A pszihológia az elmúlt 20évben fejlődött valamicskét?

Figyelt kérdés
Olvastam hogy a pszihológia meg a pszihiátria mint tudomány ma még csak ott jár ahol a fizika járt a sötét középkorban! Változott ebből a szempontból a helyzet az elmúlt 20évben a modern technika meg a társadalmi kezdeményezések érdeklődések és algoritmusok segítségével?
2021. szept. 21. 16:57
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
85%

"Olvastam hogy a pszihológia meg a pszihiátria mint tudomány ma még csak ott jár ahol a fizika járt a sötét középkorban!" Pfff. Hogy is lehetene a két tudományterületet, fejlődését stb összehasonlítani...?


Kérdező, örülök, hogy olvasol ezt-azt. De nem olvasol eleget.

2021. szept. 21. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

de mind kettő gyerekcipőben jár legalábbis ez volt a lényeg azon mi változik? nem összehasonlítom őket


Én ara vagyok kíváncsi hogy az elmúlt 15-20 évben mennyit fejlődtek? A 20 évvel ezelőtti megítélésükhöz képest! De nem a népszerűségükkel szeretném összekeverni!

2021. szept. 21. 18:36
 3/21 anonim ***** válasza:
32%

Járj utána. Lehet, hogy vannak, akik tudományként próbálják művelni, de a "nagy nevek":

Zombardo (Börtönkísérlet, sidewalker effect)

Milgram (Milgram-kísérlet, amelyet többször reprodukáltak)

Rorschach (Rorschach-teszt)


Most ezek jutottak eszembe, de bőven lehet folytatni. Nézz utánuk, vond le a saját következtetéseidet.

2021. szept. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Azért tettem fel a kérdést hogy ha valakinek lesz kedve meg teszi helyettem!


Minek nézzek am utána konkrétan én honnan tudjam hogy mekkora volumenűek az áttörések ere nehéz rá keresni! Mondjuk egy 100as skálán hol járt 2000 be és hol jár most? Így volna szemléletesebb hogy mennyit fejlődött!

2021. szept. 21. 20:41
 5/21 A kérdező kommentje:
Biztos van sok felfedezés csak én abból nem fogom meg mondani hogy hogyan áll ez a terület mert nincs támpontom!
2021. szept. 21. 20:42
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

3: Mindegyik több mint 20 éves...


Egyébként igen, rengeteget fejlődtek ezek a tudományok. Csak ez nem olyan látványos mint pl. a fizika amelyiknél az atombomba elég látványos eredmény volt. Vagy a fizika következtében az, hogy ma már szinte mindenkinek van mobilja, internet stb. (a fejlett világban). De pl. egy benszülött pl. busman nem is lát ebből még sokat.


A pszichológia, pszichiátria fejlődése nem ilyen látványos, meg nehéz átadni a laikusoknak. Meg másik kérdés, hogy mennyire épül be a mindennapokba. Pl. rengeteg kutatás van arra nézve, hogy hibás az oktatási rendszer nem változtat ezen senki. Hiába ismert, hogy a stressz mit okoz nem foglalkozik vele senki...

2021. szept. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
7%
Nem politizálni akarok, csak megjegyzem, a magyar kormányfő mindazt, amit a magyar népességgel tett és tesz, 30 évvel ezelőtt azért nem tehette volna meg, mert akkor még ismertek sem voltak ezek az agyműködésbeli sajátosságok. Mára már nemcsak elmélete, de technológiája is van. Egyik látványos produktuma a reklámok hatása. A többség el sem hiszi, pedig látja.
2021. szept. 21. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Az elmúlt 20 év neked azt jelenti hogy mindegyik több e mint 20 éves?
2021. szept. 21. 23:54
 9/21 anonim ***** válasza:
68%

Akkor cizellálom:

Zombardo a börtönkísérlettel lett ismert. Kiderült, hogy az őröket bátorította a kegyetlenkedésre, ezzel a kísérlet lényegét befolyásolta. (iletve volt több hasonló húzása a kísérlet közben, de szerintem ez volt a legfontosabb). Pár éve Budapesten is turnézott a járókelők közönyössége jelenséggel. Szintén kiderült, hogy csak korlátozotan igaz, egy hírlapi kacsa az alapja.

A Milgram-kísérletet többször reprodukálták. Kimutatták, hogy amennyiben a beépített tanuló nő, akkor valamivel kevésbé mennek el messzire a kísérleti alanyok, illetve sok más szempont szererint is elvégezték. Kiderült, hogy a kisérleti alanyok tudták, hogy nem tesznek kárt a másikban, illetve a nem megfelelően viselkedő alanyokat kiselejtezték.

Mindhárom kísérletre a mai napig hivatkoznak. A járókelőset a legjobban alátámasztott jelenségnek tartják

A tintapaca teszt (Rorschach-teszt) hitelességét több minden aláássa, például az, hogy sokféle kiértékelése van.

Az elmondott alapísérletek valóban klasszikusak, azonban a hozzáálásról mondanak sokat.

Az "alkalmazott oldalon" van fejlődés:

A hosszú repülőutakon a felszolgálások időpontjait egy eredetileg ELTE-n elkezdett kutatás alapján határozzák meg, hogy az utasok ne nyugtalankodjanak.

Egy-egy team building meglepő eredményekre képes (ha utána a vezetők ki tudják használni). Engem kétszer győzött meg ilyen rendezvény, hogy semmi keresnivalóm az adott cégnél. (A kollégák teljesen "zombik lettek"), tanúja voltam, hogy egy MLM szervezet rendezvénye után több tag nem vette tudomásul, hogy a tevékenysége erősen ráfizetéses.

Az is pszichológiai eredmény, hogy a tüntetéseket nem éleslőszerrel oszlatják, hanem gumilövedékessel, könnygázzal. Ha ezeket korrektül használják, nem okoznak maradandó sérülést. Azt, hogy valakit megöltek, azt meg lehet bosszulni, nagy temetést lehet neki rendezni, de azzal nem lehet propaganda hadjáratot csinálni, hogy taknyom nyálam összefolyt. (A magyar történelemből tudjuk, hogy ezeket az eszközöket is lehet rosszul használni)

2021. szept. 22. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
33%

Magyarországon bemész a pszichiáterhez, sírsz neki 5 percet, aztán kijössz egy rakás függőséget okozó szer receptjeivel...

Nem tudom, hogy a pszichiátria hol jár, de hogy rosszul alkalmazzák a tudást, az biztos ://

2021. szept. 22. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!