Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a nép, a...

Mi a különbség a nép, a nemzet és az emberek/állampolgárok/polgárok között?

Figyelt kérdés
Baloldaliaktól (igazi baloldaliaktól) sokszor hallom a "nép" szót, a jobboldaliaktól (igazi jobboldaliaktól), sokszor a "nemzet" szót, a harmadikutasok (például fasiszta eszmék hívei) sok esetben mind a kettőnek eleget akarnak tenni, a centristák meg inkább az "embereknek" és a "polgároknak" szeretnének eleget tenni. A hétköznapokban sokszor mondják őket rokonértelmű szóként az emberek, viszont kíváncsi lennék ezeknek a politológiai és szociológiai különbségére. Mi az imént említettek között a differencia? Köszönöm a válaszokat előre is!

2020. nov. 20. 21:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Alapvető jelentőségű, hogy milyen nézőpontból, milyen szemlélettel mondjuk. Normális ember normális viszonyok között nem foglalkozik vele, mert természetes, magától értetődő, és nem kell félnie a félreértésektől.

E fogalmak hangsúlyos alkalmazás mindig abnormális körülmények között jön elő, és általában a kirekesztésre szolgál. Érvénytelen az is, amit akármilyen oldaliak mondanak ezekről, mert megfelelni akarnak vele egy általuk preferált sztereotípiának.


A legtöbb országban sokféle származású ember él együtt, azonos állampolgársággal. Végső soron, lecsupaszítva, az így együttélő emberek az ország népe, maga a nemzet, amely az ország polgáraiból áll. Kellő szofisztikáltság kell ahhoz, hogy mégis tegyünk árnyalatnyi különbséget. Ekkor mindig az a baj, ha az országban erős a nézeteltérés, akkor bármely megfogalmazásba bele fognak kötni.

De talán mégis, a nép a hétköznapi értelemben vett összesség. Régen tettek különbséget nép és elit, nép s nemesség között, ezzel a nép egyfajta pejoratív értelmet kapott. Azonban a nép egyszerűen csak az emberek összessége. Nemzetnek valamiféle magasztos jelleggel nevezzük ugyanazt. Az életben vannak átlagos és ünnepi, különleges pillanatok. Az utóbbi esetben emelkedettebben fogalmazunk, a nemzet ez ország nagyszerű összessége. A polgár a cselekedetekben jelenik meg. Amelyik ország polgárai ellenségesek, gyakran alpáriak, elfogultak, az az ország nem sokat ér. Az öntudatos, magabiztos és empatikus polgárokból álló ország erős, tiszteletet érdemlő, és többnyire ezt meg is kapja. A polgárt a vendég veszi észre, mikor kapcsolatba lép vele. Ha elégedetten távozik, tiszteletreméltó polgárokról emlékezik, ha rossz érzésekkel távozik, az ország polgárait silánynak tartja akkor is, ha tudja, hogy a minta esetleges, nem reprezentatív. Az ország polgárainak minőségét vezetésének minősége adja. Silány polgár bármit eltűr, most ne beszéljünk arról, miért. Öntudatos polgár értékeket képvisel, és nem tűri azok elvesztését.


Sokféleképpen lehet ezt a kérdést kezelni. Ez egy volt a sok közül.

2020. nov. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A nagy Levin ***** válasza:

Régebben a nép kifejezés a köznépet jelentette, manapság inkább egy adott származási csoportot jelent. Jó példa erre pl. a kínai nép, akik szinte minden országban jelen vannak, de talán még jobb példa a kurd nép, akik több ország területén is élnek, (pl. Irán, Törökország) mégsincs országuk.

A nemzet valaha a társadalmi elit (nemesek) összességét jelentette, ma inkább egy adott ország területén élő emberek alkotta csoport. Ugye Magyarországon is élnek magyarok, tótok, svábok stb., akik egy nemzetet alkotnak.

A polgárok eredetileg egy város állandó, adót fizető lakosai voltak, aminek országos vetülete volt a állampolgár. Manapság a polgár minden lakosa érthető, az állampolgár, állampolgárság meg inkább jogi kategória.

Az ember kifejezés talán nem igényel különösebb magyarázatot.

Aztán persze ezeket a kifejezéseket a politikusok a saját céljaik szerint tudták, tudják csűrni-csavarni.

2020. nov. 21. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
De a nemzet soha nem csak a nemességet fedte le... Nemzet szerintem létezhet hon nélkül is például a kurdok is egy nemzet. A nacionalizmus, pedig pont, hogy az abszolutisták ellen fordult.
2020. nov. 21. 13:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!