Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A 10 történelemformáló magyar....

A 10 történelemformáló magyar. Mit gondoltok erről a listáról?

Figyelt kérdés

Az 1000 éves magyar történelem során szerintem övék a legnagyobb befolyás Magyarországra:


1. Szent István

2. Károly Róbert.

3. IV. Béla

4. Hunyadi Mátyás

5. II. Rákóczi Ferenc

6. Széchenyi István

7. Teleki Pál

8. Rákosi Mátyás

9. Kádár János

10. Orbán Viktor


márc. 2. 23:13
A kérdező szavazást indított:
Egyetértek.
Részben egyetértek.
Nem értek egyet.
28 szavazat
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
40%
Ez valami provokáció? Pedofideszes vagy?
márc. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Felesleges a napi politikai híreket belelátni a kérdésbe. A jelenlegi magyar kormányfő azért került bele a listába, mert a 21. századi magyar történelemben egyértelműen meghatározó alak (még a történelem érettségi tételben is szerepel a neve).

Ennyi erővel akkor Rákosit is kihagyhattam volna, de nem tehettem, mert a 20. század közepén meghatározó alak volt.

A listát tehát igyekeztem észszerűen összerakni.

márc. 2. 23:54
 3/27 anonim válasza:
91%
Én kicsit hiányolom János Zsigmondot, aki európában elsőként hirdetett (részleges) vallásszabadságot :)
márc. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

#4


Igaz, lehet bővíteni kellene a 10 férőhelyet. :)

márc. 3. 00:41
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

Régen az volt a trend, hogy aktív politikusokat nem sorolnak be történelmi személyek közé, és a napi politikát sem vitték be a történelem órákra.

Ez Orbán Viktor személyétől független, egyszerűen arról van szó, hogy kell időbeli távolság a történelmi megítélés kialakulásához, még a közelmúlt megítélése is változihat az idő múlásával, ahogy egyre több adat, információ kerül a történészek birtokába, és biziny az az aktuális politikától sem mindíg függetleníthető.

Károlyi Sándor, Görgei Artúr sokáig nem csak a köztudatban volt hosszú ideig áruló, de egyes történészek szemében is.

Mára már mindkét hadvezért úgy értékelik, hogy a lehetőségeikhez képest nem döntöttek felelőtlenül.


Érdekes az a lista, lehet pro és kontra érvelni, hogy miért is van ott a helye, vagy miért nem.

Kiragadva pl Hunyadi Mátyást.

Igen, az ő uralkodása idejét tekintjük az ország fénykorának, de az a halála után nagyon gyorsan foszlott semmivé, és Mátyás a legendákban lett jóságossá, valójában a sikertelen hódító háborúit folyamatos adóztatással finanszíroztatta, egyáltalán nem volt kedvelt király, és történelmileg sikeres sem.

Történelmilrg sokkal sikeresebb volt az apja, Hunyadi János, aki valóban nrgvédte az országot a töröktől, a fia, Mátyás többek között azért is hadakozhatott nyugati irányba (no meg azért mert a török főseregek keleten hadakoztak).

Hunyadi Jánosnak a győzelmei mellett komoly vereségei is voltak a törökök ellen, de nem az ország területén hanem a Balkánon.

A lista nálam Árpád fejedelemmel kezdődne, bár róla sokkal kevesebbet tudunk, mint szeretnénk az elfogadott, hogy ő volt a honfoglaló seregek vezére, de arról már vita van, hogy a gyula, vagy a kende volt-e.

A honfoglalás jelentősége nem megkérdőjelezhető, és Árpád utódai 1301-ig álltak az ország élén, többek között Szent István is Árpád leszármazottja.

Abban sem vagyok biztos, hogy a krgismertebb személyek egyben a legfontosabbak is a történelemben.

II András (Endre) 1222-ven adta ki az Aranybullát, ami egészen 1848-ig hatályban maradt (ez mennyire történelem formáló?)

márc. 3. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

"Régen az volt a trend, hogy aktív politikusokat nem sorolnak be történelmi személyek közé, és a napi politikát sem vitték be a történelem órákra."


Manapság a történelem tananyag része a közelmúlt politikája is, nekem azt is meg kell tanulni, ebből fogok érettségizni:


"A 2010-es választásokat ­megnyerő FIDESZ–KDNP párt­szövetség egyedül alakíthatott kormányt. A kabinet stabilan kitöltötte első ciklusát, és az azóta tartott országgyűlési választásokat (2014, 2018, 2022) is magabiztosan megnyerte, az országgyűlésben kétharmados parlamenti mandátumot szerezve."


Forrás: 12. osztályos online tankönyv:

[link]

márc. 3. 05:14
 7/27 anonim ***** válasza:
89%
No de mi (volt) Orbán történelemformáló tette? Komolyan kérdezem. Mire lehet majd úgy visszatekinteni, hogy azt mondjuk, ez tényleg olyan irányba fordította gyorsnaszádunk kormánykerekét, ami jelentős előnyöket hozott, pozitívan befolyásolta az ország fejlődését?
márc. 3. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
90%
Azért akkora kárt még nem okozott Orbán, hogy a top10-be bekerüljön.
márc. 3. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%

7: attól, hogy ez van a propagandakönyvben attól még nem helyes.


Annyit jegyeznék meg, hogy a történelmet lehet jó és rossz irányba formálni. Ergo erre a listára felkerülni nem feltétlenül dicsőség.

márc. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
38%

Engem az érdekelne, hogy a kérdező mit szeretne hallani ?

Bólogatást vár, vagy valami vitát, amivel eltelik az idő ?

márc. 3. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!