Egyetértesz ezzel ?

Figyelt kérdés
"Abból, amit írsz és annak alapján, amit hallok felőled, jó reménységgel vagyok irántad. Nem szaladozol össze-vissza s lakhelyed gyakori változtatásával nem nyugtalanítod önmagad. A beteg lélek szokása az a hánykolódás. A kiegyensúlyozott elme legfőbb bizonyítéka szerintem az, hogy meg tud állni egy helyen és egyedül is el tudja tölteni idejét. Arra azonban vigyázz, hogy a sok szerzőnek s a mindenféle könyvnek az olvasása ne váltson ki benned valamilyen bizonytalanságot és állhatatlanságot: bizonyos meghatározott szellemekkel töltsd idődet és belőlük táplálkozz, ha magaddal akarsz vinni valamit, ami hűen megmarad a lelkedben. Sehol sincs az, aki mindenütt óhajt lenni. Azokkal, akik életüket utazásokkal töltik el, rendszerint az történik, hogy van ugyan sok vendégbarátjuk, igazi barátjuk azonban egy sem. Szükségszerűen ugyanez történik azokkal is, akik semilyen gondolkodónak sem adják át magukat belsőleg, hanem vágtában, nagysietve mindenen átrohannak. Nem használ az eleség és nem megy át a testbe, ha étkezés után rögtön eltávozik. Semmi sem akadályozza meg úgy a gyógyulást, mint a gyógyszerek gyakori változtatása. Nem hegged be az a seb, amelyen egyre-másra próbálgatjuk a gyógyszereket. Nem erősödik meg az a növény, amelyet gyakran átültetnek. Semmi sem olyan hasznos, hogy futólagos érintésnél is épülésünkre szolgáljon: a könyvek tömege szétforgácsolja az embert. Mivel tehát annyi könyvet nem tudsz elolvasni, amennyivel rendelkezni szeretnél, elég, ha annyival rendelkezel, amennyit el tudsz olvasni. Csakhogy azt mondod, hogy hol ebbe, hol abba a könyvbe szeretsz belelapozni. Kényes gyomorra mutat, mikor valaki mindenbe belekóstol, pedig a különböző s össze-vissza ételek csak beszennyezik a gyomrot s nem táplálják. Mindig kiváló szerzőket olvass tehát, s ha néhanapján kedved is támad, hogy más írókhoz fordulj, térj vissza mindig az előbbiekhez: minden nap szerezz magadnak valamilyen támaszt a szegénységgel és a halállal és hasonlóképpen a többi bajokkal szemben. "...

2020. máj. 18. 23:32
 1/1 2*Sü ***** válasza:
100%

Egyetértek vele. De nehéz mit hozzátenni ehhez, nehéz feladat Senecát kommentálni. Amit leír, az kerek, hozzátenni is nehéz, jobban megfogalmazni is nehéz.


> Nem szaladozol össze-vissza s lakhelyed gyakori változtatásával nem nyugtalanítod önmagad.


Hát most elő nem keresem a könyvet, de ennek volt némi előzménye Lucilius-szal való levelezésében. Most hirtelen csak egy kiragadott részletet találtam ebből:


„Lelket kell cserélned, nem vidéket. Átkelhetsz a sivatag tengeren, bárhová menj, hibáid követni fognak. Egy emiatt panaszkodó embernek ezt mondta Szókratész: »Mit csodálkozol, hogy utazásaidból semmi hasznod sincs, mikor önmagadat magaddal viszed? Ugyanaz, ami hazulról elűzött, nyomodban van.«”


Van, mikor tényleg érdemes lehet költözni. Van az az eset, mikor az ember boldogtalanságának forrása a külső körülményekben áll. Mondjuk egy háborús övezetből érthető, ha menekülni akar valaki. Bár Seneca valószínű helyretenné ezt a gondolatot, hiszen a boldogságunk nem külső körülmények függvénye, hiszen rajtunk áll, hogy hogyan viszonyulunk ezekhez a külső körülményekhez. Lucilius viszont nyilván nem ezért utazott, nem voltak pl. anyagi nehézségei, kvázi az elithez tartozott. Tehát bármiféle nehézsége, nyugtalansága volt, az önmagában volt. Az utazások azért nem jelentenek megoldást ezekre, mert a probléma forrása nem a külső körülményekből eredt, így a külső körülmények megváltozása mit sem változtatott a helyzetén.


> Csakhogy azt mondod, hogy hol ebbe, hol abba a könyvbe szeretsz belelapozni.


A kettő valahogy kapcsolódik egymáshoz. Mindkettő esetében a fix pont, a fix alap hiányában látja Seneca Lucilius lelki nyugtalanságának a forrását. Szerintem is kell fix pont, fix alap. Nagyon jó, ha az embernek alkalma van mindenben belekóstolni, de kell, hogy legyen valami, amit igazán magáénak vall, amiben otthon van, legyen szó fizikai helyről, vagy valami szellemi természetű dologról.


Ha ez nincs meg, akkor minden csak átmeneti lesz, így kevésbé jelentős. Nincs egy viszonyítási keret, amihez képest lehetne értékelni ezeket, akár szellemi termékről, akár tájakról, vidékekről van szó. Ha viszont van egy bázis, akkor annak relációjában mindennek sokkal inkább megvan a helye. És viszont is így van, minden, amit megismer az ember, ahhoz képest relációba kerül az, ami az ő saját bázisa.


Ha valaki állandóan utazik, sehol sincs otthon, de semmi sem eléggé egzotikus. Viszont ha valakinek van egy otthona, akkor az otthonát is többre értékeli az utazásai által, és az utazási célpontjai is sokkal értékesebbnek fognak tűnni. A szellemi utazásra is igaz mindez. Ismerj meg mondjuk költőket. De legyen egy kedvenc költőd, mert ha elmélyülsz egy – esetleg kettő-három – költő munkásságában, gondolat- és érzésvilágában, akkor sokkal jobban fogod értékelni más költők eltérő gondolatait, de jobban meg is fogod általa érteni a kedvenc költőd világát is.

2020. máj. 19. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!