Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » USA területén az indiánok-amer...

USA területén az indiánok-amerikai őslakosok mai leszármazottai mennyire vesznek részt az ország politikai, társadalmi, kulturális, stb életében?

Figyelt kérdés

2022. júl. 25. 19:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%
semennyire
2022. júl. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
94%
Vannak magasabb pozíciókban lévő indiánok és van érdekképviseletük is, de tulajdonképpen leszarják őket.
2022. júl. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
55%
Attól, hogy lepontozod, még így van. Ha nem tetszik a valóság akkor írd meg mit szeretnél olvasni és majd azt írom.
2022. júl. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
87%

peremre vannak szorulva jelentőség szempontjából, és baromira nem találják a helyüket.

tegyük hozzá, alig vannak. az amerikai lakosság 1-2 százalékáról beszélünk.

2022. júl. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

"az ország politikai, társadalmi, kulturális, stb életében"

Nem akarok gonoszkodni, de a többiek mennyire vesznek részt? :) Elmennek szavazni (már aki), karácsonyt, hálaadást és függetlenség napját tartanak, baseball és am. futball meccsekre járnak, a nagyvárosokban élők esetleg néha betévednek egy templomba. Kisebb nemzeti vagy vallási közösségeket nem említek, ha most az általános USA társadalomról és kulturáról van szó. Nem vagyok járatos benne, de szerintem ehhez képest az indiánoknak gazdagabb saját kulturájuk van, már ahol sikerül megőrizniük.

2022. júl. 26. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
77%

"Nem akarok gonoszkodni, de a többiek mennyire vesznek részt? :) Elmennek szavazni (már aki), karácsonyt, hálaadást és függetlenség napját tartanak, baseball és am. futball meccsekre járnak, a nagyvárosokban élők esetleg néha betévednek egy templomba."

tekintve, hogy ezek az amerikai kultúra meghatározó részei (és egyik sem az indiánoktól származik), kijelenthetjük, hogy igen, a többieknek sokkal-sokkal jelentősebb hatása van az amerikai kultúrára.

2022. júl. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
82%

"Nem vagyok járatos benne, de szerintem ehhez képest az indiánoknak gazdagabb saját kulturájuk van, már ahol sikerül megőrizniük."

nagyjából sehol nem őrizték meg. volt egy hagyományos kultúrájuk, amiből rövid idő leforgása alatt kiszakadtak, a sajátjuktól merőben eltérő többségi kultúrában viszont jelentős lemaradásban voltak és máig nem találták meg a helyüket (miközben az alkohol könnyen hozzáférhető és feledteti a gondokat).

szóval a helyzetük ahhoz hasonlítható, mint nálunk a cigányságé (habár a történelmük jóval meggyötörtebb)

2022. júl. 26. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
77%

Ami a rezervátumokban levő általuk üzemeltetett kaszinókat illet, nem tudom, melyik kategóriába tartozzon, de vannak olyanok.

Az is valami, hogy saját rendfenntartó erejük van a rezervátumokban. Pontosabban bárki felvételizhet, de azért le van írva, hogy a preferencia megvan.

Van kint élő magyar ismerősöm, aki idehaza még csordultig volt indián romantikával. :)

Utoljára lehet, hogy a navajo rádiósok járultak hozzá valamihez. :D

Ja, meg Ira Hayes, ha valaki szereti Johnny Casht. :)

2022. júl. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mindazoknak, akik itt lekezelő módon nyilatkozgatnak e témáról, javaslom, látogassanak el oda, és elég alaposan megtudják a valóságot.


Az USA teljesen másképp működik, mint Európa, pláne Magyarország. Ez nem csoda, egy ennyire heterogén népességet véletlenszerűen működtetni nem lehet, mert káoszhoz vezet.


Aki legalább egy példára kíváncsi, mondjuk menjen el a Navajo nemzet "rezervátumába" A Grand Canyon nyugati végétől úgy 50 mérföldre kezdődik, a keleti végétől úgy 300 mérföldre végződik, észak déli kiterjedése is megvan úgy 200 mérföld. Magyarországot oda helyezve, sokáig kéne keresgélni. Ennyit a méretekről. A közigazgatás a navajóké. Saját törvénykezés természetesen a szövetségi törvények érvényesek. Példaként, egy idegenvezetést akkor vehet valaki igénybe, ha aláír egy felelősségi nyilatkozatot, nagyjából ilyen kitételekkel: "ha a sofőr hibájából egy gépkocsi felborul és meghalsz, te és minden családtagod és minden intézkedő örökre lemond minden számonkérésről, akár anyagi, akár erkölcsi". És ezt a szövetségi törvények szentesítik, konkrét hivatkozást adnak meg hozzá. Saját népviseletük, múzeumuk és minden történelmi hagyatékuk megvan, a szokásaikat pont annyira gyakorolják, mint a magyarok a sajátjukat. Én sok éve nem láttam egyetlen bőgatyás csizmás fehér bőujjú inges embert utcán, se fővárosban se vidéken. Mégis lekicsinylően emlegetik, hogy ott se. A maga helyén igen, jobban mint itt. És főleg jobban tiszteli ezt ott bárki, mint itt. Továbbá sok esetben akkor és oda mehetsz, ahová engedélyt kaptál, ezt át nem hágja senki (nem úgy, mit errefelé), leginkább a "jenkik" tartják be, mert ez náluk természetes. Persze ostoba őrültek arra is vannak szép számmal, csak ott a társadalom segít a leépítésükben.

Természetesen más törzsek is vannak, kisebbek és nagyobbak, kezdjen valaki utazgatni az utakon, messziről szemébe fog tűnni.

A politikai életben ezerszer jobban részt vesznek, mint nálunk mondjuk a cigányság, és ott senki nem vonja kétségbe létüket, nem úgy mint nálunk egyes kirekesztő, bunkó parlamenti képviselők.

Csak megjegyzem, 15 éve, ha valaki azt mondja, ott fekete elnök lesz, itt körberöhögik, mert ennyire fogalmuk sincs az ottani mentalitásról. És volt fekete elnök 2 cikluson át. Ugyanez indiánnal is elfordulhat. A saját hatalmas területükön minden politikus indián, semmivel sem kevesebb tekintéllyel az országban, mint egy szenátor.


És mindebből nem következik, hogy én szívesen élnék ott, mert én magyar vagyok, és itt vagyok szívesen. Sok tulajdonságukat nem kedvelem, de történetesen az itt emlegetetteket szívesen látnám errefelé is, akkor nem az Unió utolsói lennénk, hanem igencsak az élmezőny tagjai.

2022. júl. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Az idegenvezetős felborulásos példád elég riasztó. :D

Atillát látok mindig a budapesti utcákon.

2022. júl. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!