Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ez egy lehetséges paradoxon?

LakatosAnonymus kérdése:

Ez egy lehetséges paradoxon?

Figyelt kérdés

Minap gondolkodtam, és eszembe jutott egy paradoxon, amit akkor találtam ki. Azt szeretném tudni, hogy ez valóban lehetséges/érvényes paradoxon-e.


Szóval, leírnám, hogy hogy is szól.


A magyar nyelvben megtalálható a "minősíthetetlen" melléknév.

Mivel melléknév, ezért egy minősítés is egyben. Azaz: a melléknév tulajdonságot, minőséget (minősíthető) fejez ki. Ha valakire azt mondjuk, hogy minősíthetetlen, akkor ezzel a szóval minősítettük is őt.

Viszont akkor nem teljesül be maga a kijelentés.

Ez egy elfogadható paradoxon?



(1. Ezzel nem szeretném húzni senki idejét, csak érdekel és nem rosszindulat/szívatás.


2. Bocs, nem kaptam jobb kategóriát.)



2020. okt. 23. 22:02
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
54%

"Azt fejezi ki, hogy nem lehet megcselekedni a minősítést."


Viszont ezzel is kap egy jelzőt.

2020. okt. 24. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Attól függ, milyen értelmeben használjuk.

Ha egy értékelés kifejezéseként, akkor valóban paradoxon, mert mégis minősítettük, mégpedig a spektrum egyik szélére került.


Ha viszont azért minősíthetetlen (szigorúan neutrális értelemben) valami, mert bizonyos kritériumoknak nem felel meg, akkor nem feltétlenül hordoz értékítéletet.


Hogy utóbbira egy egyszerű példát hozzak: a Nemzeti Sport a játékosok teljesítményét pontozza, de csak azokét, akik legalább X percet játszottak az adott mérkőzésen. Tehát a csereként beálló, néhány perc szerepet kapó játékosok teljesítménye "minősíthetetlen".


Tény viszont, hogy az értékítéletettel összekapcsolódott jelentése miatt ezt ebben az értelemben nem szerencsés használni.

2020. nov. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!