Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A parlamenti-, vagy a preziden...

A parlamenti-, vagy a prezidenciális/elnöki politikai rendszer a hatékonyabb, stabilabb?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 29. 16:29
A kérdező szavazást indított:
Parlamenti
Prezidenciális
4 szavazat
 1/8 MDaniel98 ***** válasza:
81%
Én a parlamenti mellett vagyok, de szerintem ezt nem lehet ilyen egyszerűen meghatározni, bizonyos országokban a parlamenti tud hatékonyabb lenni, más országokban pedig az elnöki. Az USA és Franciaország sem lesz rosszabb hely attól, mert ott elnöki rendszer van.
2022. ápr. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Erősen függ az ország méretétől is, hogy melyik a jobb. Kis ország kis parlamentje hatékony tud lenni. Nagy ország nagy parlamentje kevésbé, ha pedig nagy országhoz kis parlament társul, akkor a képviselet nem tud arányos lenni.

Röviden, minél kisebb egy ország, annál inkább parlamentáris, minél nagyobb, annál inkább elnöki rendszer a hatékony.

2022. ápr. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 TappancsMancs ***** válasza:
26%

MDaniel én inkább így fogalmaznám :)

"Az USA és Franciaország sem lesz rosszabb hely attól, mert ott elnöki rendszer van."

Nem attól rossz az ami ott rossz. :) A franciákra gyakorlatilag rászólt egy olasz politikus, hogy fejezzék be a volt afrikai gyarmatok még mindig tartó kizsákmányolását, mert még mindig gyarmati adót fizetnek Franciaországnak (nem tudom a magyar sajtó írta-e). A francia idegenlégiót használták az afrikai szabadságharcok elfojtására, ami a sajtóban úgy lett fogalmazva, hogy "lázadók", "terroristák", "diktátorok" felszámolása... :) A francia állam a valóban az afrikai népért tenni akaró politikusokat megölte és puccsot szervezett a CIA-val, és odatették a nekik megfelelő embereket. Ma nem is mer senki jó szándékkal politikába fogni Afrikában, mert konkrétan életveszélyes ötlet. A puccsokat is más közlésekkel írják meg a médiában, mint amolyan helyben szerveződött hatalomátvételt. A CIA-nak is többek között ez a feladata, a napi munkája például ilyenek. Lehet köztük sok diktátor, de azok külföldi rásegítéssel kerültek oda.


Az USA meg nem egy háborút csinált a Közel-Keleten, mint például Iraknak sem volt vegyi fegyvere az amerikai invázió előtt, de kellett a médiába egy indok.


Howard Zinn történész (interjú)

"Amikor az Egyesült Államok politikájának kritikusai a politikánk mögött meghúzódó durva motivációkra mutatnak rá: például a vállalati profitra és a politikai előnyökre, ezt gyakran „összeesküvés-elméletnek” nevezik. Valóban lebeg néhány tarthatatlan, javíthatatlan összeesküvés-elmélet, de valójában vannak valódi „összeesküvések” – vagyis emberek csoportjai, akiknek vannak bizonyos terveik, amelyeket nem tárnak fel a nyilvánosság elé. Például a közel-keleti olajszabályozási terveket nem hozzák nyilvánosságra, ehelyett a zsarnokság megdöntéséről, a demokrácia megteremtéséről, a szabadság megteremtéséről stb."


"Nem számít, hogyan próbálkozik a Bush-kormány, és most nem számít, hogy a közvéleményt továbbra is félretájékoztatja a média (például a University of Maryland egyik közelmúltbeli felmérése azt mutatja, hogy a Fox news nézői a leginkább félretájékozottak Irakról), hisz az igazság átszivárog, és ezt a Bush-kormányzat semmi sem fogja megállítani.

