Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy a világ...

Miért van az, hogy a világ gyarmatosítását az indoeurópai népek végezték, de a világvallásaik mégis kicsi, sémita népektől erednek?

Figyelt kérdés
Hogy lehet, hogy nem az ősszlávok meg ősgermánok alakítottak olyan világvallásokat, amiket elterjesztettek mindenhol?
2022. febr. 20. 11:07
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem erről könyvet kell írni/olvasni, releváns választ itt nem fogsz kapni.

Ha azonban elfogadod az antik logikát, mely szerint mindennek van egy, csak egy elégséges oka, akkor már van rövid válasz, de azt senki se tudja. Legalábbis biztosan nem. Csak tippelni lehet.

Ha pedig tippelünk, akkor minden bizonnyal kihagyhatatlan faktor a zsidó kultúra/vallás nagyfokú írásbelisége. És a monoteizmusa, mely utóbbira a Római Birodalomban is egyre nagyobb igény volt, ahogy egy absztraktabb, transzcendens istenre is. A kereszténység -mint zsidó szekta - hatalmas sikere utólag már jól megmagyarázható, de a korban senki okos ember nem tudott volna rámutatni pont a keresztényekre, hogy “nézzétek csak, ezekből világvallás lesz”.

Hogy az európaiak miért gyarmatosítottak, az indiaiak és kínaiak meg miért nem, ugyanígy nem tudható biztosan. A történelem menetét ugyanúgy esetlegességek befolyásolják, mint egy ember sorsát.

2022. febr. 20. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kína és India is gyarmatosított, csak ezért nem ment el a tengeren túlra. Az EU gyarmatosítás lényege a hajózás volt.


A világ legnagyobb gyarmattartója a Szovjetunió volt, de ő a teljes gyarmatbirodalmat a határokon belül tartotta.

2022. febr. 20. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 TappancsMancs ***** válasza:
69%

Kicsit keverednek a dolgok. :) Sorban akkor kb...


"a világ gyarmatosítását az indoeurópai népek végezték"


Az indoeurópai az nem földrajzi területi meghatározás elsődlegesen, bár benne van az is, hanem az egy nyelvcsalád, pontos nevén Indoeurópai nyelvcsalád. Lásd wiki link lent. Majdnem 150 nyelvből áll. Területileg pedig jó nagy lefedettséget jelent: Európa, Ázsia, Amerika, Ausztrália, Új-Zéland. Szóval nem olyan, mint az Eurázsia, ami magába foglalja Európát és Ázsiát. Térképen így alakul a terület:

[link]


Másik dolog, hogy az "indo" tag az Indiával kapcsolatosat jelent és akkor India mint a világ egyik nagy gyarmatosítója az hogyan értendő?


További része, hogy India vallásai nem sémita népektől erednek, gondolom ezt nem kell részletezni, hogy India vallásaiba mik tartoznak bele.


"Az EU gyarmatosítás lényege a hajózás volt."

Az "EU" rövidítés az nem Európait jelent, se Európát, szóval ilyen értelemben ne használjuk már. :) EU = Európai Unió.


"A világ legnagyobb gyarmattartója a Szovjetunió volt"

A világ legnagyobb gyarmatosítója eddig úgy tűnik, hogy a Brit Birodalom volt, bár a volt Szovjetunió nagy terület, csak az azért más dolog. A gyarmataik millió km²-ben így voltak (wikin ott a táblázat):


Brit Birodalom

22,5 km² (1876)

33,5 km² (1914)

összesen: 60 millió km²


Oroszország

17,0 km² (1876)

17,4 km² (1914

összesen: 34,4 millió km²


Kérdező - gondolom össze lett keverve az Indoeurópai (nyelvcsalád) és a Közel-Kelet, valamint Európa is, amiből a sémita népek képzeletben benépesítették Európát, Indiát, Ázsiát egyaránt. Még az is csökkenti a sémi népek kiterjedtségét, hogy ha a Közel-Keletet nagyságrendileg Mezopotámiával nézzük össze, akkor még Mezopotámián belül is az ókorban meglehetősen sok nép élt. A felsorolásuk is hosszadalmas. Íme: Akkádok, Amoriták, Arámiak, Asszírok, Gutik, Kháldok, Kassúk, Sumerek, Szutúk.


"de a világvallásaik mégis kicsi, sémita népektől erednek?"

A "világvallás" is mást jelent, az annyi, hogy elterjedt nagyságrendileg az egész világon, egyben a hívők száma sok. Ennek definícióját is megtalálod a wikin (itt a link lent ha érdekel). Mindenesetre a sémi népektől is mára két elterjedtebb vallás is van, a kereszténység és a judaizmus. Ebből a kettőből a judaizmus (zsidó vallás, izraelita vallás) kisebbnek számít, mint a kereszténység.


