Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Isaac Newton egy lista szerint...

Isaac Newton egy lista szerint a történelem egyik (3.) legjelentősebb személyisége. Így lenne?

Figyelt kérdés
Nyilván nagy hatással volt a világra, de Jézus és Mohamed után biztos ő lenne a legjelentősebb? Persze ez csak egy random lista, de érdekelne a véleményetek róla. Einstein is ott van a 4.helyen, az is érdekes. De fura hogy Hitler nincs ott (Sztálin és Lenin igen). Vagy a felvilágosodás gondolkodói sem (csak Adam Smith). [link]

febr. 25. 00:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%
Minden relatív, nemcsak Einstein, de Newton helyezése is.
febr. 25. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
94%

Igen, így van, létezik egy lista, amin Newton a 3. helyen szerepel.


Szerintem viszont lehetetlen ilyen sorrendiséget kialakítani. Ugyanis például ha az ősember nem fedezi fel a kereket vagy a tüzet, akkor Newton sem nagyon tudta volna azokat feltalálni, amiket feltalált.

febr. 25. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
94%
Teljesen értelmetlen ilyen rangsorolásokat készíteni.
febr. 25. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
17%
Van értelme, de rossz a sorrend. Első 10 helyen a magyar vezetők vannak, aztán jöhet sztálin hitler trump és társai majd az 1000. hely környékén néhány orvos, egy-két balfék fizikus stb. És ez tegnaptól törvényben van szabályozva.
febr. 25. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
39%
Társadalmi jelentősége szinte nulla. A fizikusok rangsorában jogos lehet az előkelő helyezés.
febr. 25. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Fontos a munkássága tudományos szempontból, de erősen kérdéses, hogy történelmi hatása mérhető-e olyanokéhoz, mint Nagy Sándor, Julius Caesar, Dzsingisz kán, Timur Lenk stb.

Maradjunk annyiban, hogy borzasztó erősen relatív minden ilyen lista. Nem csak azon lehet vitatkozni, hogy a top10-be belefér-e, hanem a top100-on is.

febr. 25. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
Csak masolt a magyarokrol.
febr. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Nem. Ezek a listák nyugat centrikusak és nem megfelelően állítják össze, hanem bizonyos koncepció szerint.
febr. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért sem stimmel mert pl. Euklidesz elemek című műve a Bibila utána a második(!) legtöbb nyelvre lefordított, és legtöbbször kiadott könyv ld.:


[link]


"Euclid's Elements has been referred to as the most successful[a][b] and influential[c] textbook ever written. It was one of the very earliest mathematical works to be printed after the invention of the printing press and has been estimated to be second only to the Bible in the number of editions published since the first printing in 1482,[1]"

febr. 25. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 2*Sü ***** válasza:
92%

Minden ilyen lista szubjektív, és általában más szemével nézve hiányos, hibás lesz.


Persze azért az belátható, hogy mondjuk Mohamednek sokkal jelentősebb hatással volt a világunkra, mint – találjunk ki egy fiktív személyt – Kovács Ferencnek, a XVIII. században Tiszaberek környékén élt juhásznak, aki részben a korai alkoholizmusa miatt 22 évesen fel is dobta a talpát. De itt szakadéknyi a távolság a két személy között. Ha hasonlóan jelentős vagy éppen jelentéktelen személyekről van szó, akkor már a rangsor eléggé szubjektív lesz. Hogy most Mozart nagyobb jelentőségű zenész volt-e, mint amilyen jelentőségű matematikus volt Gauss? Erre valószínű mást mond egy zenész és egy matematikus.


(Meg nyilván vannak itt földrajzi különbségek is. Egy japán valószínű sokkal kevesebb jelentőséget tulajdonít Néró császárnak, mint egy olasz, egy mexikói meg sokkal kevesebb jelentőséget tulajdonít Lao-ce-nek, mint egy kínai. De ez amúgy nem feltétlenül baj.)


Tehát minden ilyen lista erősen szubjektív, ami amúgy önmagában nem olyan hatalmas gond, nem feltétlenül szükséges ezt kiküszöbölni.


~ ~ ~


A jelentőséget talán úgy lehetne jól megfogni, hogy elképzeljük milyen lett volna a világ akkor, ha az adott illető nem élt volna, mi maradt volna ki a világ menetéből, mekkora késéssel pótolták volna mások azt a hatást, amit az adott személy letett az asztalra (legyen az pozitív vagy negatív hatás).


