Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori Rómában a kereszténys...

Az ókori Rómában a kereszténység terjedésével kezdték emberszámba venni a rabszolgákat?

Figyelt kérdés

máj. 26. 18:46
 1/7 anonim ***** válasza:
33%
Igen.
máj. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A nagy Levin ***** válasza:
100%

A kereszténység államvallássá emelkedésével egyfajta hanyatlás mutatkozott a rabszolgatartásban, de a Birodalom végéig fennmaradt, majd mikor a feudalizmus kialakult, a rabszolgákból lettek a jobbágyok.

A világ többi részén viszont több hullámban egészen a XIX. század közepéig- végéig létezett, sőt tulajdonképpen ma is létező intézmény (csak illegálisan).

máj. 26. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%
Addigra a friss hóditások elmaradozása miatt eleve nem volt már arányaiban olyan sok rabszolga.
máj. 26. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

Mindakettő következmény. Nem a kereszténység miatt kaptak több jogot hanem azért mert fontosabbá váltak az emberek. Ehez pedig jobban illeszkedet a keresztény vallás.


Amúgy a következtetésed alapján az is vizsgálható hogy késöbb a keresztény egyház hatalom vesztésével megszünt a jobbágyság.

máj. 26. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
90%

Cicero (ie.106-ie.43) már hirdeti és ír is arról, hogy a rabszolga is ember, nem beszélő szerszám.

Julius Caesar is foglalkozik a rabszolgák tartásával, rendeletet ad ki ezzel kapcsolatban.

Mások is felszólalnak a rabszolgák érdekében, a Spartacus felkelés után egyfajta mozgalom indult meg a rabszolgák érdekében annyira megrázta a birodalmat a rabszolgalázadás.

Óriási felzúdulás volt és egész tömegek akadályozták meg az ősi törvény érvényesítését, amikor egy rabszolga megölt egy patríciust és a törvény szellemében a ház összes rabszolgáját ki akarták végezni, nem emlékszem a pontos számra, de ötszáznál is több volt, akik nyilván nem felelhettek társuk bűnéért.

Olyannyira divat lett a rabszolgák felszabadítása, hogy Augustus császár rendeletekben szabályozta a rabszolgák szabadságát, húsz évnél fiatalabb személy nem tehette ezt meg, illetve több módon nehezítette a felszabadítást és azt is kimondta, hogy az a nő, aki rabszolgával él, maga is rabszolgává lesz, mindez azért volt szükséges, mert a rabszolgatartás hagyományai roppant meggyengültek, holott az állam szervezetileg támaszkodott rájuk.

Jóval a kereszténység kialakulása előtt megindulnak ezek a folyamatok és nagyon valószínű, hogy pont ezek a szellemi áramlatok tették lehetővé, hogy a zsidóság vallási forradalma által megszülethessen a keresztény vallás a zsidók között, ugyanis az ősrégi félelmetes Isten, akitől rettegni kell, már időszerűtlenné vált és az istenfélelmet a szeretet és megbocsátás szelleme váltotta fel és ezért jött létre közöttük a kereszténység.

Mellesleg később a keresztény egyház egészen az amerikai polgárháborúig megvolt a rabszolgasággal és csak akkor deklarálták az emberi jogokat, amikor kimondták a rabszolgatartás tilalmát is.

Az egyházi birtokokon ugyanúgy alkalmaztak rabszolgákat a középkorban is és amikor nyugaton már mindenhol helyi hatáskörben megszüntették a rabszolgaságot, mindenhol az Egyház volt az utolsó, amely felszabadította őket, ugyanis az egyházatyák irtóztak a gondolattól, hogy a templom vagyonát megkárosítsák és csak nagy polgári nyomásnak engedve engedték végül szabadon a rabszolgáikat mindenhol botrányos módon utolsóként.

máj. 27. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 MDaniel98 ***** válasza:
83%
Nem, azután is igen rosszul bántak velük. Az USA-ben keresztények éltek, és mégsem zavarta őket olyan nagyon a rabszolgaság intézménye, pedig abban a korban már az ilyen típusú "foglalkoztatás" Nyugat-Európában nem volt általános.
máj. 27. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 MDaniel98 ***** válasza:
83%
6#Ez utóbbit csak példának hoztam.
máj. 27. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!