Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a legrégebbi régészeti tárgy?

Mi a legrégebbi régészeti tárgy?

Figyelt kérdés
Létezik bármi ami a leges-legrégebbinek van feljegyezve? Milyen régi lehet? Barlangrajz, kővágó eszközről lehetséges meghatározni mennyi idős?

máj. 10. 22:52
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
Ami kőből készült arról nem lehet megállapítani, csak a rajta található szerves üledékből lehet következtetni, de az sokszor félrevezető.
máj. 10. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

A világ legrégebbi művészi állatábrázolását nemrég találták meg, ami egy hozzávetőleg 130 000 éves homokkő rájaszobor. Optikai lumineszcenciás módszerrel határozták meg a korát.

Forrás+kép: [link]


Kőeszközökből sokkal régebbit, több millió éveseket is találtak már, de nem tudom, jelenleg melyiket tekintik a legrégebbinek.

máj. 10. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
47%

Kőeszközöknél legfeljebb a kőnek mint anyagnak a korát tudják belőni?!

Hogy mikor pattinthatták, arra miből lehet következtetni?

máj. 11. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 UlfOrmson ***** válasza:
100%

#3: a kőeszköz formája gyakran jó kiindulási pont lehet. Vannak olyan eszköztípusok, amik csak 1–1 időszakra jellemzőek. A másik kiinduló pont a kőeszközök datálásában a réteg, amiből előkerült (mivel akár félmillió-millió éves leletekről beszélünk, ezek gyakran közetek)

Az első barlangrajzok néhány tízezer évesek

máj. 11. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
12%

3

Semmiből. A rajta talált szerves anyagot vizsgálják de semmi nem garantálja hogy az pontos. Az egyiptomi piramisoknál is ez a sztori. Mivel a fáraók valószínűleg újrafelhasználták így az építést is nekik tulajdonítják holott ez egyáltalàn nem bizonyított.

máj. 11. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
88%

3.:Lumineszcenciás kormeghatározással datálták, ott van a 2. hozzászólásomban és a linkelt bejegyzésben.

A módszer fizikai alapjai:

[link]

Nem a kőzet keletkezésének korát méri, hanem ezt lehet vele megállapítani, hogy korábban mikor érte utoljára napfény a vizsgált mintát, vagyis mikor került a föld alá. Fontos régészeti datálási módszer olyan esetekben, amikor a minta kora vagy anyagminősége okán nincs lehetőség a C14 módszer alkalmazására.

Az eredeti publikáció részletezi a kutatók által elvégzett vizsgálatot:

[link]

máj. 11. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 MDaniel98 ***** válasza:
A legrégebbi ismert kőeszközöket Afrikában, Ázsiában és más kontinenseken találták, és azokat a Homo habilis és a Homo erectus fajok készíthették.
máj. 11. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
81%

A legrégebbi leletanyagunk 3 300 000 éves kőszerszámok Afrikából, Kenyában a Turkana-tó nyugati partjáról (a "Lomekwi 3"-as számú lelőhelyről, "LOM3"). A tó hasonlóan hosszúkás alakú, mint a Balaton, csak 3,5-szer akkora, kb mintha a Balatont kinyújtanánk az Alföld közepéig (a kenyai tó észak-déli tájolású). Segédletnek térképen Kenya és a Turkana-tó.

[link]

A lelőhely elhelyezkedése (neve "Lomekwi"):

[link]

A lelőhely műholdas térképen:

[link]

(google map: "Lomekwi 3 Archaeological Site")


A lelőhely területe jelenleg gyéren lakott és sivatagos, ahol a hőmérséklet nappal felmegy 35 C fokra, a leletek készítésének korában viszont egy erdős és cserjés paleokörnyezet volt a területen.

A környék így néz ki jelenleg:

[link]

[link]

[link]


A kutatást a francia "West Turkana Archaeological Project" végzi a "Stony Brook University" és a "Turkana Basin Institute" együttműködésével. Már a 2011-es és 2012-es terepszezonban összesen 149 ember által megmunkált leletet találtak, 2015-ben pedig még 16-ot. Amik közül a legnagyobb egy 15 kg-os darab (nem elírás) aminek funkciója vélhetően üllőszerű használatot feltételez. A lelőhelyet argon izotópok vizsgálatával 3,33 millió évre datálták.


A lelet történelmi kontextusa


A Homo Sapiens kialakulását ma (a korábbi 200 000 évről) 300 000 évre toltuk ki. És a legkorábbi emberi termékek eddig a Homo Sapiens előtti Homo Habilis "Olduvai kultúrájának" ("Oldowan Culture") nevezett tárgyai, melyek kora 2,6 millió év. Most ennél is régebbieket találtunk és 700 000 évvel megelőzi az Oldowan ipar szerszámait.


Az új leletek jelenleg a világ bármely pontjáról ismert legkorábbi emberi technológiát jelentik. Nem illeszthetőek az Oldowan eszközök közé, azoknál jóval nagyobb méretűek és külön hagyomány részének tekintik, aminek a "Lomekwian" nevet adták a kutatók. Az még nem világos, hogy ki készítette ezeket a szerszámokat, de annyi biztos, hogy a ma ismert Homo nemzetség bármely tagja előtti egyénekről van szó, illetve úgy tűnik visszább dátumoztuk a Homo nemzetséget magát az új leletekkel.


Nem véletlen, hogy a Scientific American a felfedezést olyan címmel közölte le, hogy "Az ősi kőeszközök az emberi eredet újragondolására késztetnek" és e mellett más hasonló korábbra dátumozó leleteink is vannak.


...........

Mellékletnek publikáció és beszámoló:

[link]

[link]

[link]

máj. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!