Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek a pandémia magyaro...

Szerintetek a pandémia magyarországi negatív rekordjai betudhatóak annak, hogy nálunk a lakosság nem veszi annyira komolyan a korlátozásokat, mint más országokban?

Figyelt kérdés
2021. márc. 30. 07:22
1 2
 11/20 Wadmalac ***** válasza:

" Azok pedig azt mutatják, hogy jelenleg nálunk a legrosszabb a járványhelyzet a világon (pl. egy millió főre jutó napi új fertőzések, egy millió főre jutó napi halálozások, kórházban ápoltak száma lakosságarányosan)."

És sehol nem is volt magasabb korábban sem?

Nézd csak meg a korábbiakat is.

Mindenhol máskor van a csúcspont.

Néhol már jobban lefelé megy, de magasabban volt.

2021. márc. 30. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Akkor átformálom a kérdést:

mi van szájízre formálva abban, hogy borzasztóan állunk halálozási arányokat IS tekintve, ami bizony jelentős mértékben betudható annak is, hogy a jelenlegi kormány bűnrészességével az ellopott milliárdok, szándékosan rossz átszervezések, alkalmatlan haveri kezekbe kiadott közbeszerzések stb. miatt az egészségügyünk a béka segge alatt van?

2021. márc. 30. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Amikor egy helyzetet elemzünk, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a korábbi eseményeket. Ezért fontos minden tudományban is a "történelem". Az határozza meg az adott pillanat helyzetét, ami viszont az emberi viselkedést.


A pandémia egy rendkívül bonyolult mechanizmus, a lefolyásának sok összetevője van, néhány hatása nem ismert, másokról meg nem is tudunk. Néhány adalék ehhez.


A WHO világjelentése, mint statisztika, hibás. Nem azért, mert ott dilettánsok dolgoznak, hanem azért, mert nincs konszenzus. Az országok nem egységes elvek szerint jelentik az eseteket, mert nem tudnak megegyezésre jutni. Példa: három ember azonos körülmények közé kerül azonos időtartamra és módon. Mind megfertőződik. Egyik észre sem veszi, mert olyan az előélete és a genetikája. A másik súlyos beteg lesz, de felépül. A harmadik belehal. Az első nem kerül a statisztikába, a harmadiknál meg azon vitatkoznak, ha egy hónap. fél év, egy év (és persze nem tudják mennyi idő) belehal a betegségébe, akkor covid-halál vagy sem. Mert ugye ma halt meg, különben csak fél év múlva...


A szakértők (orvos, virológus) hosszú kutatás után protokollokat alkotnak és a szerint elemeznek. Itt nem volt (még most sincs) protokoll. Mindenki a saját nézőpontja szerint elemez. Csak megjegyzem: rendkívül megbecsült tudósok vitatkoznak a mesterséges intelligenciáról. Egyik szerint sohasem lesz, másik szerint pár éven belül. Kinek van igaza? Nem eldönthető, mert nem tudjuk pontosan mi az, nincs mihez viszonyítani. Itt se. Így persze helyes intézkedéseket hozni se könnyű.


A döntéseket politikus hozza, ez a dolga, ezért van. Az más kérdés, mennyire megalapozottan. De a szakmai dolgokon túl, vegyük észre: ma a politika hatalom és kihívás. Diktátorként és legnagyobb demokrataként is. És érdemi politikus az lehet, akit megválasztanak. Innentől nem meglepő, ha a politikus döntésének elsőrendű szempontja, mivel növeli népszerűségét. Ezt persze láthatja tévesen is, de akkor is, a döntés nem feltétlenül szakmai, hanem népszerűségi. Akár kormány, akár ellenzék. Ezen is túl, az ismeret folyamatosan változik, tehát a helyzetről alkotott vélemény. Szándékosan külföldi példa. Merkel, látva a járvány erős növekedését, szigorú korlátozásokat rendelt el. Ott a szolgáltatóipar hatalom. És tiltakozott erősen. Eredmény, Merkel visszavonta döntését. Ki a hibás? Nézőpont kérdése. Nincs fix pont, amihez viszonyíthatunk. És ez mindenütt így van a világban, csak egyes helyeken kisebb kilengésekkel, másutt nagyobbal.