A nagy világvallások:


- kereszténység (31-32%; több mint 2 milliárd hívő)

- iszlám (24%; kb. 1,8 milliárd hívő[3]),

- hinduizmus (15%; kb. 1 milliárd[4][5]),

- buddhizmus (7%; 400-500 millió[6][7]),

- kínai univerzizmus (6%)


Egyéb, kisebb világvallások:[8]


- szikhizmus (kb. 28 millió fő)

- judaizmus (14-15 millió fő)

- bahaizmus (5-6 millió fő)

- dzsainizmus (4-5 millió fő)


Láthatóan ezek a világvallások többségében nem sémi népektől erednek.


Mindezek után mi lenne a kérdés? Mert a sémi népek nem a világ legnagyobb gyarmatosítói és a világvallások is részben erednek tőlük.


-------

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. febr. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

Itt a jobb link:


"Azok az országok, ahol az indoeurópai nyelvcsalád többsége őshonos"

[link]


A magyar wikin pedig:

"Az indoeurópai nyelvcsalád földrajzi elterjedtsége"

[link]

2022. febr. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
hmmm. Tehát a brit birodalom területe összesen 60 millió km2. Értem. A szu se kevés, 34 millió. Okoska törp szeretnél lenni, de csak a kapkodás mindenhol.
2022. febr. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:
Jó igen azt elnéztem és tényleg kapkodtam, a dátumokhoz tartozókat meg összeadtam. Okés. Köszi a javítást. Viszont a lényegen azért nem változtat, az Oroszországi akkor is kisebb volt terjedelmében. Ha van még javítani való jöhet. Mindenesetre kb minden kulcsfogalom keveredett valahogy és csak jó tisztázni valamelyeset ezeket.
2022. febr. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az EU is Európát jelöli és a lényegen mit sem változtat.
2022. febr. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
Mondjuk azért ma kikopóban lévő, nem használt rövidítésnek számít, főként az Európai Unió ma megszokott rövidítése miatt is. Szerintem félrevezető a használata. Ez a mai gyakorlata neki, hogy ezt a rövidítést már teljesen másra használják. Nem sok internetes keresési találatot fog adni olyan értelemben, hogy Európát jelölné. De ha gondolod...
2022. febr. 20. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 MDaniel98 ***** válasza:
Szerintem ez amiatt alakult így, mert a Római Birodalom kb. addigra szeretett ki az isteneiből, ameddig a keresztény vallás elterjedt a birodalomban, és ezért azt vette fel a későbbiekben Róma, a szlávok és a germánok pedig abban az időben még természeti vallásokat követték, amit sokkal nehezebb elterjeszteni mint egy jobban érthető monoteista vallást.
2022. febr. 21. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Kedves TappancsMancs! Köszönöm a részletes választ, de ezekkel én is tisztában voltam. Kicsit talán pongyolán fogalmaztam meg a kérdést, de akkor én is újra nekifutok:


Ez az öt világvallás, amit írtál, szerintem egy elavult felosztás. Gondolom, Glasenapp könyve óta szokás ezeket "világvallásoknak" hívni, de szerintem pl. a hinduizmus semmiképp nem tekinthető "világvallásnak", ugyanúgy, ahogy a hindu nyelv sem lesz világnyelv attól, hogy akárhány százmillióan beszélik. Ezek regionális vallások és nyelvek, csak épp nagyon elterjedtek a régióban. Egyébként a buddhizmus is szerintem határeset, de a kínai univerzizmus (ami tudtommal szintén egy szubjektív és meghaladott terminológia) mindenképp az. Konfucianizmusnak lehetne talán inkább hívni, ami Kínára, Japánra, és Koreára gyakorolt nagyobb hatást ugyanúgy, mint európára a görög filozófia. De ez nem "világvallás".


Világvallás szerintem a kereszténység, az iszlám, és talán a zsidót is ide sorolnám. Azért gondolom ezeket annak, mert ezek tényleg elterjedtek a magterületükről jelentős távolságokra, saját központokat létrehozva, virulensen, bár ilyen értelemben a zsidót nem nagyon lehet idesorolni.



Na most, a kérdés másik részére visszatérve: igen, köszönöm, tudom, hogy az IE egy nyelvcsalád, de Európát túlnyomórészt az ennek a nyelvcsaládnak a nyelveit beszélő népcsoportok népesítették be, amiknek az őshazája közös (mivel a nyelvcsaládjuk is az). Az indo-európai egy nyelvcsalád, de én most az indo-iráni, proto-indoeurópai NÉPEKRŐL beszéltem, amikből eredtek a germán, szláv stb. ágak.



Tehát az a kérdésem, hogy miért van az, hogy bár ezek a népek tudták fizikailag meghódítani Európát, majd a gyarmatosítás révén a fél világot, saját világhódító vallásuk nem volt, amit hatékonyan elterjesztettek volna, ehhez kettő (vagy három) kicsi, sivatagi népektől eredő vallás kellett. Mind a kereszténység, mind az iszlám egy marginális, helyi csoport vallásaként kezdte és példátlanul virulenssé vált. És a zsidót sem választanám külön ezektől, mert tulajdonképpen azokból ered ez a kettő is.


Pl. miért nem terjedt el Európában a zoroasztrianizmus úgy, mint a kereszténység?

2022. febr. 21. 12:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!