Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Olaszország hogyhogy nem lett...

Olaszország hogyhogy nem lett akkora gyarmatosító a földrajzi felfedezések korában, mint pl. Spanyolország?

Figyelt kérdés

2022. máj. 26. 21:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%
Valószínűleg azért, mert Olaszország akkor még nem létezett.
2022. máj. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Látom, hogy nehezedre eshet rájönni, hogy Olaszország alatt az akkori területeket (pl. Nápolyi Királyság) értem.
2022. máj. 26. 21:13
 3/13 A kérdező kommentje:
Ami ma már Olaszország
2022. máj. 26. 21:38
 4/13 anonim ***** válasza:
95%
Olaszország akkor még nem létezett. A területén lévő kis királyságok, hercegségek nem voltak nagyhatalmak.
2022. máj. 26. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 sadam87 ***** válasza:
100%

"Látom, hogy nehezedre eshet rájönni, hogy Olaszország alatt az akkori területeket (pl. Nápolyi Királyság) értem."

Valószínűleg azért, mert azt a területet Itáliának nevezik...

A Nápolyi Királyság például azért nem lett gyarmatosító ország (többek között), mert a Spanyol Királysághoz tartozott a 16-17. században.

A többi kis hercegség, fejedelemség, stb. meg még kisebb volt. Ahogy a 4. válaszoló írja, nem volt hatalmuk a gyarmatosításra.

Plusz csak a Giblaltári szoroson keresztül tudtak kijutni az Atlanti-óceánra, azt meg a spanyolok ellenőrizték, akik nyilván nem nagyon akartak konkurenciát.

2022. máj. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
6%
Most nagyon szőrszálhasogató kötekedésért jöttem. Ha Olaszország nem létezett akkor Spanyolország sem. Spanyolország épp úgy felszabdalt volt ráadásul sokkal fejlettlenebb mint az italiai királyságok. Tehát ebből a szempontból jogos a kérdés.
2022. máj. 26. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
14%
Gyorsan meg is válaszolom röviden: Német-Római Birodalom csomó mással volt elfoglalva többek között a protestánsok által vívott 30 éves háború, a török veszély, Habsburg birodalmi belviszaj, pestis meg hasonló apróságok.
2022. máj. 26. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 sadam87 ***** válasza:
100%

"Spanyolország épp úgy felszabdalt volt ráadásul sokkal fejlettlenebb mint az italiai királyságok."

Spanyolország a kora újkorra jóval egységesebb volt, mint Itália. Eleve a 15. század közepére a nagy részén két nagy királyság osztozott: Kasztília és Aragónaia. 1474-től Kasztiliai Izabella és Aragóniai Ferdinánd házastársakként közösen irányították a két királyságot. Bár jogilag ekkor még nem egyesületk, innentől kezdve mindig közös uralkodjuk volt, külpolitikai szempontból egy egységnek tekinthető a két királyság.

1492-ben visszahódították Granadát is, ami az utolsó mór uralom alatt levő terület volt. Ezután a már csak a kis területű Navarrai Királyság maradt a mai spanyol területek közül egy darabig önálló. (Ez lényegében a bazsk területeket jelentette.)

Ezzel szemben Itália teljesen széttöredezett volt. A déli területek (Szicília, Szardínia, Nápoly) Aragónia uralma alatt voltak a 15. század második felében. A középső területeken a Pápai Állam volt. Északon meg apróbb hercegségek, grófságok voltak. Észak-Itália valóban elég fejlett volt, de a széttagolódás miatt nem volt nagyhatalom. Plusz a 15. század végétől egy hanyatlási periódus következett.

2022. máj. 26. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2022. máj. 26. 22:53
 10/13 anonim ***** válasza:
10%

Jól írtad le igazából sokkal szőrszálhasogatóbban. Tudnám fokozni csak megsértődtem, hogy 0%-on van jelenleg a válaszom pedig nem írtam akkora hülyeséget.

Valaki írjon dolgokat az itáliából indult kereskedelmi rivalizálás és a török félelem okozta felfedezés vágy probalkozasairól is. És, hogy miért nem lett gyarmatosító nagyhatalom senki az itáliai félszigetről mert amiket írtam látszólag hibás lehet.

2022. máj. 26. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!