Mit jelent ez az idézet?

Figyelt kérdés

"Hitvány az ember, és hitvány, aki emiatt hitványnak mondja" Dosztojevszkij


A bűn és bűnhődés egyik idézete. Mit jelent pontosan, esetleg példát tudnátok rá írni, hogy érthetőbb legyen?



2021. máj. 15. 21:23
 1/5 anonim ***** válasza:
4%
Azt, hogy Dosztojevszkij egy hitvány ember volt, agyára ment a sok olvasás.
2021. máj. 15. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Trenka Tibor válasza:
62%

Hitvány az ember, és hitvány, aki emiatt hitványnak mondja.

Bár annó kötelező olvasmány volt, őszintén szólva csak bele olvastam.

Nem igazán fogott meg az orosz szépirodalom.

Az idézet magyar fordítás, az eredeti valószínűleg mást is sugallhat.

Maradjunk a magyar fordításnál.

Keresd a szinonimákat, keresd a hasonló igézeteket, szólásokat.

Egy példa: amilyen az adjon isten, olyan a fogadj isten.

Ahogy embertársaddal bánsz, úgy bánnak veled is. Ez az értelmezése.

A nevezett kérdés nagyon hasonlít egy bibliai idézetre. Talán Dosztojevszkij innen merítette a tollára eme idézetet.

Olybá tűnik, mintha Jézus egyik példabeszéde említené ezeket a szavakat.

Pejoratív értelemben a "hitvány" szavunknak számos értelmezése lehet.

Ezért is nehéz a magyar nyelv elsajátítása más idegen nyelvűek számára.

Ezt a szavunkat használjuk intellektuális, ill. testi, fizikai értelemben is. Legyen az gyengeelméjű, szellemi fogyatékos, aberrált, gerinctelen ember,bűnöző, képmutató, nem életrevaló, nyomorék, értéktelen, semmitmondó

stb.

Gyarló ostoba az ember, de aki nem gyakorol önkritikát, nincs önítélete

másokat becsmérel, gyaláz, az maga is buta, ostoba, becstelen ember.

Ez a lényege az idézetnek.

Remélem egy kicsit segítettem.

2021. máj. 15. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
94%

"„Hol is olvastam - tanakodott továbbmenőben -, hol is olvastam... a halálraítélt egy órával a kivégzése előtt mindig azt mondja vagy gondolja, hogy ha valahol egy magas sziklatetőn kellene élnie, olyan kicsi helyen, hogy éppen csak meg tud állni, és körös-körül szakadék van, tenger, örök sötétség, magányosság, örökös vihar; ha ott, azon az arasznyi helyen kellene állva töltenie egy életet, ezer évet, egész örökkévalóságot, még az is jobb, mint meghalni most mindjárt. Csak élni... élni... élni... Akárhogyan is, de élni! És mennyire igaz ez! Úristen, mennyire igaz! Hitvány az ember... és hitvány, aki emiatt hitványnak mondja” - tette hozzá egy szempillantással később"

[link]


Előtte egy koldusról van szó, akinek szégyellnie kellene magát...

Szerintem az a lényege, hogy a kilátástalanságból félünk kilépni, ha csak a halál a kiút. De ezt nem vetheti a szemére senki, mert ő maga és mindenki más pont így érez.

2021. máj. 16. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
87%
Azt jelenti hogy az ember nem tökéletes, mindenkiben van hiba. És aki problémának tartja, hogy valakiben van hiba, az szintén hibázik, mivel senkitől nem elvárható hogy tökéletes legyen.
2021. máj. 16. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm:2,3,4

sokat segített. :)

2021. máj. 16. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!