Nálunk sok abszurd intézkedés volt, van, sok kritikával. A kritikák egy része jogos, más része ugyanaz a propaganda. Jövőre választás. Kormány nincs, miniszterelnök van csak. Legalábbis döntés tekintetében. Ennek a járványhoz semmi köze, a döntési mechanizmus azonban ugyanaz. Egyszemélyi. Akkor is, ha nem az. Ugyanis már a beosztott is "önként, tudat alatt is" azt lesi, mit döntene a főnök. És ő is eszerint dönt.

Ma hatalmas a bizalmatlanság minden iránt. Ez amúgy egy normál módszere a hatalom biztosításának (oszd meg és uralkodj), ám ez nálunk a normális sokszorosa, röviden gyűlölködésnek nevezzük. És ez járvány idején azt hozza, nincs jó intézkedés. Bármire elegendően nagy tömegek akadnak, amelyek leszólják, megvetik, nem engedelmeskednek. Ez persze mellékesen a járvány erősödését eredményezi. Csakhogy mondjuk Svédországban elegendő annyit mondani, emberek baj van, vigyázzunk jobban. Nálunk a katonasággal (sic!) ellenőriztetett teljes korlátozás is gyengébb lesz. Ezt hozza a múlt. A megszokás nagy úr.


Mindent összevetve ezért lehetünk elsők a világon a halálozási rátában. És elsők Európában a beoltottsági rátában. Ezek számok. De csakaz számít, ami mögöttük van. És az lesújtó. Ránk nézve is, Európára nézve is, a világra nézve is. Ez van.

2021. márc. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Hozzájárul. Az "ami nem látható, az nincs is" típusú szűklátókörűség, és a posztkomcsi jellegű individualizmus együtt azt eredményezik, hogy az emberek egy része (nem elhanyagolható) része úgy áll a korlátozásokhoz, mint kiskamasz az iskolai szabályokhoz: nem értem van, hanem ellenem, és igyekszik minimál szinten betartani, és amennyire csak lehet, kijátszani, megkerülni.
2021. márc. 30. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 sadam87 ***** válasza:
100%

#11

"És sehol nem is volt magasabb korábban sem?"

Leírtam, de akkor leírom mégegyszer. Az egymillió főre jutó napi halálozások 7 napos átlaga alapján 3 db országban volt magasabb adat (törpeállamokat nem számolva) korábban: Belgiumban (28,77), Portugáliában (28,52) és Szlovéniában (25,56). Nálunk most 25,29 ez az érték. A teljes járványügyi időszakban. Lehet még böngészni, de nem hiszem, hogy (a San Marionohoz hasonló miniállamktól eltekintve) máshol lenne magasabb érték, ezeket az adatokat elég alaposan követtem.

[link]

Szóval a teljes járványidőszakról beszéltem!!!!

De ha a teljes lakosságarányos halálozást nézzük, abban San Marino és Csehország után a hamradikok vagyunk. (Ha Gibraltárt is külön számítjuk a negyedike.) A teljes halálozásban! Nem egy adott időszakban!!!


#10

" Semmivel nem voltunk jobban elkésve, mint körülöttünk a szomszédos országok."

Mikor? Mert tavasszal tényleg nem. Ősszel mondjuk 2 héttel később szigorítottunk az osztrákoknál, pedig a halálozást nézve két héttel előttük jártunk. (Az esetszámot nézve nem, de ez a gyalázatos hazai esetfelderítésnek köszönhető.)

