Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nincs Magyarországon...

Miért nincs Magyarországon több olyan, hagyományos szerkezetű város, mint Szentendre?

Figyelt kérdés
2022. ápr. 19. 09:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Mitől hagyományos? Szentendre szerkezetét a főút és a környező domborzat határozta meg.
2022. ápr. 19. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 MDaniel98 ***** válasza:
Én sem gondolnám különösen különlegesnek.
2022. ápr. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Szentendre belvárosa egymásra épült házakból és kicsi, zegzugos, szabálytalan utcákból áll. Nyugati országokban, pl. Olaszországban sok ilyen van, de nálunk szinte minden hasonló város tervezett, négyzetrácsos alaprajzú vagy egyutcás és mindenhol az a rohadt kádárkocka van. Kész felüdülés volt, mikor este Szentendrén sétálgattam és macskakövet láttam meg girbegurba utcákat meg egymásnak épített, nem kádárkocka házakat. Miért nem ilyen a többi városunk is?
2022. ápr. 19. 20:43
 4/13 anonim ***** válasza:
Akkor újra: Nézd meg a Google térképen és kapcsold be lent a domborzatot.
2022. ápr. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Értem, hogy domb oldalába épült, de máshol (pl. Olaszországban) csomó hasonló jellegű város van, ami nem a domborzat miatt ilyen. Pl. Hollandiában, Belgiumban kb. az összes város. Szerintem Németországban is a városok többségének van hasonló városmagva. Angliában is vannak ilyenek. Franciaországban is meseszép kis falvak vannak, olyan helyen is, ahol nincs domb. Nálunk meg mindenhol ugyanaz az utcaszerkezet és ugyanazok a házak. Azt se értettem soha, hogy miért nincsenek olyan faszerkezetes vagy kő vagy vályogházaink, mint nyugaton máshol. Van egy-két megmaradt hagyományos vályogházas falu, ami nem kádárkockákból áll, hanem régi, tornácos vályogházakból, de azok csak hírmondók már. Pedig azt is be lehet rendezni modern igényeknek megfelelően.
2022. ápr. 20. 00:15
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Általában az alföldön vannak négyzetrácsos szerkezetű városok egyenes utcákkal. A domborzat miatt lesznek a “kicsi, zegzugos” utcák, mert máshogy nem nagyon lehetne megoldani. Ha ezt preferálod ajánlom pl Buda régi óvárosát, Miskolcon is vannak hasonló részek, de Vác is nagyon hasonló.

Amúgy Szentendrét anno görög kereskedők építették, innen az egyedi, mediterrán stílus.

2022. ápr. 20. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"Amúgy Szentendrét anno görög kereskedők építették, innen az egyedi, mediterrán stílus."


Akkor lehet, hogy ez az, amit igazán hiányolok. Ilyenből nincs több Mo.-n?

2022. ápr. 20. 08:51
 8/13 anonim ***** válasza:
Sopronnak is vannak hasonló részei, vagy pl. Pécs északi része.
2022. ápr. 20. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
De miért ilyen kevés? Miért néz ki a legtöbb falu ugyanúgy? Más országokban miért maradt meg a régi városszerkezet?
2022. ápr. 20. 13:02
 10/13 anonim ***** válasza:

Ott maradt meg a történelmi belváros (kissebb magyar városokról beszélek) ahol a Monarchia idején valamiért jó helyen volt. Kereskedelem vagy gazdag nemes család befolyása miatt.

Más városokban maradt a régi egyszintes házakkal teli utcák ami a 20. Századra olyan állapotba került, hogy a legjobb döntés volt ledózerolni az egészet és lakótelepek meg üzletházakat létrehozni.

Szentendrét nem ismerem de ezek szerint olyan értékes és jobb állapotú épületek voltak a belvárosba, hogy nem nyúltak hozzá. Vagy ott van Keszthely ahol a kastély és a Balaton part között van egy csomó régi típusú villa és lovashintókra méretezett utcácska. Ha az nem lett volna akkor most hotelek üdülőházak nagy parkolók meg ilyenek állnának ott épp mint pl Siófokon.

Ha megnézed alaposan az ilyen városokat biztos vagyok benne ott vannak a kádárkockák is de nem éppen a centrumban.

2022. ápr. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!