. Te bizonyára dezinformálásnak, eltitkolásnak látod. Én nem. Amire kíváncsi vagyok, megtudom. A szemetet a fontostól megkülönböztetem. Ha egy hely cenzúrázna (nem teszi), akkor egy másik helyen nézek utána.
2020. ápr. 10. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 sadam87 ***** válasza:
100%
Attól, hogy az emberek hülyeségeket csinálnak az álhírek, dezinformációk miatt. Például aki azt hiszi, hogy az 5G hálózat okozza a koronavírust, az nem fog megfelelően védekezni a járvány ellen (miután szétverték a sugárzó tornyokat).
2020. ápr. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Azért szerencsére ez nem Kína... úgy tűnik a valódi fake newst törlik.


Egyelőre nincs mitől tartani. A hírek eljutnak oda ahová kell, és több oldalról ellenőrizhetőek.


A nagy hírszolgáltatók ha egyszer bebuknának egyetlen esettel is, onnantól elvesztik a hitelüket. Nem éri meg.

2020. ápr. 11. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

"Az ember honnan tudhatja mi az igazság?"

Sokat segít ha elgondolkodunk rajta, hogy kitől is származik az információ. Ha benzinkutastól/manikűröstől/postástól halljuk, nem árt ha kételkedünk, mert jó eséllyel ők sem a téma szakértői. Ha neten olvassuk DrBubo859-től szintén kételkedhetünk, hogy ő tényleg a Cambridge-i egyetem professzora, vagy csak egy 8 éves, unatkozó hülyegyerek.


"Jelenleg a legnagyobb informatikai cégek igazi cenzúrát folytatnak és törölnek mindent ami nem "hivatalos" álláspont. Ez miben különbözik például a kommunista rezsimek, diktatúrák dezinformálásaitól?"

Először is azt kellene megérteni, hogy a szólásszabadság joga azt jelenti, hogy te elmondhatod a véleményedet bármely témában. És itt a vége. A véleményedet nem kell senkinek meghallgatnia, nem kell hozzá felületet biztosítani. Tehát kiállhatsz az utcára, alapíthatsz újságot, indíthatsz weboldalt ahol elmondhatod, hogy mit gondolsz a világ dolgairól. De ha bármely cég ezt nem akarja megjeleníteni, hirdetni, attól nem sérül semmilyen jogod. A különbség pedig az, hogy a diktatúrában még ezt sem tehetted meg, mert elvitt a rendőr (vagy bármely hivatásos szerv) és megvertek, bebörtönöztek vagy kivégeztek (attól függően, hogy éppen melyik diktatúráról beszélünk).


"De ha annyira hamis az információ, hogy ellenőrizhetetlen akkor mitől félnek?"

Mert a sok egybites elhiszi. Úgy gondolják, ha bemondja a TV, megjelenik az újságban, olvas róla a neten, akkor biztosan igaz is. És terjeszti is ész nélkül, ami miatt a valódi és hiteles információ elveszik a sok bárgyúság között. Illetve időnként kifejezetten veszélyes is lehet, mint például chemtrail esetén, ahol egyesek már arról vizionáltak, hogy rakétával kellene lelőni a kereskedelmi járatokat így szorítva vissza a permetezést.

2020. ápr. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim válasza:

A hírek ma már olyan mint a ruha. Ha tetszik felveszed, ha nem, nem veszed fel. Ha akarsz migránsokat, adóemelést és államcsődöt meg IMF től való függést, nézd az RTL-t és olvasd a 444-et, ha nem viszont diktatúrát akarsz, akkor m1 és origo. Ez most így működik. Ez egyiken ez megy a másikon az. Neked kell eldönteni hogy melyiknek hiszel, a saját tapasztalatod alapján, vagy azokén akiknek hiszel. azzal nem értek egyet hogy a nagy hírszolgáltatók a fake newst törlik és elvesztenék a hitelüket ha kiderül hogy hazutdtak. Lásd CNN, Washington post akik azt állították hogy Magyarországon nem működik a parlament. Ok nem voltam a parlamentben tehát nem láttam, csak videókat hogy ott voltak és beszélgettek. :)

De ha nem magyar vonatkozást nézünk akkor az is megjelent, hogy a Elon Musk csodálkozott hogy a CNN még létezik mert azt hazudták, hogy a Tesla nem teljesíti az ígért lélegeztetőgépek szállítását, közben szerinte meg folyamatosan szállítják.

De ettől még működik továbbra is a CNN pedig csak egy -két hete volt hogy ezeket állították amik nem igazak. Az emberek elfelejtik vagy nem akarnak dolgokra emlékezni mert az kényelmesebb.

