Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarország és a magyar nép...

Magyarország és a magyar nép történelme az egyik legviharosabb Európában?

Figyelt kérdés

2022. júl. 4. 13:04
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%
Mármint a kiegyezés utáni időkre gondolok bár előtte is volt magyar országgyűlés és Szent korona szóval ugyanott tartunk ebből a szempontból
2022. júl. 4. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
0%
A geopolitika mindig viszi a többi tényezőt. Ha megnézed a K. európai térténelmet, akkor nagyon sok hasonlóság van. Kb ugyanaz a fejlettség, ugyanazok az események. Ha szívás a területveszteség, akkor a lengyeleknél nagyobbat aligha szívott valaki. Ausztria is több területet vesztett az I. Vh után. Komplett államok tűntek el és keletkeztek. Ha a mostani eseményeket nézzük, akkor az ukrajnai háború inkább normálisnak mondható, mint a hosszan tartó béke.
2022. júl. 5. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
100%
Lengyelek területet nyertek.
2022. júl. 5. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
88%
A litvánok nem vesztettek igazán semmit sem, hiszen területeik java részt 80%-ban teljesen olyan területek voltak, amelyeken litván kultúra, nép/etnikum és identitás nem létezett, csak katonai értelemben tartották uralmuk alatt. Az Oszmánokhoz hasonlóak ebben az értelemben.
2022. júl. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
6-os válasz semmitmondó.
2022. júl. 6. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
100%

Ha megnézed a K. európai térténelmet, akkor nagyon sok hasonlóság van. Kb ugyanaz a fejlettség, ugyanazok az események.


Te beteg vagy, az ortodox fél-ázsiai civilizáció teljesen más világ mint közép-Európa.


Olvass erről: [link]

2022. júl. 6. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 hollófernyiges ***** válasza:
80%

"A litvánok nem vesztettek igazán semmit sem, hiszen területeik java részt 80%-ban teljesen olyan területek voltak, amelyeken litván kultúra, nép/etnikum és identitás nem létezett"


Ez azért részben (ha nem is akkora mértékben) ránk is igaz, bár Trianonnál színmagyar területeket is átcsatoltak, de azért főleg, román, szerb, szász többségű területeket vesztettünk. Másrészt nem szabad a mai standardokkal mérni a korabeli államokat; a közép- és kora újkorban az államok nem nemzeti, hanem dinasztikus alapon szerveződtek (ugyebár a 18. század végéig a magyar nemzet is egyenlő volt a nemességgel, abba a jobbágyok nem tartoztak bele) és a litván nagyfejedelem ugyanúgy királya volt a litván parasztnak, mint az ukrán kozáknak. De ha olyan nemzetet akarsz látni, ami nagyobbat szívott nálunk, nézd meg az örmény történelmet.

2022. júl. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
10-es! Anglia a középkorban sok perszonáluniót alkotott, Franciaország is , és a Spanyolok is sokszáz évig perszonálunióként működtek. Szóval logikád alapján Anglia, Spanyol államok és Franciaország nem voltak szabad országok?
2022. júl. 6. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%

"Ez azért részben (ha nem is akkora mértékben) ránk is igaz,"


Magyarország egységállam volt elég korán. A parlamentben minden megye egységesen volt politikailag képviselve. A városok túlnyomó többségében az elszakadt területen is magyar többség élt. Hozzánk migráns népek költöztek be, szerbek szlovákok (késő középkor) és románok, akik később területet követeltek a nacionalizmus korszakától kezdve. Litvániában mindezek nem léteztek, létezett egy kisméretű litván többségű haza, se parlament, az elfoglalt területek 80%-ban még se litván városok se litván lakosság, csak litván portyázó seregek tartották össze. Litvánia rövid ideig létezett (viszonylag) és ennek az államnak nem volt semmiféle kontinuitása a mai modern nemrég született litván állammal.



Ezért írtam, hogy Litvánia ebből a szempontból hasonló volt az Oszmán Birodalomhoz.


Voltaképpen a litvánok valamennyire nyertesek is, hiszen sok-sokszáz év után újra államuk meg országok lehetett.

2022. júl. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 hollófernyiges ***** válasza:
64%

"városok túlnyomó többségében az elszakadt területen is magyar többség élt"


1918-ban igen, de ez a 19. századi gyors elmagyarosodás következménye volt, előtte német többségű volt szinte minden nagyobb városunk, még Buda is. De mint mondtam a középkori magyar királyság nem nemzeti alapon szerveződött, hanem Litvániához hasonlóan az uralkodó dinasztia és nemesség meghódított akit lehetett, a lakatlan területekre pedig kívülről telepített be németeket, kunokat, románokat, szerbeket (a szlovákok már korábban itt voltak). Azt, hogy a nemzetiség mennyire nem számított az is mutatja, hogy ezek népek 7-800 év alatt sem asszimilálódtak.


Egyébként amire reagáltam az az volt, hogy vesztett-e más nép nagyobb területet mint mi. Hát vesztett (egyébként ennél még az osztrákok is nagyobb területet buktak az első világháború után).

2022. júl. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!