Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek a pszichológ...

Mi a véleményetek a pszichológiáról, mint tudományág? Mit gondoltok azokról az emberekről, akik nem tekintik olyan értékű tudománynak, mint például a természettudományokat?

Figyelt kérdés

Úgy veszem észre, hogy egész sokan vannak Magyarországon, akik úgy tekintenek a pszichológiára, mint valami kuruzslásra, szerintem (és ezt fontos kiemelni, mert az enyém is csak egy a sok vélemény közül) csak azért, mert kevésbé kézzelfogható, mint a természettudományok például. Hallottam olyat, aki egyenesen büfészaknak nevezte a pszichológiát, pedig az az egyike az igazán nehéz szakoknak. Mások szimplán csak nem hiszik el, hogy képes egy pszichológus, nyilván a saját szakterületén, valódi segítséget nyújtani úgy, ahogy egy orvos teszi az övén. Nektek mi a véleményetek erről?

Én a magam részéről szeretnék pártatlan maradni, már amennyire ez jelen helyzetben lehetséges, mert az egyértelműen kiderült, hogy én hogyan vélekedek a téma felől. Tehát az enyémmel ellentétes vélemények is nagyon érdekelnek, sőt, valójában azokra lennék igazán kíváncsi.



2022. szept. 17. 22:53
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
14%

1: Igen.

2: Problémásak.

2022. szept. 17. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Az igaz, hogy nem olyan egzakt tudomány, mint mondjuk a fizika, de megvan a helye a tudományok között.
2022. szept. 17. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:
18%
A pszichológia nem tudomány. A tudomány egyik ismérve, hogy az állításokat bizonyítják. A pszichológiában ez olyannyira nincs jelen, hogy minden második állításukat ötven éven belül megcáfolják.
2022. szept. 18. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
100%

Hármas: azt ugye tudod, hogy a 2. és a 3. mondatod nem ellentétes egymással?

Amúgy kissé mintha túlzásokba esnél.

2022. szept. 18. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
38%

#4


Ha valami bizonyított, azt mégis hogy lehet megcáfolni később? Sehogy.

2022. szept. 18. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
100%

Általában tényleg nem lehet megcáfolni, tehát akkor:

- vagy nem volt bizonyított, csak feltevés, és kiderült, hogy mégsem igaz,

- vagy pedig kiderült valamilyen korlátja, tehát azon kívül nem érvényes. Ilyenkor jöhet az új felfedezés, hogy ott hogyan működik.


Mivel a pszichológia fiatal tudomány, ezért mindkettő gyakran megtörténik benne.

2022. szept. 18. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
23%

#6


Mondd csak, szerinted mennyiben tudományos Sigmund Freud munkássága? Mert számomra az írásai csupán szubjektív gondolatoknak tűnnek. Leírja, hogy ő személy szerint hogyan tekint a lélekre és mit gondol annak fejlődéséről.


Mondjál egyetlen állítást Sigmund Freud munkásságából, amit szerinted tudományos módszerekkel ért el.

2022. szept. 18. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
91%

Freud óta elég sok minden történt a pszichológiában. Mára a pszichológia is kísérletes, matematikai statisztikát használó modern természettudománnyá vált.

A korábbi, analitikus megközelítésű ("beszélgetős") pszichoterápia még mindig létezik, de működik a fiatalabb, modern sémafókuszú kognitív viselkedésalapú terápia is, modern személyiségtesztekkel kiegészítve, amelyek hatékony, gyors diagnosztizálást tesznek lehetővé.

A korszerű pszichológiát más tudományok is támogatják az egyre gyorsabb fejlődésben: az idegtudományok, számítástechnika, elektronika, és így tovább.


Én például személyesen is részt vettem egy egyetemi kutatásban, ahol a klasszikus Szondi tesztet a koponyámra tett EEG-érzékelőkkel és egy képernyőn futó elektronikus teszttel, a Budapesti Műszaki Egyetem Kognitív Tudományi Tanszékén.

2022. szept. 18. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
10%
De ez nem válasz a kérdésemre. Tudsz egyetlen tudományos módszerekkel született állítást mondani Freud-tól? Ha nem, akkor hogyan gondolod a pszichológia tudományos létét? A pszichológiakönyv első 20 oldala humbug, de aztán az arra épített dolgok mégiscsak jók?
2022. szept. 18. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
23%
(Amúgy pedig a tudományok kategóriában előszeretettel vonják kétségbe az IQ teszt nevezetű pszichológiai teszt tudományos mivoltát, úgyhogy remélem lesznek válaszolók, akik következetesen a Szondi tesztről is ugyanígy vélekednek.)
2022. szept. 18. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!