Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan tudnak hitelesen írni...

Hogyan tudnak hitelesen írni történelemkönyvekben a világháborúkról?

Figyelt kérdés

Mi alapján dől el, hogy a közzétett információ hiteles-e vagy sem?


Nézzük csak meg az orosz-ukrán konfliktust, ami most robbant ki. Sokkal fejlettebb világban élünk, sokkal hatékonyabb a hírszerzés, több és jobb minőségű anyagok érhetőek el nem csak hivatalos forrásokból.


Ehhez képest:


1) Minden hivatalos híroldal arról beszél, hogy egy orosz tank áthajtott egy ukrán személyautón. Ehhez képest, ha megnézzük a róla készült videókat (amiket egyébként maga a hivatalos hírforrás is belinkel), akkor látszik, hogy nem tank volt (lánctalpas harckocsi), nem orosz volt (ukrán) és egyértelműen látszódik, hogy a harckocsi a kanyart túl gyorsan vette, ami miatt kisodródott és a civil jármű véletlenül került elé, ezért hajtottak át rajta. Valószínűleg a civil meg volt ijedve a puskaropogástól, ezért száguldott be elé. Igen ám, viszont a mai napig nincs semmilyen korrekció, hogy hahó, valójában így volt ez. Ha valaki 10 évvel később történelemkönyvbe ezt így átveszi, akkor minden bizonyára úgy lesz benne, hogy egy orosz tank áthajtott egy civil járművőn. Most vegyük figyelembe azt is, hogy valószínűleg a videóak arra már elérhetetlenek lesznek és csak a roncsról készült képekből lehet visszaemlékezni az esetre.


2) A BBC közzétett egy videót, amin az látszódik, hogy egy orosz rakéta csapódik be egy ukrán toronyházba. Az oroszok természetesen azt reagálták rá, hogy az egy meghibásodott vagy tévútra tért ukrán légvédelmi rakéta volt. Valószínű, hogy orosz volt, de. Mi van ha mégsem? Hogyan lehet erről hitelesen írni egy történelemkönyvben?


Alig néhány nap telt el a háború kirobbanása óta, de már most alig lehet eldönteni, hogy a nagyobb események pontosan hogyan történtek... Akkor az 1. és 2. vh-ról szóló történelem könyvek hogyan tudtak hitelesen írni a sok éven át tartó háborúról? Honnan tudják egyáltalán, hogy amit leírtak, az tényleg úgy volt?



2022. febr. 26. 16:00
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Mi az objektív hírforrás? Sőt, mi egy adott esemény objektív leríása? Ahány ember, annyi nézőpont. A tudatlanokat és szándékos ferdítőket hagyjuk ki, a többi vélemény közül mi az objektív?


Meg kellene érteni, nincs sarokpont, amihez viszonyíthatunk, minden állítás relatív, hiszen egyszerre tükrözi az illető szemléletét és a dolgokról meglévő ismereteit. Ettől még nem lesz hazug egyik se, másik se, mert a lényeges eseményrészt azonosan írják le. Például nagyon sokféle leírás van a mohácsi csatáról. Egyik szerint a király a megáradt Csele patakba fulladt, mások szerint nem is áradt meg, megint mások szerint nem is fulladt, hanem halottan esett bele, de vannak további verziók. És? Mit befolyásol, hogy mi történt pontosan a királlyal. Sőt, mit befolyásol a mohácsi csata? A törökök utána visszavonultak (nem ez volt a fő cél).

Abban viszont egyetértenek a történészek, hogy a török sereg túlerőben volt mind létszámban, mind technikában. Az sem kérdéses, hogy a magyar seregek hatalmi megosztottságban nem igazán támogatták egymást. Ugyanakkor téves az a közfelfogás, hogy Magyarország Európa védelmi bástyája volt. Történészek kezdettől tudják, a Porta kereskedett a legtöbb nyugati országgal, befolyásos velencei követség volt Isztambulban, de volt magyar katona is jó barátságban a török fővezérrel, Ibrahimmal.

Ugyanakkor egy teljesen más dolog, ha a történelemhamisítás azért következik be, mert az aktuális politikai elit hasznot kíván húzni belőle. Ezt a ferdítést ugyan széles tömegek benyalhatják, a szakma azonban tudja, mikor melyik irányban történik hamisítás. A Horthy korszak ok-okozati összefüggéseit jól ismei sok ember. Ettől még a Rákosi korszak erősen próbálta lejáratni, a Kádár korszak lenézte, az Orbán korszak pedig fényes nagyszerűséget kreál. Mind hamis, lehet, hogy egyes szakértők nem merik vállalni a hiteles verziót, ám az nem vész el és sokan ismerik.


Az pedig nyilvánvaló, minél távolabb megyünk vissza az időben, annyival kevesebb információ áll rendelkezésre a részletekről. Természetesen az is érdekes és fontos, de kizárólag az érdekelteknek, mert egy dolog a történelmi események egymás után következése és a folyamat okainak ismerete, és más dolog az események színes részletei, amelyek érdekesek, de semmit nem befolyásolnak. Az természetes, hogy minél több részletet szeretnénk tudni, azonban a történelemformásló események is meglehetősen sokan vannak.


A kérdező jelen háborúról szóló példái nyilván rettentőek a jelenben, de semmi befolyással nincsenek semmire, most lehet rajta csámcsogni a sokféle ismeretrészlet alapján. Később nyilván meglehet ismerni a részleteket is, de ötven év múlva kizárólag a szakma fog tudni róla, mint valós eseményről, amely egy háború természetes (de persze lefogadhatatlan) része, és a háború kimenetelét (amely a történelmet alakítja) ezek semennyit sem befolyásolják. Meg az a több száz másik se, amely fájdalmas az érintetteknek, valahol fel is van jegyezve, de néhány emberen kívül senki sem tud róluk.

A második világháború hat éves eseménysorát a világban valahol szintén feljegyezték, elvben többnyire elérhető (nem titkos), mégse tud róla a világ, sőt, nem is érdekli. Az emberiség már csak ilyen.

2022. febr. 27. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 MDaniel98 ***** válasza:
A t9örténelemkönyvekben általában nagy horderejű eseményekről írnak, azokat is kontextusukba elhelyezve. Ezek egyike sem ilyen.
2022. febr. 28. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
A történelemkönyvek mindig is megrendelésre készültek. Mindig az aktuális hatalmat szolgálták ki. Kérdezz meg olyant, aki a 80-as évek végén 90-esek elején járt iskolába. Ugyan azokról a dolgokról eléggé eltérő dolgokat tanítottak. A történelemnek nem az a feladata, hogy leírja, hogy mi történt, hanem az, hogy abból ami történt, mi tetszik a megrendelőnek.
2022. febr. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Deff ***** válasza:
Ez a két eset olyan hogy ha valóban az van amit állítasz akkor nyílván majd a történészek a videókat elemeznék és az alapján alkotnának álláspontot. A fontosabb részleteknél pedig ráadásul több forrás is lesz, ami pontosabb értékelést tesz lehetővé.
2022. márc. 1. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!