Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római birodalom 395-ös...

A Római birodalom 395-ös végleges kettéválása nyugati-, illetve keleti államalakulatra felgyorsította az antik görög-római civilizáció bukását és felerősítette a főleg germán népek dominálta "Népvándorlás" hosszú távú hatásait Európára?

Figyelt kérdés
Amely ezáltal belépett a keresztény vallás és egyházak (római katolikus-görög ortodox) által erősen befolyásolt, "sötét"-nek mondott/nevezett középkorba?

2022. jan. 7. 20:35
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
11 szavazat
 1/2 MDaniel98 ***** válasza:
74%
Nem, akkor már annyi gondja volt a Római Birodalomnak, hogy mindegy volt mit csinálnak mindenféleképpen felbomlott volna.
2022. jan. 8. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
47%

Nem szeretem az olyan kérdéseket, amiben állítások vannak megfogalmazva, mert az "igen" és a "nem" válasz sem lesz már az én szándékomnak megfelelő, azaz manipulálva van a kérdés. Ráadásul a kérdésben megfogalmazott állítások is hülyeségek.


Először is, a kortársak szemében nem vált szét a birodalom, továbbra is egy Római Birodalom volt. Korábban is számtalanszor történt már olyan, hogy több császár uralkodott egyszerre, sőt, gyakorlatilag szinte az egész császárkorban ez volt a helyzet, állandóan voltak lázadó császárok, illetve a császárok általában megosztották a hatalmat egy társcsászárral. A lényeg, hogy megszokott dolog volt az, hogy több hatalmi centrum, császári udvar is létezett. Az volt inkább a ritka, ha nem ez volt a helyzet. A kortársak szemében 395 sem volt ezektől különb esemény, így nem gondolta senki azt, hogy két birodalom jött létre egy helyett. Egyébként 476-ban, amikor a nyugatrómai császárság megszűnt, akkor a keletrómai az egész birodalom császárának tekintette magát. Papíron a germán királyságok hűséget is fogadtak neki. (Viszont az igaz, hogy a 395 utáni felosztás az állandósult, ezért nevezzük meg külön a nyugati és a keleti birodalmat).


A másik, hogy azt sugallja a kérdés, mintha a Római Birodalom fennmaradásáig létezett volna valamiféle "tiszta" görög-római kultúra, majd a Nyugatrómai Birodalom bukása után hirtelen elkezdődött volna a kereszténység által fémjelzet sötétség időszaka. :D


Ez viszont több szempontból is hülyeség, és igazából ha ezt megérted, miért, akkor rájössz arra is, hogy miért nincs semmi értelme a kérdésednek.


A késő ókor és a kora középkor között ugyanis nincs egy éles határvonal, igazából a két korszakot úgy kell elképzelni, mint egy hosszú átmenet korát egyikből a másikba. Nincs semmilyen törés, éles határvonal, hirtelen váltás a két korszak között. A középkor ehelyett mélyen az ókorban gyökerezik és egyik a másiknak szerves folytatása. Vagy másképpen mondva: mi utólag aggattunk önkényesen határpontokat, évszámokat egy-egy korszak elkülönítésére a másiktól (pl. a 476-os évszám), de valójában 476-ban semmi nem történt. Igazából nincs is semmilyen esemény, amire azt lehetne mondani, hogy "ez már a középkor és nem az ókor", igazából sokáig (és még tulajdonképpen ma is) rengeteg történész nem is fogadja el a 476-os évszámot. Gazdaságtörténetileg pl. az ókor vége lehetne akár az arab hódítás ideje is, hiszen a 7. századig tulajdonképpen a földközi-tengeri kereskedelem, ezzel együtt pedig Európa gazdasági súlypontja továbbra is a Mediterráneum volt, csak később "csúszott fel" északra. Ezzel párhuzamosan a germán királyságok (már amelyik) igyekeztek megőrizni a római kultúrát, a királyságok központjaiban elég komoly latin nyelvű kulturális központok jöttek létre és nagyon komoly irodalmi, történetírói és más tudományos munka folyt ezekben, nem beszélve arról, hogy az építészet területén is sokat átvettek, megőriztek az antik világból.


A másik pedig az egyház. A keresztény egyház már évszázadok óta meghatározta a római kultúrát, életmódot és sok mindent. Már bőven a római császárkorban léteztek a 4-5. században is keresztény dogmák, üldözték az eretnekeket, a vallási vezetőknek pedig elég nagy hatalmuk volt, és sok mindenbe (az emberek mindennapi életmódjába is) beleszóltak. Úgyhogy amit te a sötét középkor attribútumának tartasz, a kereszténység által befolyásolt élet az bőven jellemezte már a Római Birodalmat is, vagyis már az ókorban javában végeztek ki embereket vallási dogmák, eretnekség stb. miatt.


Valójában a kereszténység az megfér a görög-latin kultúrával, hiszen ezek is egymásba fonódnak, az évszázadok során a latin műveltség pogányból keresztény lett. Itt sincs semmilyen éles határvonal, nem ölte ki egyik a másikat, hanem átalakult, bár nem surlódás mentesen, ez igaz.


És végül: a Keletrómai Birodalom zökkenőmentesen lépett az ókorból a középkorba, vagyis ami a késő ókorban jellemezte (földközi-tengeri kereskedelem, metropoliszok, pezsgő szellemi élet, véres vallási viták, keresztény zsinatok minden mennyiségben stb.) az ugyanúgy megmaradt a kora középkorban is.


Tehát azt, amit te állítasz, hogy vége lett a görög-római kultúrának és eljött a sötét középkor a gonosz egyházzal, ezt nem lehet értelmezni.

2022. jan. 10. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!