Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek Horthy Miklós egy...

Okoska 2005 kérdése:

Szerintetek Horthy Miklós egy rossz ember volt? Ő sok zsidót megmentett , de volt akivel végzet. Támogatta a hazát és a nemzetet. A megszállás után meg még kevesebbet tudot csinálni. Hitler hatalmával szemben nyilván nem volt semmi esélye.

Figyelt kérdés

Ti mit gondoltok?


Olyan volt min Hitler vagy inkább egy megmentő vagy esetleg mindkettő , mert szt. vannak érvek érte, de ellen is.



2021. máj. 1. 22:53
 1/6 meszike91 ***** válasza:
93%
Nem gondolnám hogy különösebben rossz ember lett volna. Ő semmiképp se akarta volna kiirtani a zsidókat, de még szerintem deportálni se. Amúgy Horthy alapvetően csak sodródott az árral, szerintem nem ő határozta meg a Horthy korszakot, hiába róla van elnevezve.
2021. máj. 1. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem minden csak nézőpont kérdése. Én nem tartom rossz embernek.
2021. máj. 2. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Én sem tartom Horthyt rossz embernek, pedig nem feltétlenül vagyok jobboldali. A megítélése pedig manapság tényleg nézőpont kérdése.

Nem nagyon tudott mit tenni Hitler ellen. Ha biztosan tudta volna, hogy vesztes lesz a háború, és nem lép be, akkor Mo-ot kétszer rohanják le: először a németek, aztán az oroszok.

Próbált a legjobb belátása szerint tenni. Úgy manőverezett, tetszelgett a németeknek, hogy Mo-nak minél jobb legyen. Az első bécsi döntést (amiben visszakaptuk a Felvidék magyarok lakta részét) még a nyugati hatalmak is érvényesnek ismerték el. Amikor pedig látta, hogy el fogjuk veszíteni a háborút, próbált kiugrani, reménykedett benne, hogy a következő frontot a szövetségesek a Balkánon nyitják meg, és ő is tud csatlakozni.

Mutatja, hogy nem rokonszenvezett Hitlerrel, hogy amikor kezdett elveszni a háború „leváltották”, és Szálasi került hatalomra. Na, ő tényleg náci volt.

Egyébként ő nemes volt, jelentős vagyont birtokolt, ebből következőleg neki nem kellett lopnia a közpénzből. Ő volt talán az egyik utolsó ilyen magyar nagypolitikus.

2021. máj. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
92%

Igen, manapság sok ember őt inkább úgy ismeri, ahogy egy-egy politikai oldal beállítja jónak vagy rossznak, és nem az alapján, amilyen ő valójában volt. Nem egy videót láttam már, hogy mivel az ő nevével fémjelzett korszakban deportálták a zsidókat, kb. ő tehet az egészről. Ilyenkor a narráció közben a videókban mindig olyan képeket vágnak be, hogy Hitler mellett áll egy protokollátogatáson vagy egymás mellett ülve autóznak a hátsó ülésen... Ezek a lesarkítások azonban teljesen félrevezetőek, és hamis képet festenek róla. Horthy valójában emberileg lenézte Hitlert, és az egész nácizmust, kommunizmust is (valójában nem is értette ezeket). Az ő számára ezek a régi világot felforgató, az alja emberek eszméi voltak. Persze ezzel is lehet vitatkozni, de azt látni kell, hogy ő egy tipikus 19. századi, régimódi magyar nemes volt, és úgy is gondolkozott. Ha egy kicsit is megpróbálunk egy ilyen ember fejével gondolkodni, el lehet képzelni, mit gondolhatott pl. Hitlerről, aki egy nemes ember számára egy felkapaszkodott kis senki, egy alja ember volt, akit a hárobú utáni felfordulás magasra vetett. Ennyi, semmi több.


Fiatal korában hajóstisztként körbeutazta a világot, és a hajókon is teljesen más volt a tisztek világa és pl. a matrózok világa. A két világ nem érintkezett egymással. Horthy más hajók tiszjeivel, pl. angol úriemberekkel is vadászgatott tigrisre a dzsungelben egzotikus helyeken, élte a maga 19. századi életét. Egy ilyen ember nem értheti a kommunizmust vagy a nácizmust, kb. azt gondolhatta ezekről az eszmékről, hogy a matrózoknak való, alpári, felforgató valamik ezek. Ezek után számomra sem világos, hogy lehet őt pl. a nácizmussal összemosni...


