Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Néró római császárról, és...

A Néró római császárról, és annak "rémuralmáról" szóló beszámolók és történetírói források erősen túlzóak, és nem teljesen felelnek meg a valóságnak?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 14. 21:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez már felmérhetetlen. Mert simán lehet hogy közveszélyes elmebeteg volt, akkoriban ez nem nagyon zavart volna senkit sem. De 2000 év alatt, rengeteg hazug, eltulzott legenda születhetett.
2022. ápr. 14. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
2022. ápr. 15. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Ha jól tudom a történészek ma már nagyjából egyetértenek abban, hogy Néró uralkodása nem volt olyan szörnyű mint amilyennek eredetileg a történetírás beállította, legfőképpen azért, mert Néró ellenes történetírók munkái maradtak elsősorban ránk, de a köznép például kedvelte. Az biztos, hogy nem volt teljesen 100-as, és nem a legrátermettebb császára a birodalomnak, de ezt sok római kori császárról el lehet még mondani.
2022. ápr. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok történész, sem elme szakértő, de a leírásokból Néró nem tűnik egyértelműen őrültnek, inkább zsarnok, aki a környezetében lévőkre veszélyes, de a cselekedetei miatt van logika is.

Caligula a lovát akarta kinevezni konzulnak, Néróról nem jegyeztek fel hasonlót.

17 évesen lett császár, megpróbálták irányítani, befolyásolni, veszélyeztetve érezte a hatalmát, és kb ebből indult az ámokfutása, valóban kivégeztette, akiről úgy gondolta, hogy útjában áll, veszélyes rá. Ez idővel odáig fajult, hogy a különböző versenyeken részt vevő ellenfeleit is kivégeztette, ha győzni merészelt.

Van ugye az a történet is, hogy Néró indult az Olimpián, és minden versenyszámban győzött -addigra már megtanulták, hogy csak ő győzhet.

A politika, gazdasági döntései nem teljesen logikátlanok,cde aki ellent mond neki, az meghal, lehet az bárki.

Az sem idegen a kortól, hogy istenné nyilvánítanak élő embereket.

Róma leegéséhez a történészek szerint sem volt köze, nem is volt akkor a városban.

A következmények kegyetlenek a keresztényekre nézve, de társadalmi elvárás lehetett a "bűnösök" megbünetése, és talán el is hitte, hogy a keresztények voltak a gyújtogatók.

A tűzvész által elpusztult városrész helyére modernebb épületek épültek, azért is születhetett a legenda, hogy a császár gyújtotta fel a várost.

Az biztos, hogy nem volt életbiztosítás Néró közelében tevékenykedni, de nem akart lovat konzulnak kinevezni, és nem küldte a katonáit a tenger ellen harcolni.

Lehet valóban őrült volt, lehet csak zsarnok, aki tudatában volt cselekedeteinek, de sokkal sötétebb képet festettek róla, mint amit a történészeti kutatások alapján találtak eddig.

2022. ápr. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A fiatalon császári trónra kerülő Néró művelt, jó érzésű fiatalember volt.

A gladiátor viadalokat rögtön betiltotta és halálos ítéletet sem volt hajlandó aláírni sokáig, ellenben szinte azonnal a kulturális és sportesemények népszerűsétésébe fogott, ilyen rendezvényeken maga is fellépett..

Anyja, Agrippiana már koránt sem volt ilyen szelíd, Seneca, a bölcs, aki a nevelője volt, meg kihasználta, hogy bekerült a felső államvezetésbe, gigászi vagyont harácsolt össze. Különösen a britannusokat sanyargatta uzsorakamatokkal.

A Néróra sütött anyagyilkosság felettébb kétséges, mert rajondva szerette anyját, akivel egyre jobban ellentétbe került az uralkodása során, mivel Néró kezdett igazi birodalmi uralkodóvá válni, egyre jobban felnőve feladatához.

A tűzvész kitörésekor nem volt Rómában és az utána szörnyű halálra ítélt keresztények sorsáról sem igen tehetett, ami valószínűleg félreértésen alapult.

A szörnyű tűzvész alatt a keresztények boldogan örömdalokat énekeltek, mert azt hitték, eljött a világ vége, ezért fogták őket perbe. Az egészet Tigellius

rendezte és Néró olyannyira megdöbbent a borzalmas látványosságtól, hogy a prefektus kegyvesztett is lett. Később ugyan a keresztényeket nem rehabilitálta, de nem üldözte tovább őket.

A várost ért katasztrófa után az ifjú császárnak rengeteg pénzre volt szüksége, emelte az adókat, devalválta a pénzt, illetve egyéb hibákat is elkövetett, például monopóliumokat adott, amivel tovább növelte az inflációt, sőt, azt a hallatlan merészséget is elkövette, hogy a gazdagokat is kőkeményen sorozatosan megsarcolta.

Ettől kezdve a patríciusok gyűlölték, sorra összeesküdtek ellene és Néró kezdetben ezeknek is meg akart kegyelmezni, csak saját hívei könyörgésére végeztette ki a főkolomposokat, ugyanis azokat (a híveit) vele együtt elintézték volna. Később már éppen azért szórta a halálítéleteket, mert komoly pénzeket lehetett így elkobozni, amire a város helyreállításának érdekében égető szüksége volt.

Senecát is megölette, bár zokogott, amikor megtette, mert a bölcs volt olyan ostoba, hogy egy összeesküvéshez csatlakozva vállalta a következő imperátor szerepét, így tekintélyével támogatva az összeseküvés roppant veszélyessé vált.

Később a történetírók nagyon befeketítették Nérót, de a nép szerette, így feltehetően inkább jó császár volt, mint rossz, annak képe bontakozik ki, legalább is erős túlzás szörnyen rossz híre.

Mindenesetre megalapozta a birodalmi Rómát, amiért a patríciusok külön utálták, mert ha kellett, elkobozta az ősi zegzugos főváros központjában leégett nemesi kúriáik telkeit, hogy széles sugárutakat alakíthasson ki, monumentális épületekkel.

2022. ápr. 15. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!