Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A trianoni békeszerződés...

A trianoni békeszerződés jogilag ma is érvényes?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 18. 19:30
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nemzetközi jogi értelemben nincs érvényben, mindössze 18 évig volt.

1938-ban, az első bécsi döntés aláírásakor elvesztette hatályát, amikor a Magyar Királyság visszakapta a Felvidék egy részét és Kárpátalját Csehszlovákiától, tehát megváltoztak a határok.


A mai Magyarország határait a számunkra vesztes II. világháború utáni párizsi békeszerződés "garantálja", melyet 1946. február 1-én írtak alá (garantálja, remek szó ez pont erre...).

Azonban a párizsi béke nagyjából újra a trianoni határokat rögzítette, néhány határ menti falut oda-vissza cserélgettek a szlovákokkal és románokkal, de az összképen ez sokat nem változtatott.

2023. ápr. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 qkker1 ***** válasza:
86%

#1


Tökéletesen összefoglaltad, ezért sem tudom megérteni a 100 évig érvényes Trianon, stb. turbómagyar marhaságokat!

2023. ápr. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

Az 1-es helytállóan leírta a helyzetet, ritka az ilyen korrekt válasz.


A trianonozók meg nem ártan, ha figyelmesen elolvasnák, megpróbálnák felfogni, akkor nem lenne annyi hözönség miatta.

2023. ápr. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

Ez politikai szandek. Marmint a trianonozas fenntartasa.


A aparizs kornyeki bekek nem a becsi dontesek hatarait rogzitettek?

2023. ápr. 19. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok, volt egy kis tévedés abban, amit írtam, a párizsi békeszerződést 1947 február 10-én írták alá, bocs.

Régen voltak már azok a gimis töriórák, na :-)


A többi talán stimmel.

2023. ápr. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"A aparizs kornyeki bekek nem a becsi dontesek hatarait rogzitettek?"


Nem, a Párizs környéki békék zárták le az első világháborút, ez több békeszerződés összefoglaló neve, ebből az egyik volt Trianon.


A többi szerződés:


Versailles-i békeszerződés Németországgal,

Saint-Germain-i békeszerződés Ausztriával,

Neuillyi békeszerződés Bulgáriával,

Sèvres-i békeszerződés az Oszmán Birodalommal


A párizsi béke aláírásával zárult le a második világháború Magyarország, Finnország, Bulgária, Olaszország és Románia számára, 1947. február 10-én.

Ezt egy napon, egyszerre írták alá.


A 47-es párizsi béke értelmében Magyarország (újra) elvesztette azokat a területeket, melyeket a bécsi döntések visszaadtak Trianon után (Felvidék déli része, Kárpátalja, Észak-Erdély).


Könnyű öszekeverni a Párizs környéki békéket a párizsi békeszerződéssel, de valójában nem ugyanaz a kettő.

2023. ápr. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
67%
Hivatalosan a 2. világháborút lezáró párizsi békeszerződés az érvényes, azonban ez szinte teljesen ugyanazokat a határokat állapította meg Magyarország számára, mit a trianoni. Az, hogy Magyarország megcsonkítására továbbra is Trianonként hivatkozunk, szerintem azért lehet, mert erről a szóról mindenkinek ez jut eszébe, míg Párizsról nem.
2023. ápr. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
25%

Nem azért lehet, hanem mert a csonkítás a trianonival történt, a párizsi csak nem módosította.

Egyébként ha szőrszálhasogatunk, nem vesztette hatályát a bécsi döntéssel, két ok folytán. A) ha egy szerződés vagy véges hatályú, ez a szerződés tartalmából kiderül. Ha viszont ilyen nem szerepel benne, akkor az aláíró felek egyöntetű új döntésével veszti hatályát, vagy a felek által elismert bíróság döntése alapján. B) a bécsi döntés és a trianoni szerződés aláírói nem ugyanazok voltak.

Pusztán arról van szó, hogy a jogi formula pontos értelmének nincs jelentősége, mert egyetlen érdemi vitatója nem akad. A visszacsinálást akarókat senki nem veszi komolyan, marginális szereplők akkor is, ha nagy a hangjuk.

Az igazságtartalmának logikai levezetése pedig nem történik meg, mert senkinek nem érdeke egyfelől, megoldhatatlan (és sokkal nagyobb zűrrel jár ) másfelől. Történelmi aspektuban egy túllihegett hatalmi döntés volt.

2023. ápr. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!