Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan ered a gyíkemberek...

Honnan ered a gyíkemberek elmélet? Mikor beszélt róla először valaki?

Figyelt kérdés

dec. 10. 19:03
1 2
 1/11 MDaniel98 ***** válasza:
85%
Ez volt az egyike az internet által terjesztett első konteóknak szerintem. Több mint valószínű, hogy az USA-ból ered, a ma konteósai is onnan kölcsönzik az elméleteiket, nem mondom, hogy mindig hülyeséget mondanak, da 99% marhaságból nehéz kihámozni az 1% érdekes/értelmes konteót.
dec. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
19%

Első rajzolt régészeti leletei az azték maja inka birodalomig nyúlik vissza az amerikai kontinensen Egyiptomban szintén falfestményeken feltűnnek hüllőszerű lények csészealj alakú repülő szerkezetekkel.

Ezeket sokáig megpróbálták eltitkolni majd lassan kiszivárogtak.Titott régészet foglalkozik ezzel főleg kalandvágyó milliomosok finanszírozzák ezeket a régészeti feltárásokat.

dec. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

David Icke-nak talán elsőként sikerült tennie arról, hogy ledöbbentse a világot ezzel a teóriával. Persze csak azért nem küldték azonnal elmegyógyba, mert az értelmesebbjének leesett, hogy ez csak egy találó szimbólum bizonyos hatalmi csoportokat illetően.

XD

dec. 10. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt van 1-2 forrás:

[link]

dec. 11. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%

A képregény a múlt század elejétől népszerű volt az USA-ban, eleinte csak az újságban egy csíkként jelent meg.

Alex Raymond a harmincas években csinált sorozatot Flash Gordonról, ami egy scifi kalandsorozat volt, ebben már szerepeltek intelligens gyíkok és valóságos divatot csinált nekik, több fekete-fehér film készült gyíkemberekről. Az 1980-ban készített Flash Gordon Filmben nem tudom, hogy megjelenik e ez a szál, de a képregényben volt.

A divatot jól jellemzi, hogy képregények, filmek, könyvek jelentek meg gyíkokról, amelyek emberi, vagy azt akár meg is haladó értelemmel bírtak, az egyik leghíresebb 1936-ban Karel Čapek hasonló témájú könyve, a Harc a Szalamandrákkal, amely egy szatirikus sci-fi regény.

Onnantól kezdve időnként meg-meg jelent filmben, könyvben, képregényben ez a motívum, így nemzedékek köztudatáig eljutott, Amerikában ez lassan egy évszázada ismerős mindenkinek, szerintem ebből születtek aztán a konteók, legalább is erősen hozzájárulhatott.

dec. 11. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

Annyit még hozzátennék, hogy nem biztos, hogy Alex Raymond találta ki a figurát, mert ő nagy koppintó volt, a híres Flash Gordon alakját is az akkor már futó képregény hősről, Buck Rogersről mintázta, csak ő népszerűbb lett, sikeresebben csinálta.

Így lehetséges, hogy a gyíkember figuráját is valaki mástól vette át és nem ő az első, vagyis nem ő találta ki, csak az eredeti történet nem terjedt el nagyobb mértékben, így mára ismeretlenné vált a szerzője.

A filmes megjelenítés népszerűségéhez hozzájárult, hogy egy gyík formáját utánzó kosztümöt nem túl nehéz elkészíteni és ütős hatást lehet vele elérni, egy gyík jelmezbe könnyen bele lehet bújtatni a színészt.

Talán a dinoszauruszos filmek, mint a Jurassic park is innen erednek. Azokban is megjelenik a magas értelmi képességű dínó, bár ezek többnyire hibridek, vagyis genetikai mutációkból, beavatkozásból származnak, de talán van közük az eredeti gondolathoz, azoknak egy fajtái és a dínoszauruszos filmek a gyíkosok továbbfejlesztett változatai.

dec. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Phoney ***** válasza:
90%

Elméletként sehogy nem alakult ki, mert ez max. köznapi értelemben "elmélet", ahogyan minden "összeesküvés-elmélet". Ugyanúgy alakult ki, mint a történelem összes valódi mítosza: valaki szerez egy fiktív történetet (hogy ő elhiszi vagy nem, az teljesen mellékes), ami az emberek egy csoportjának a szemében annyira jól kifejezi (úgy mond szimbolizálja) az ő szubjektíven átélt valóságukat, hogy ettől úgy érzik, az egész szó szerint igaz. Utána pedig "fanfiction"-ként bővült olyanra, ahogyan az adott nép, kultúra (napjainkban: szubkultúra) a "legigazabbnak" érezte. Mert a mitológia olyan, hogy sosem az "eredeti" változat a legjobb, hanem az a "fanfiction", amit az érintettek közül a legtöbben tartanak a legjobbnak, ami a legjobban kifejezi az ő világélményüket.


A gyíkember-mítosz prototípisának a The Shadow Kingdom-ot tartják Robert E. Howard-tól, persze lehet, hogy nem ez a közvetlen prototípus, hanem azok a későbbi történetek, képregények, amiket ez még csak irodalmileg inspirált.

dec. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
33%
Emlékeim szerint valamikor felmerült hogy a dínok között is lehettek humanoid gyíkember féleségek (de csak mint játék a gondolattal) és később valami konteós eköré kerített egy sztorit.
dec. 11. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%
#8: Az "intelligens dinoszaurusz elméletre" gondolsz? Ez abból az elképzelésből ered, hogy a kutatások szerint a Troodon egy rendkívül intelligens genus volt. Egy Dale Russel nevű kanadai paleontológus csinált egy gondolatkísérletet, amiben azt fejtette ki, hogy ha nem halnak ki a dínók, akkor a Troodon ügyesebbé és humanoid jellegűvé válhatott volna (a kitalált lény a dinoszauroid nevet kapta). Ez a gondolatkísérlet felkapott lett konteós körökben, hiszen egy tudós mondta (érdekes, ilyenkor nem fújnak a tudósokra) és egyenes út vezetett a modern reptoid/gyíkember elméletekig. Viszont a sztoriban érdekesség, hogy a szakmabeliek egy része szerint Russel elmélete akár igaz is lehetett volna, ha 65,5 mya nem történik meg a K-T kihalási esemény. De az őslénytanban, hasonlóan a törénelemhez, nem létezik a "mi lett volna ha" fogalma, így Russel gondolatkísérlete nem más, mint egy érdekes gondolatkísérlet
dec. 12. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
86%

Olyan, mint a kentaur, meg a kutyafejű tatár, meg a cerberosz. 😁

Meg a kétfarkú kóbor sakál.

dec. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!