És itt azért Newton – legalábbis nyugati szemmel nézve – biztos, hogy valahol a TOP 10-ben kell, hogy legyen. Ő fektette le azt a klasszikus mechanikát, amire aztán évszázadok fizikája épült. Nem csak magukat az eredményeket, hanem azt a vizsgálódási, világleírási módot, amiből a modern tudomány módszertana formálódni kezdett. Előtte évszázadokig – vagy évezredekig – az volt a nézet, hogy más törvények írják le a földi és az égi mechanikát. Newton adott olyan törvényeket, amik univerzálisan mindkettőt egyaránt leírják.


Előtte az volt a nézet, hogy a testek természetes állapota a nyugalom, a mozgáshoz valamilyen hatás kell. Newton jött rá, hogy nem a mozgáshoz, hanem a gyorsuláshoz kell hatás, az egyenes vonalú egyenletes mozgás – v=0 sebesség esetén persze az állás – a természetes állapot, hogy a földön mégsem ezt tapasztaljuk, annak másodlagos okai vannak (súrlódás, légellenállás stb…). Előtte magyarázatot, kvázi egy mesét, egy történetet próbáltak alkotni arról, hogy miért esnek le a tárgyak. Newton volt az, aki azt találta mondani, hogy ő ugyan nem tudja, hogy miért, hogyan működik a tömegvonzás, de azt tudja – a megfigyelésekből, mérésekből, számításokból –, hogy a vonzás mértéke a két egymást vonzó test tömegével egyenes, a távolság négyzetével fordítottan arányos. Nem magyarázatot, hanem kiszámolható összefüggést adott a tömegvonzásra.


Meg hát a nevéhez fűződik a differenciál- és integrálszámítás kidolgozása, a binomiális tétel, de az optika területén is jelentős eredményeket ért el.


És ami a jelentőségéhez hozzátesz, hogy az elért társadalmi pozíciója segítette abban, hogy nézetei, munkássága nagyobb elfogadottságot érjen el.


Ha nincs Newton, akkor lehet 100 év lemaradásban lenne a fizika, vagy 50 év lemaradásban a matematika. És így bizony nem is elsősorban a saját korában, hanem az azt követő korokra emberek sok millióinak életére volt jelentős hatással. Mindenesetre én meg tudok békélni ezzel a 3. hellyel.


~ ~ ~


Ha már Hitler, akkor van itt egy újabb dilemma. A fene tudja, hogy Hitler személyének tulajdonképpen mekkora jelentősége is volt. Azért az I. világháború lezárásának módja erősen magába foglalta egy II. világháború potenciáját, az valószínű akkor is kitört volna, ha nincs Hitler. De az kétségtelen, hogy Hitler ennek emblematikus alakjává az események mikéntjének jelentős alakítójává vált – pl. lehet, hogy holokauszt nem lett volna nélküle, bár ez sem biztos –, és ilyen tekintetben hogy mekkora hatással volt aztán az azóta eltelt majd egy évszázad gondolkodására, politikájára, kultúrájára az sem kétségtelen. Az biztos, hogy egy listán meg kellene előznie mondjuk Beyonce-t, Michael Jordant vagy Barack Obamát. (Akik szerintem már fél évszázad távlatában is a futottak még kategóriába fognak tartozni még a saját területükön is.)


Én mondjuk hiányolom pl. Buddhát is a listáról, bár nála még lehet mentegetőzni azzal, hogy lehet kérdéses az, hogy ténylegesen élő személy volt-e, vagy esetleg több élő személyről kialakult mítosz egyesült-e a mai Buddha képében. De hiányolom Szent Pált is. Esetleg Szent Ágostont. Hiányolom Marxot is. Vagy Viktória királynőt. Vagy Dzsingisz kánt. Vagy Freudot. Vagy Kantot. Vagy Vincent van Gogh-ot. Vagy Bachot és Mozartot. Vagy Eulert. Vagy Püthagoraszt vagy Eukleidészt. Vagy Dosztojevszkijt. Bár lehet itt már én is keverem egy kicsit a híresség mértékét a jelentőséggel, a világra gyakorolt hatások mértével. De azért összességében őket mégiscsak mind-mind előbb keresném egy listán, mint Beyoncet, akit csak a könnyűzenébe is meg kellene előznie egy tucat embernek, Elvistől Michael Jacksonig, John Lennontól Freddie Mercury-ig, Jim Morrisontól Kurt Cobainig, Bob Dylantől David Bowie-ig. De így belekezdve a felsorolásba lehet van az sok tucat is.


De hát egy Tik-tok videótól azért nem is várnék én különösebb alaposságot, kidolgozottságot. Szerintem ő is csak vett egy listát, kihúzott pár nevet, aki nem tetszett neki, vagy nem ismert, aztán beírt párat, aki személyesen kedvence. Mindenesetre nekem nem Newton listabeli helyével van a legnagyobb problémám.

febr. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!