Az az elképzelés, hogy Szaddám fenyegetést jelentett, ellenkezik a józan észlel – a 25 millió lakosú ország, amelyet két háború és tíz évnyi szankciók pusztítottak el, fenyegetést jelent a fél világgal távolabbi Egyesült Államokra 280 millió emberrel és tízezer nukleáris fegyverrel? Ez abszurd, bár egy folyamatos propaganda adag elhiteti az emberekkel. Legalábbis egy ideig. Végül ez a józan ésszel való megértés átüti az utat, akárcsak Vietnamban, ahol eleinte az emberek azt hitték, hogy a kommunista Vietnam veszélyt jelent az Egyesült Államokra."


Ezeket a linkeket most nem néztem át, de kiindulásnak megteszi kérdező, és ezek többnyire külföldi manipulációk.

Az Egyesült Államok részvétele a rendszerváltásban

[link]

Az Egyesült Államok részvétele a latin-amerikai rendszerváltásban

[link] _in_Latin_America


Vagy itt is lehet nézegetni:

[link]


Vagy pl

Pan African Visions cikke:

14 afrikai ország, amelyet Franciaország gyarmati adó fizetésére kényszerít a rabszolgaság és a gyarmatosítás előnyeiért

"Valójában az európai gyarmatosítás alóli felszabadulásért folytatott afrikai harcok viharos időszakában Franciaország ismételten sok volt idegenlégióst használt fel arra, hogy puccsokat hajtson végre a választott elnökök ellen:"


Le Monde diplomatique:

"A szlogen: " Franciaország, szállj ki !" terjed a volt francia gyarmatokon, hatvan évvel függetlenedésük után. A demonstrálók és az értelmiségiek a CFA frank vagy a 2013 óta zajló " Barkhane " katonai hadművelet leállítását követelik a Maliban."

"Háború az ásványkincsekért

Az egykori gyarmati hatalomnak címzett sérelmek között szerepel a tizennégy afrikai országgal 1960 óta fennálló „pénzügyi együttműködés”."

"A Száhel-övezetben történt támadások újjáéledésével a francia katonai jelenlét Afrikában újabb vitatott téma lett, amely mozgósítja a nagyközönséget. 1960 óta Párizs állandó vagy ideiglenes bázisok hálózatát tartja fenn korábbi gyarmatain ( 6 ) . A francia hadsereget gyakran használták a szövetséges vezetők hatalomra juttatására vagy védelmére"


Le Figaro cikk:

Olaszország azzal vádolja Franciaországot, hogy a CFA-frankkal gyarmatosította Afrikát

"Olaszország azzal vádolja Franciaországot, hogy a CFA-frankkal gyarmatosította Afrikát" ... "Ha Franciaországnak nem lennének afrikai gyarmatai, mert így kellene őket nevezni..."


És azt nem mondanám, hogy Afrika úgynevezett "diktátorai" a legjobb vezetők lennének valójában, de vannak köztük olyanok is akik tennének az országukért, de ez a külföldi hatalmakat egyáltalán nem is érdekli, nekik csak az a lényeg, hogy számukra megfelelőek legyenek, és kiengedjék a nyersanyagokat az országból ahogy az megfelel. A médiába meg kell a kamu indok fedősztorinak.


---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. ápr. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:
26%

Talán idevágóan két video. Hozzáteszem nem követem ezeket a Youtube csatornákat, szóval nem tudom mik vannak még rajta, de a média működéséről jó példák. Vannak még ilyenek.


A hírek hamisítása - Ismert német újságíró vallomása

https://www.youtube.com/watch?v=sy9KFOVf8Ro


Az utolsó Kadhafi-interjút készítő volt háborús tudósító a mondvacsinált hírekről

https://www.youtube.com/watch?v=QOcoQDbrFCo


Kitört a balhé az EP-ben, amikor az ír képviselő az oroszok elleni szankciókat bírálta

https://www.youtube.com/watch?v=bKppYfchgYw

2022. ápr. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 TappancsMancs ***** válasza:
26%

Egy példa. Idővonal - talán magyarázni sem kell. Mugabe elnök a gyarmati függetlenség jegyében kormányzott, és nem adta át Zimbabwe ásványkincseit külföldi kézre. És véletlenül lett egy katonai puccs amivel leváltották.


