Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Pszichológusok, pszichológia...

Pszichológusok, pszichológia szakosok! Mit mond/mondott a képzésetek a különböző értelmi készségszintekkel rendelkező emberek kezeléséről?

Figyelt kérdés

Furcsa nekem, hogy nem olvastam/hallottam sohasem, hogy értelmi képességek alapján válogatnának módszert a pszichológusok az adott páciensek esetén.

Pedig szerintem ez eléggé magától értetődő kellene legyen. Két depressziósnál hiába azonos a kórkép, ha van köztük egy jelentős szintkülönbség értelmi készségek terén.

(Nem hiszem hogy a mezei IQ egy jó számszerűsítése lenne úgy általában az értelmességnek. És nem azért mert haragudnék az IQ tesztekre vagy ilyesmi. 118 jött ki 20 évesen, úgyhogy ha akarnám mondhatnám hogy "magas IQ = értelmes" de nem hiszem hogy ez egy igaz következtetés lenne).


Vagy ez ilyen pszichológus kulisszatitok? Titokban mégis felmérik az értelmi képességek szintjét és ahhoz igazítják a módszert?



2022. júl. 23. 15:09
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok pszichomókus, de ha nem találtál erről semmiféle irományt, akkor lehet, hogy a szakemberek (pszichológus, pszichiáter) belátásuk alapján döntik el, hogy kit hogyan kezelnek.

Ezt úgy tudom elképzelni, hogy egy adott személy máshogyan beszél egy gyerekkel, és máshogy egy felnőttel. A szakembereknek nem esik nehezükre rövid idő alatt leszűrni, hogy kivel hogyan érdemes kommunikálni, mert azzal csak a saját dolgukat könnyítik a kezelés szempontjából. (Nagyon jó megfigyelők.)

2022. júl. 23. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hát ezt a nagyon jó megfigyelők dolgot azért vitatom.


Volt szerencsém felkészíteni pszichó szakra felvételizőt, volt társaságom amiben több végzős pszichó szakossal "volt szerencsém" beszélni...

Fogalmazzunk úgy, hogy láttam miből lesz a cserebogár.


Ha pedig igazad van, és ennek a differencia tételnek tényleg nincs írott szakmai formája, hanem csak úgy "érzésre" megy mint a húslevesbe a pirosarany, akkor az eléggé elszomorító.

2022. júl. 23. 16:31
 3/9 anonim ***** válasza:
59%
szerintem kérdéseket bármilyen IQ szintűnek ugyanúgy lehet feltenni. legfeljebb van akinek elég kevesebb is, hogy következtetéseket is képes legyen levonni belőle
2022. júl. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
89%

Nem a betegnek kell következtetéseket levonni.


És egyébként meg a személyiségtípus is számíthat, nem csak az IQ.

2022. júl. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem a pszichológia kamu tudomány. Menjenek el gyárba dolgozni. Szerintem ők nekik is muszáj lenne felvenni egy stílust, ez emberi dolog.


A pszichológia inkább az emberi viselkedés megértése, nem a gyógyítása. Vagyis módszereket még nem igazán sikerült kidolgozniuk, ami nem gyógyszeres.

2022. júl. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#5 Na, te is nagyon képben vagy... Először is, a pszichológia nem az emberi viselkedést "gyógyítja", legfeljebb a mentális betegségeket. Másodszor, a pszichológia nem gyógyszerekkel dolgozik. Az a pszichiátria. Harmadszor, látszik, hogy semmit nem tudsz erről a területről, ugyanis többféle hatékony pszichológiai módszer létezik egyes problémák, nehézségek kezelésére (pl. kognitív viselkedésterápia). De mindig jó látni, amikor olyanok tartanak kamunak egy teljes tudományterületet, akik egy Nők Lapja cikknél még soha nem olvastak többet a témáról. :)
2022. júl. 24. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

Olyan sikeresek, hogy a legtöbb mentális beteg, az is marad.


És itt nem kell komoly mentális betegségre gondolni. A legegyszerűbbet sem tudják kezelni.


A kognitív terápiáról meg csak rosszat hallottam, igaz csak itt gyk-n, szóval akár még lehet jó is. Mindenki maga dönti el, hogy milyen sikeresek a terápiák.

2022. júl. 25. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja igen, a GYK a hitelesség netovábbja. Kit érdekelnek a tudományos eredmények, évekig tartó kutatások, publikációk elismert tudományos lapokban... Ha a GYK szerint valami rossz, akkor az úgy is van. :D

Gondolom rengeteg embert ismersz a való életben, akik mentális betegségekkel küzdenek, küzdöttek, és feltételezem, hogy magukról a betegségekről is rendelkezel elég információval ahhoz, hogy tudd, melyik terápiával hogyan vagy esetleg mennyi idő alatt lehet javulást elérni. Minek kellenek ide szakemberek, akik minimum 5-10 évig tanultak, ha egy random ember is tudja a tutit? :)

2022. júl. 25. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Ez jó kérdés. Mostanság a kezembe vettem az egyik könyvemet, ami az érvelésről szólt, és rájöttem, hogy az összes fejezet azt feltételezi, hogy egy nagy értelmi befogadóképességű, racionális emberrel kommunikálsz. Miközben a valóságban ez a ritka eset.
2022. nov. 30. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!