Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Igaz-e ez a mondat, és hol...

Csomorkány kérdése:

Igaz-e ez a mondat, és hol találok rá forrást: "Magyarországon Mária Terézia, majd fia, II. József tette végképp kötelezővé a családi név felvételét."?

Figyelt kérdés

Én is így tudtam, mint ennek a cikknek a szerzője: [link]


Ugyanakkor konkrét rendeleti hivatkozásra nem találtam. Pontosabban a zsidó nevek kapcsán gyakran idézik II. József rendeletét:

[link]


Ez viszont tényleg csak a zsidók neveire tér ki. Magyar jobbágyoknak mióta kötelező a családnév?



2021. márc. 20. 19:44
 1/6 anonim ***** válasza:
Úgy tudom a 14. Században tették kötelezővé az első népszámláláskor .
2021. márc. 21. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
#1-es: ez így max. a nemesekre igaz, de akkor is forrást kérnék. Amennyire utánaolvastam, jobbágyok esetében hosszú ideig sima ragadványnevek voltak, amelyek nem öröklődtek. A ténylegesen kovács szakmájú János pl. lehetett a "kovács János", de a gyermekei ezt nem örökölték tőle.
2021. márc. 23. 07:17
 3/6 anonim ***** válasza:
Töriből tanultam..
2021. márc. 23. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Én is Mária Teréziát :-) De amikor próbálok utánanézni, csak zsákutcákba botlok.
2021. márc. 23. 11:29
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy tudom a 14. Században tették kötelezővé az első népszámláláskor ."


NEm volt középkori népszámlálás Magyarországon. A parasztoknak nem volt családnevük, hanem ragadványnevük és keresztnevük volt. A ragadványnév nem száll apáról fiúra.

2021. márc. 25. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5: még pontosabban ingadozott, hogy átszáll-e. Még egy cikket találtam a XVI. századról, ott azzal érveltek, hogy egy faluban 5 "bíró" Mihály, István stb. volt, és hát mind az öt csak nem volt foglalkozás szerint "bíró", így ez már igazi családnév lehetett.


Ha érdekel a hivatkozás, előkeríthetem, de én most Mária Teréziáról írok egy szöveget és oda akarnám betenni, hogy ő tette kötelezővé a parasztoknak a családnevek használatát. Viszont ebben a pillanatban nem tudom ezt forrással bizonyítani...

2021. márc. 25. 11:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!