1. - 1987-2017 között Robert Mugabe volt Zimbabwe miniszterelnöke, aki Nagy-Britanniától való függetlenné válása után irányította Zimbabwét.


2. - 2013. szeptember 26. - A Reuters cikke

"Robert Mugabe zimbabwei elnök csütörtökön szidta az Egyesült Államokat és a volt gyarmati hatalmat Nagy-Britanniát és szövetségeseit, amiért megpróbálták ellenőrizni nemzetét és erőforrásait, és felszólította őket, hogy szüntessék meg „illegális és piszkos szankcióikat”.

"„Zimbabwe a zimbabweiekért való, így az erőforrásai is. Kérem, távolítsa el az illegális és mocskos szankcióit békés hazámból.”"

"Mugabe szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok által bevezetett szankciók sértik az ENSZ államok szuverenitásáról szóló alapokmányát, és elítélte azokat, mint „a rendszerváltás végrehajtásának külpolitikai eszközét”."

"Az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókat vezetett be a zimbabwei állami cégekkel szemben, és utazási korlátozásokat vezetett be Mugabére és több tucat társára a 2000-es erőszakos választások után, valamint a fehérek tulajdonában lévő kereskedelmi farmok fekete-betelepítését célzó, olykor erőszakos lefoglalásának kezdetén.""

"Washington kijelentette, hogy a választás hibás volt, és nem tervezi a Mugabe-kormány elleni szankciók lazítását."

"„Úgy tűnik, hogy amikor az USA és szövetségesei demokráciáról és szabadságról beszélnek, azt csak viszonylagos értelemben teszik” – mondta Mugabe."


3. - Zimbabwe gazdasága - wiki:

"2011 márciusában a zimbabwei kormány olyan törvényeket hajtott végre, amelyek előírták a bányavállalatok helyi tulajdonjogát".


4. - 2015 - A Voice of America cikke:

"Az Egyesült Államok azt mondta, hogy érvényben tartja a Zimbabwéval szemben több mint egy évtizede bevezetett célzott szankciókat."

"Az amerikai szankciók kevesebb mint 200 személy és intézmény ellen irányulnak Zimbabwéban, egy több mint 13 millió lakosú országban"

"Azt is elmondta, hogy nem a megcélzott amerikai szankciók okozták Zimbabwe gazdasági hanyatlását."

"Mugabe évek óta minden alkalmat felhasznál arra, hogy bírálja Washingtont a szankciók miatt, mondván, ők a felelősek országa gazdasági gondjaiért, és célja a zimbabweiek kormány megdöntésére buzdítása."

"Egyáltalán nem csodálkozunk azon, hogy az Obama-kormányzat azt állítja, hogy a Mugabe-rezsim nem változott"


5. - 2017-es zimbabwei államcsíny - (2017 Zimbabwean coup d'état) - Wiki cikk:

"2011 márciusában a zimbabwei kormány olyan törvényeket hajtott végre, amelyek előírták a bányavállalatok helyi tulajdonjogát; a hír nyomán a zimbabwei bányákkal rendelkező cégek részvényeinek árfolyama zuhant.".


Ezek így mennek.


--------

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. ápr. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 TappancsMancs ***** válasza:
26%

jav*

Az 5-ös az economy wikiből van, félrement. És a végére a puccs.

2022. ápr. 29. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát nem ezen múlik. Mindig a gondolkodó, jó célokat kitűző és azt megvalósítani képes rendszer a leghatékonyabb. A stabilitásról nem is beszélve.
2022. ápr. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
7 Teljesen egyetértek. Ott a pont. Még egy király is lehet jó király, aki egy személyben valóban a népért tesz.
2022. máj. 1. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!