Az más viszont más kérdés, hogy Magyarország kormányzójaként milyen viszonyban volt Hitlerrel, aki a sokkal erősebb és tekintélyesebb Németország führere volt. Persze, hogy találkozott Hitlerrel, kezet fogtak és a protokoll dolgokat mosolyogva elvégezték a kamerák előtt. Az is fontos, hogy Németország és Magyarország külpolitikai törekvései egybevágtak, Horthy számára a legfontosabb külpolitikai kérdés a revízió volt, amit csak egy nagyhatalom támogatásával lehetett elérni, és ez a nagyhatalom Németország volt. Innentől kezdve el volt döntve, hogy a magyar politika milyen kényszerpályán mozog. De ezeknek semmi köze Horthy személyes tulajdonságaihoz, a világnézeteihez. Egyébként is, ő tengerésztiszt volt, egyszerű szóval "katona", és így is állt a politika világához is, ebből fakadóan nem volt jó politikus. Ahogy előttem írták, nem is ő döntött el sok mindent, inkább az áll közelebb a valósághoz, hogy az ő neve fémjelzi a korszakot, de Magyarország sodródott az árral, ha más ül a kormányzói székben, valószínűleg nem történt volna semmi nagyon másképp, mint ahogy sok más, németeknek alárendelt országban sem történt.

2021. máj. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Az én szememben csak próbált ügyesen lavírozni az akkoriban egyre szélsőségesebb világ két pólusa közt. Pl együttműködött a németekkel, hiszen az akkoriban meghatározó revíziós politika feltétele ez volt, de nem minden áron ragaszkodott a németekhez. A zsidók elleni törvények bevezetését is rossz szájízzel tette, illetve az akkori Németországhoz, és a németekkel szövetséges államokhoz képest a lehető legkíméletesebb zsidótörvényeket hozatta. (Illetve csak hozzájárult, hiszen a kormány hozta német nyomásra, nem ő). Neki Magyarország területi integritása és a magyar nép volt az első, és csak német parancsra küldött katonákat, nem kedvtelésből, és elköteleződésből. A lengyel barátság jegyében hiába volt fontos a revíziós politika, és hiába álltunk a németek oldalán, mégis lemondtunk a teljes felvidékről, felszedette az összes északra menő vasútvonalat, hogy ezzel Lengyelország megtámadását Magyarország felől ellehetetlenítse, és rengeteg lengyelt fogadott be, akiket aztán a lehető legjobb körülmények közt szállásoltak el. Szóval még erre is ügyelt, nagyon igyekezett szerintem Magyarország számára a jó nemzetközi kapcsolatok fenntartására, még ebben a szörnyű helyzetben is, és még akkor is, amikor a németek türelme végképp fogytán volt, így a lehető legkisebb támogatással, de részt vett Jugoszlávia annektálásában és a Szovjetunió megtámadásában (hiszen a túlzott önállóskodás, és az elköteleződés hiány a németek szemét már akkor is szúrta, és Magyarország megszállása fenyegetett a mérleg másik oldalán). Amikor már kirajzolódott, hogy a németek el fogják veszíteni a háborút, akkor is puhatolózott, és kiutat keresett, hogy a megszerzett területekből milyen módon lehetnek minél többet megtartani a háború végeztével, illetve, hogyan lehetne minél több magyar életet megmenteni még egy olyan vérfürdő közepében is, mint a világháború. El akarta kerülni a német megszállást, titokban fegyverszünetet kötött az egyébként elvek tekintetében tőle távol álló szovjetekkel. Kiugrási kísérletet hajtott végre pont a fentiek érdekében, hiába tűnt úgy, hogy ez a saját fia életébe fog kerülni. Bízott abban, hogy a britek, amerikaiak minél hamarabb elérik Magyarországot, illetve a lehető legjobban lelassította a zsidók deportálását is. Sajnos elsodródott az árral, és a céljait, törekvéseit úgy ahogy van elsöpörte először a német megszállás, és a fasiszta bábállamiság, majd pedig a szovjet hatalom. Ilyen tekintetben szerintem egyáltalán nem volt fasiszta, vagy antiszemita, csak a körülményekhez képest a lehető legésszerűbben próbált egyensúlyozni a szovjetek, a németek, az amerikaiak, a zsidók, a magyarok, és a Trianon- trauma között, sajnos hiába...
2021. máj. 14. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%

Szerintetek Horthy Miklós egy rossz ember volt? Nem.


Támogatta a hazát és a nemzetet? Igen.

2021. máj. 26. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!