A 3. hullámban meg akkor vezettek be korlátozásokat, amikor már meredeken emlekedtek a halálozási adatok is (amúgy pont 10 nappal azután, hogy Viktor - már eleve jókora késéssel - bemmondta, hogy nagyon rossz a helyzet). És itt nem nagyon lehet azt mondani, hogy nem tudtuk, mi a helyzet. A brit variáns akkor már keresztl ment Anglián és Portugálián is, illetve javában tombolt a cseheknél és a szlovákoknál. Az osztrákoknál például sikerült megelőzni a felfutását mert ott most tényleg időben hoztak intézkedéseket.

2021. márc. 30. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Wadmalac ***** válasza:

#13: elég jó összefoglaló, a nagyjával egyetértek.

- A statisztikák bizonytalan hitelességűek

- Az intézkedések jórészt mindenhol ad-hoc jellegűek, rutin és tapasztalat híján

- A vezetésnek (nem csak magyar, mindegyiknek) kismillió egymásnak ellentmondó elvárásnak kéne megfelelnie, annyira ellentmondóknak, hogy mindenképpen kevesebbnek tud megfelelni, mint aminek igen. És bizony nézni kell, hogy a választóbázis többségének mi felel meg, még ha az baromság is).

- A morál a védekezésre kontraproduktív (megjegyzés: ezt ne varrjuk a mostani kormány nyakába, itt, ebben az országban SOHA nem volt összefogás, csak széthúzás és ebben nincs romlás az előző kormányokhoz képest, simán mert már nincs hova rontani).


Lehet azt is mondani, hogy Mo., Európa, a világ megbukott ezen a teszten.

De nem jogos.

Biztos, hogy rosszabbul szerepelt, mint mondjuk a következő ilyennél fog, amire már felkészültebben fogunk reagálni.

De így elsőre közel sem olyan xar az eredmény.

2021. márc. 30. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/felnott-parkapcsolatok__tarsk..

itt a harmadik oldal válaszai

annyi sötét ember él ebben az országban, hogy elképesztő

2021. márc. 30. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 valaki : ***** válasza:

Van rokonom Hollandiában, barátaim Angliában, Belgiumban és Skóciában. Azt mondják mind, hogy náluk se veszi mindenki komolyan. Hollandiában pl. ameddig itt az első hullám volt addig a holland király azt mondta, éljenek úgy, mintha nem lenne semmi.

Szóval ez nem magyar sajátosság, szerintem nem ezért van ez a helyzet.

2021. márc. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

#16: Az emberi gondolkodás soha nem lesz homogén, ebből következően a nézőpontok se. A kérdés igazából az, egy vélemény mennyire időtálló (vagyis mikor már több ismeret lesz a dologról, akkor is helytálló-e a megállapítás).


Ennyi előzmény után mondom, Mo., EU és a világ rosszul szerepel. A "megbukás" talán erős kifejezés. A "rosszul" pedig két nézőpontból vizsgálható. Egyfelől technikailag elég sok lehetőség áll rendelkezésre ahhoz, hogy lényegesen jobb módszereket alkalmazzunk. Másfelől morálisan (társadalmilag) a technikai lehetőségekhez képest az emberi szándék, akarat, mindig le van maradva, mert annyira sokféle, hogy összeegyeztethetetlen. Ebből következnek a téves döntések, az engedetlenségek, a félreértések. Ezért szorgalmazom minden fórumon az értelmes beszédet, a tényleges megbeszélést, és ugyanezért akár határozottan fellépek a vagdalkozás, gyűlölködés, hazugság és társaik ellen, mert áttételesen ezek a morális okok, amelyek miatt nem a lehetőségeink szintjén tartunk.


És pandémiától teljesen függetlenül ezért tartom fontosnak, hogy (többek között) a "tudomány" rovatot (se) engedjük lezülleni. Problémák mindig lesznek, kezelésük hatékonysága az adott pont igényességi szintjén múlik.

2021. márc. 31. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Wadmalac ***** válasza:
#19, korrekt, objektív vélemény.
2021. márc. 31. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!