Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mik Magyarország legnagyobb...

Mik Magyarország legnagyobb települései lakott belterület szerint?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Mindenki hallhatta már, hogy Hódmezővásárhely a második legnagyobb területű városunk, ami elméletben igaz is, de gyakorlatban a terület 70 százaléka termőföld, meg sár, pocsolya. Azaz valójában nem város...

Ennek a kiküszöbölésére létezik a lakott belterület kifejezés, ami TÉNYLEGES várost jelöl, egybeépítve. Erről viszont adatot sehol nem találok sajnos. Első helyezett értelemszerűen Budapest, de aztán? Sajnálom Hódmezővásárhelyiek... :D

Köszi előre is a választ!!



2023. jan. 18. 00:41
1 2
 1/12 A nagy Levin ***** válasza:
57%

Ez ugyan népesség alapján rangsorol, de ott vannak a területi adatok is:


[link]

2023. jan. 18. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
És mit nevezünk lakott területnek? Mekkora embersűrűség kell hozzá?
2023. jan. 18. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 2*Sü ***** válasza:
59%

> Mindenki hallhatta már, hogy Hódmezővásárhely a második legnagyobb területű városunk, ami elméletben igaz is


Miért csak elméletben? Gyakorlatilag is a város része, a város határán belül fekszenek az általad említett területek minden szempontból.


> de gyakorlatban a terület 70 százaléka termőföld, meg sár, pocsolya. Azaz valójában nem város...


Nyilván ezért van, hogy bár a város a második legnagyobb területű város, népesség szerinti sorrendben meg csak a 23. (2020-as adatok alapján).


De itt jön ugye az a kérdés, hogy mit jelent az, hogy „valóban város”, meg „tényleges város”. Az adott terület jogilag a város része, a város határán belül fekszik, még ha történetesen nem is lakóépület áll rajta.


A lakott belterület nem gondolom, hogy elegendő szempont. Van egy raklap terület, amit – most Hódmezővásárhelytől és Magyarországtól is elvonatkoztatva – mindenki a város szerves részének tart, annak ellenére, hogy nem lakóépület áll rajta, nem lakik ott valójában senki. Pl. utak, vasúti rendezőpályaudvar, buszpályaudvar, tér, park, játszótér, bolt, gyár, lerakat, bevásárlóközpont, templom, temető, kórház, stadion, uszoda, állatkert, mindenféle intézmények a múzeumtól a városházáig, folyó és annak ártere, meredek így nem beépített hegy- vagy domboldal, tengerpart.


Nyilván ezek helyi sajátosságok, ezért sem a város területével szoktunk egy várost elsősorban jellemezni, mert a legtöbbször sokkal relevánsabb adat a város népessége.

2023. jan. 18. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Szóval egyikőtök sem tudja, de azért írni kellett valamit. Köszönöm.
2023. jan. 18. 10:52
 5/12 anonim ***** válasza:

2-es vagyok, én azért kérdeztem, mert tényleg érdekel!

A drónos szabályokban is benne van hogy lakott terület felett ez meg az... de mi számít lakott területnek? Egy település belterülete tiszta sor. De egy szőlőhegy a falutól 1 km-re ahol van 10 présház az micsoda ha amúgy a településhez tartozik? Erre még jogszabályt sem találtam...

Mi számít lakott belterülenek számodra? Egy város szűken vett bálvárosa, vagy a közigazgatásilag és területileg is hozzátartozó bolygófalvak is?

Nem olyan egyszerű ez a kérdés mint amilyennek tűnik...

2023. jan. 18. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Direkt a lakott BELterület kifejezést használtam ami jogilag létező terminus, és pontosan erre használják.


"a település közigazgatási területének - jellemzően a település történetileg kialakult, összefüggő, beépített, vagy beépítésre szánt területeket tartalmazó - a helyi építési szabályzatban kijelölt része"


Tehát egybefüggő életvitelszerűen használt terület. Nagyon ellenzem a közigazgatási terület használatát amikor népsűrűséget mérnek például, hiszen eszméletlenül pontatlan adatok jönnek ki. Senki nem gondolja, hogy HMV 70% sáros termőföldje lakott terület. De a KSH-t sem zavarja ez ugy látszik.

2023. jan. 18. 11:13
 7/12 A kérdező kommentje:
Én úgy gondolom hogy mivel nem vagyok se térképész, se geográfus, nem tudnék jobb definíciót adni egy város területére. Talán ez egy szürke zóna a tudományban, nem tudom. Azt viszont tudom, hogy a mostani rendszer amiről beszélgetünk nem jó. A drónosokat meg pláne megértem.
2023. jan. 18. 11:39
 8/12 anonim ***** válasza:
67%
Tehát akkor fogjam magam és a jogszabálytárból töltögessem le a térképeket és méregessem végig mi mekkora? :D
2023. jan. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Hűha te aztán nehéz eset vagy vérpistike. A "jogszabálytárban" nincsenek térképek, jogszabályok vannak xddd. Amúgy miért érzel késztetést arra, hogy bármit is letöltögess és térképeket nézz? Ki kért itt ilyet pubi? Mondd azt, hogy sötét vagy mint az éjszaka és ne a kérdésben keresd a saját inkompetenciád légyszives. Remélem, hogy csak egy szerencsétlen szegény bántalmazott ember vagy aki így éli ki magát, és nem valójában ennyire értetlen vagy :(
2023. jan. 18. 14:49
 10/12 A kérdező kommentje:
Kár volt erre a pöcegödör hulladék oldalra kiírnom egy kérdést is, mert, látom, hogy az átlag értelmi színvonal a sárga földet súrolja, az ego és önérzet meg az egekben van. Csorba esik a törékeny lelketeken, ha egy kérdésre nem tudtok válaszolni ezért azzal véditek az egotokat, hogy a kérdezőt kapjátok szét. Még magatokkal is elhitetitek, hogy bizony ez meg az a baj kérdéssel, miközben a napnál is világosabb mi volt a lényeg és TI is tudjátok mit kérdeztem. Ha nem lenne anonim ez a fos akkor olyan lapos lenne a pofátok, hogy még egy fingot sem mernétek kiereszteni. Ez volt most a vibe check :D
2023. jan. 18. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!