Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » 1492 után az Európába behozott...

1492 után az Európába behozott amerikai növények (bab, kukorica, burgonya, stb) tették lehetővé, hogy a kontinens lakossága ne csak felduzzadjon, de ez az embertömeg később még le is igázhassa/függő helyzetbe kényszerítse az Európán túli világot?

Figyelt kérdés

máj. 23. 09:09
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
Nem.
máj. 23. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
74%
Nem.
máj. 23. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
86%

Áttételesen volt hozzá köze.

A 10.-11. században Európa népessége 80 millió körül van, ám ez a keresztesháborúkkal és a behurcolt pestissel visszaesik 60 millióra, majd a következő századokban a népesség stagnál, néhol csökken is, de átlagban is csak enyhén gyarapodik a földrészen.

Azonban az általad jelzett nagy energiatartalmú növények elterjedése egyre nagyobb ütemű népességnövekedést tesz lehetővé és akkora robbanásszerű túlnépesedést okoz, amelyet feudális viszonyok közepette lehetetlen elegendő élelemmel, vagy egyáltalán áruval ellátni és ez olyan gazdasági válsághoz vezet, amit semmilyen reformmal, pénzügyi rendelettel nem lehet orvosolni, így ez az egyik oka a Nagy Francia Forradalom kitörésének, amelynek más okai is vannak, mint például a kialakult polgárság társadalmi vezető szerepre való törekedése és egyebek, de a lényeg, hogy ez vezetett a régi rend, az ancien régime bukásához és a kapitalizmus kialakulásához, amely megoldotta az akkori társadalmi és gazdasági válságot és elősegítette az ipari forradalom létrejöttét, amely technológiai fölény kialakulásához vezetett, pontosabban még nagyobbhoz, mert már ez előtt is létezett egy társadalmi-technológiai fölény Európa és a többi földrész népei között, a mi javunkra.

máj. 23. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 MDaniel98 ***** válasza:
88%
A burgonya azért sokat segített a lkosság elegendő és változatosabb élelmezésében.
máj. 23. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
56%
Minimális köze volt csak hozzá. Ugyan hozzájárultak az európai népességnövekedéshez. De egyrészt a termesztésük tömegesen csak akkora terjedt el, mikorra már rég meghódították az európai nemzetek a világot. Másfelől sehol se a létszámbeli fölénnyel hódítottak az európai hatalmak, hanem a technológiai főlénnyel.
máj. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Azért volt összefüggés. Az 1800-as évek közepén az Írországban beütő burgonyavész tömeges kivándorlást és éhhalált eredményezett.
máj. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!