Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A demokratikus gondolkodás és...

A demokratikus gondolkodás és eszmeiség legnagyobb történelmi alakja?

Figyelt kérdés

2022. máj. 2. 13:11
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
61%
Szerintem ez valamelyik filozófus lesz aki a felvilágosodás környékén ezzel a kérdéssel foglalkozott.
2022. máj. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Én most így hirtelen Szókratészt tudnám mondani, ha olvasod a könyveket és elhisszük, hogy Platón az igazat írta, akkor olyan elme volt, aki úgy forgatta a szavakat, gondolatokat, hogy az már szinte varázslat - sosem olvastam még egyéb műveket, ahol ilyen szintű gondolatok, gondolati láncok voltak egy ember fejében.
2022. máj. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 TappancsMancs ***** válasza:
48%

Már eleve a "demokrácia" szó görög eredetű, az ókori Görögországban keletkezett, két szó összetételéből áll.


δῆμος - demos - nép

κράτος - krátos - hatalom

δημοκρατία - demokratia - demokrácia ("néphatalom")


A demokráciát Kleiszthenész (Cleisthenes ie.565 - ie.570) vezette be ie. 508-ban, főleg Athénban, ezért Kleiszthenészt a történészek "az athéni demokrácia atyjaként" is emlegetik. Arról semmi sem maradt fent, hogy a kifejezést a demokrácia kitalálásakor is használták-e, de ie. 460-tól már ismert szóhasználat. Az ókori görögök a demokrácia szót a monarchiával, az arisztokráciával és az oligarchiával ellentétben használták. Az athéni demokrácia többször is megszakadt az oligarchikus felülkerekedés miatt.


Platón "Köztársaság" című művét ie. 375 körül írta, vagyis eltelt 100 év, és a demokrácia kritikai nézetét mutatja be Szókratésszel való párbeszéden keresztül. Az írásban Szókratész 5 igazságtalan államigazgatási formát tárgyal: az arisztokráciát, a timokráciát, az oligarchiát, a demokráciát és a zsarnokságot. Ehhez hozzátehető az oklokrácia (okhlokratía vagy maffiauralom) ami a törvényes hatóságok megfélemlítését használja. Platónnal ezen kritikákban több más ókori görög szerző is egyetértett, mint Arisztotelész és Arisztophanész is és más az ókori görögök is kihasználható csalinak látták a demokráciát.


A demokrácia általános azonosítása az ókori görög és a mai demokráciával nem helyes, mivel a jelenlegi modern demokrácia egyszerűen a demokrácia egy fajtája, ami képviseleti demokrácia. A képviseleti demokráciában a közös ügyekben nem a nép szavaz közvetlenül, hanem a nép által választott képviselők hoznak döntéseket. A demokráciának más típusai is léteznek, mint például a népi-, a részvételi- és a közvetlen demokrácia.

2022. máj. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Kétlem, hogy meg lehet határozni egyetlen legnagyobbat.

Egyébként ma a demokrácia teljesen más jelent, mint amit az ókori görögöknél jelentett.

Mostanában mutatkozik meg árnyoldala, ugyanis a "hatalom" akkor is mások korlátozását jelenti, ha a korlátozó maga a nép. Márpedig ahol korlátoznak, ott ellentétek vannak, ahol ellentétek, ott hibás működés, azaz az optimumtól kellően messze álló állapot.

A demokráciát mára egyfelől kiüresítették, és mindössze a többségi elvet jelenti, ami egyre károsabb, mert közben a tudomány olyan ismeretekre tett szert, ami gátlástalan emberek kezében korlátlan hatalmat tud jelenteni az emberi manipuláció által, amit a technika kiválóan tud segíteni. Másfelől amit néhány jószándékú ember szeretne vele, azt meg se testesíti, mert a mai körülmények között alkalmatlan erre. Ma éppen egy új módszertan kitalálásának igénye kezd kikristályosodni a demokrácia, mint a mai közegben elavult (rosszul használható) forma helyett.

2022. máj. 2. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Errico Malatesta
dec. 3. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!