Ha utálják Trumpot vagy Orbánt akkor azt a csatornát nézik amelyik kritizálja. Az ellenfeleik hibáit meg tévedéseit meg nem híresztelik pl hogy Karácsony meg feloszlatta a budapesti közgyűlést és egyszemélyben hoz a járvánnyal nem is kapcsolatos döntéseket, pl a haverok fizetésének emelését. Amit én megint nem tudok mert nem látom a rendeletet, de erről pl a CNN nem hiszem, hogy szólt volna vagy az RTL megemlítette volna.

Egyszerűbb valakit vagy totál utálni vagy imádni mint mérlegelni minden egyes döntését és hozni a végén egy döntést hogy összességében jó vagy rossz az illető a számomra.

Ami meg a laboratóriumi előállítását illeti a vírusnak nem kizárt. Azt olvastam hogy egy halpiacról indult vuhanból és mellette van egy laboratórium ami ilyenekkel foglalkozik. Persze itt is fenn áll a lehetőség, hogy valaki csak kitalálta, de ez miért olyan elképzelhetetlen? Szerintem egyáltalán nem igaz, de mindegy hogy elhiszed vagy sem.

2020. ápr. 30. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim válasza:
Az utolsó mondatom az akart lenni, hogy szerintem egyáltalán nem lehetetlen.Mármint a vírus hogy egy laborból jutott ki.
2020. ápr. 30. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

Egy Nobel díjas tudós egy biomatematikussal együtt a minap közölt egy cikket arról, hogy a vírus miképpen készülhetett egy laborban. Én három cáfolatot találtam, mindegyik azt bizonyította, hogy a közölt állítások, amelyek a labor verziót bizonyítják, megállják a helyüket akkor is, ha a természet produkálta.

Következtetés: elég sokan vizsgálják az eredetet olyanok, akik véleményét egyáltalán érdemes elolvasni. És nem igazán tudnak perdöntő módon megállapítani semmit. Egyelőre. De nem hagyják abba.


A kérdéssel azért nem foglalkozom tovább, mert az olyan téveszmék tömkelege, aminek eloszlatása igen komoly feladat. Látom, gyakorlatilag eredménytelenek a kísérletek. Ezért kimaradnék a folytatásból.

2020. ápr. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

7


Igen, már olyan szinten van (sajnos) a technológia, hogy egy vírusról is nehéz eldönteni egyértelműen, hogy mesterséges vagy természetes.


Nyilván az a legjobb mesterséges vírus /biofegyver amiről csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem kideríthető, hogy mesterséges.


Minden bizonnyal ez is egy szempont amikor biofegyvereket fejlesztenek, mert ki az a hülye aki le akarna bukni ilyesmikkel.

2020. ápr. 30. 12:31
 9/21 sadam87 ***** válasza:

Az mondjuk nagyban segítené az álhírek terjedésének visszaszorítását, ha mindenki (legalább így írásban) megpróbálná beszúrni a forrását annak, amit ír. Például:


#5

"Karácsony meg feloszlatta a budapesti közgyűlést és egyszemélyben hoz a járvánnyal nem is kapcsolatos döntéseket"

Az első fele tudtommal nem igaz. Az igaz, hogy nem tartottak meg közgyűlési üléseket, de ezt a veszélyhelyzetet kihirdető kormányrendeletből következik, ugyanis a katasztrófavédelmi törvény szerint veszélyhelyzetben (többek között) a fővárosi közgyűlés jogait a főpolgármester gyakorolja. Tehát ez nem önkormányzati rendeletből, hanem törvényből és kormányrendeletből következik. (Bár úgy látom, vannak viták a jogértelmezésben.)

[link]

"pl a haverok fizetésének emelését. "

Ilyenről én például nem hallottam, persze ettől még megtörténhetett.


#7

"Egy Nobel díjas tudós egy biomatematikussal együtt a minap közölt egy cikket arról, hogy a vírus miképpen készülhetett egy laborban."

Ismét: nem lehetetlen, hogy megtörtént, de én nem hallottam ilyenről, és ennyi információ alapján szinte esélytelen ellenőrizni, hogy tényleg igaz ez. Hol olvastad/hallottad/láttad? Ami kutatási eredményt láttam, az mind azt bizonyítja, hogy a vírus természetes eredetű. Például itt ez a Nature cikk (az eléggé neves szaklap), amiben a kutatók azt írják, hogy a mesterséges eredet kizárható:

[link]

(Annyi igaz, hogy az tudtommal nem zárható ki, hogy természetes eredetű a vírus, de egy laborból szabadult el, ahol kísérleteztek vele. De ez nagyon nem egyezik a mesterséges eredettel.)

2020. ápr. 30. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Mi ez a nature, valami szentírás féle?


Ki ellenőrzi azt, hogy kik írhatnak oda? Kinek az irányítása alatt áll?

2020. ápr. 30. 13:10
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!