Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha nincs Arminius árulása,...

Ha nincs Arminius árulása, vagy Varus komolyan veszi Segestes figyelmeztetését a lázadásra és sikerül legyőznie a germán törzseket miben alakult volna másképp a történelem?

Figyelt kérdés

2020. jún. 26. 14:56
 1/2 A kérdező kommentje:
Vagyis ha Varus-nak sikerül legyőznie a germán törzseket fennmaradhatott volna, vagy tovább fennmaradt volta a Római birodalom?
2020. jún. 26. 21:27
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Azért azt remélem tudod, hogy ez az esemény Kr. u. 9-ben történt, a Nyugatrómai Birodalom pedig az 5. század végén bukott el, közel 5 évszázad van a két esemény között.


A teutoburgi katasztrófa jelentősége, hogy a rómaiak belátták, hogy a germán területek meghódítása kívül esik a Római Birodalomnak azon az akciórádiuszon, amelyen belül eredményesen tudnak hódítani. Volt egy pont, amelyen túl már ráfordítás volt a hódítás, és nem hasznot hozott, hanem inkább veszteségeket. Ezért nem is próbálkoztak többször a Rajnán túli területekből provinciákat csinálni. Persze a Rajnán később is rendszeresen átmentek és be-betörtek Germániába, de ezek amolyan preventív csapások voltak, hogy fitogtassák az erejüket, és nem hódító célzattal történtek. Egyébként egészen a 4. század végéig rendszeresen betörtek germán területekre.


Ha engem kérdezel, a "rend" felborulását az okozta, hogy a hunok megjelenése miatt egy lavina indult meg, keletről a hunok, illetve az előlük menekülő, illetve nekik behódolt népek nyugatra nyomták a germánokat, és ennek a nyomásnak nem tudott ellenállni a római védelem egy ponton túl (406-ban a germánok végleg áttörték a Rajna-vonalát, és ettől fogva borult fel az egyensúly). De ennek nem sok köze volt egy 4 évszázaddal korábban történt eseményhez... Ez mindenképpen bekövetkezett volna, figyelembe véve a Római Birodalom hanyatlását és egy csomó más dolgot is.


És az sem mindegy, hogy az Augustus-kori germán törzsek és a hun-kori germánok között is ég és föld volt a különbség. Augustus korában még számtalan kisebb törzsekből álltak a germánok, és ezek a kisebb törzsek támadtak rá egymástól függetlenül a rómaiakra időnként, a saját szakállukra harcolva, azért, hogy raboljanak. De ezek a kisebb törzsek egymás ellen is ugyanúgy harcoltak, mint a rómaiak ellen. Sokszor a rómaiak szövetséget kötöttek egy-egy törzzsel és ezek egymást tartották sakkban. A hun korra viszont ez teljesen megváltozott, óriási nagy törzsszövetségek jöttek létre (vagyis az alemann, frank, makromann, szvév, burgundi, vandál, gót stb. népek), és ezek sokkal nagyobb erőket tudtak koncentrálni, ráadásul a germán hadszervezet is sokat fejlődött az évszázadok során, az 5. században haditechnikailag a rómaiak és a germánok között sokkal kisebb a különbség, mint pl. Augustus korában.

2020. jún. 28. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!