Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » IV Károly, az utolsó magyar...

IV Károly, az utolsó magyar király összességében jó uralkodó volt?

Figyelt kérdés
márc. 9. 20:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Lehetett volna, de két év alatt és egy végét járó birodalomban nem lehet csodát tenni.
márc. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Egyébként mi volt a pontos oka a lemondásának?
márc. 9. 20:59
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Habsburg-ellenesség, aminek részben az volt az oka, hogy az antant félt a birodalom esetleges feltámasztásától.
márc. 9. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Tehát kb. mindenki ellene volt, még Osztrák királynak sem engedték lenni. Szerencsétlen helyzetbe került.
márc. 9. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
83%
Rosszkor volt rossz helyen. Esélye sem volt akár jó, akár rossz uralkodónak lenni
márc. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
márc. 9. 23:40
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:

Lehet, hogy új szempont és a tankönyv nem emeli ki a magyar nemzetiségű magyar uralkodók és a nem magyar nemzetiségű uralkodók közötti különbségeket, de IV. Károly nem volt magyar király, hanem a magyar koronát viselő és a magyar trónt elfoglaló osztrák király volt.


A magyarra lefordított név ne tévesszen meg, hogy IV. "Károly", mert nem ez volt a neve, hanem: "Karl Franz Josef Ludwig Hubert Georg Maria von Österreich". Ennek megfelelően osztrák főherceg volt, a Habsburg–Lotaringiai-házból és édesapja Habsburg–Lotaringiai Ottó volt. Valamint ezekkel egyezően Ausztriában született Persenbeug-Gottsdorfban a Persenbeug-kastélyban.


"IV. Károly", pontosabban IV. Karl címei a következők voltak (ezeket a wiki cikkének jobb info sávjában is megtalálod):

- Ausztria császára

- Magyarország királya

- Csehország királya


Vagyis erős túlzás és teljesen félrevezető "magyar király"-nak nevezni (bár elterjedt szóhasználat) és a helyes az a "Magyarország királya".


A tejes címe amúgy a fenti háromnál is még továbbiak (lásd a német wiki cikkén):

"Első Károly, Isten kegyelméből Ausztria császára, negyedik magyar király, Csehország, Dalmácia, Horvátország, Szlavónia, Galícia, Lodoméria és Illíria királya; Jeruzsálem királya stb.; Ausztria főhercege; Toszkána és Krakkó nagyhercege; Lotaringia, Salzburg, Stájerország, Karintia, Karniola és Bukovina hercege; Erdély nagyhercege, Morvaország őrgrófja, Felső- és Alsó-Szilézia, Modena, Parma, Piacenza és Guastalla, Auschwitz és Zator, Teschen, Friuli, Ragusa és Zara hercege; Habsburg és Tirol, Kyburg, Gorizia és Gradiska hercegi grófja; Trent és Brixen hercege; Felső- és Alsó-Lausitsia és Isztria őrgrófja; Hohenembs, Feldkirch, Bregenz, Sonnenberg stb. grófja, Trieszt, Cattaro és a széljárás ura; a szerb vajda nagyvajdája stb."

( [link] )


Uralkodása csak nagyjából 2 évig tartott, 1916. november-től 1918. novemberig és az nem valami hosszú idő, viszont láthatóan a birodalma megtartásáért tett mások felé kedvezőnek álcázott intézkedéseket. Kérdés, hogy kinek a számára lehetett volna jó uralkodó?


Egy már meggyengült monarchiát vett át és egyáltalán nem volt felkészülve birodalmának nehézségeire és Karl igyekezett magát egy "modern" uralkodóként és "népcsászárként" bemutatni, hogy össze tudja tartani a birtokokat.

Az 1918-ban megszerkesztett "Völkermanifest" ("Népi Kiáltvány") funkciója is a monarchia "megmentése" lett volna egy "kegyes engedmény" vagy "jószándékú javaslat" burkolatában, miszerint szövetségi államokká alakulnának a birodalom országai. Közben roskadoztak a monarchiák a nemzetállami gondolkodás megjelenésével és erősödésével, ami a népek szabadságának igényére alakutak ki és veszélyt jelentettek mind a Habsburgok, mind a többi monarchiára.

Karl nem is igazán tudta, hogy mit csináljon és egymással ellenkező intézkedéseket hozott, amiért a "Der Plötzliche" ("A Hirtelen" vagy "Hirtelen Karl") becenév ragadt rá. Az uralkodói hagyományokat próbálta nagyon megtartani egy legitimista törekevéssel. A lemondó nyilatkozatokat is ugyan aláírta, de ragaszkodott a trónhoz a közismert Isteni jogon, ami a Habsburg-dinasztia monarchikus önképének számított. A száműzetéséből pedig még kezdeményezett két kísérletet Magyarország visszaszerzésére, de mindkettő sikertelen volt.


Vagyis "IV Károly, az utolsó magyar király" helyett "IV. Karl, az utolsó Habsburg uralkodó a magyar trónon". Jó uralkodó az nem volt a Habsburgok számára és ideje sem volt az uralkodáshoz a két évével.

márc. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Most sem bírnak magukkal.

Kitiltották őket Ausztiából, majd csak turistaként léphettek be, de a politizálás tiltott számukra.


Hát a 80-as éke végén ide ette a fene Ottót, az Európai Egyesült Államokat elkőkészítő Páneurópai Mozgalom nagyköveteként. Hozta a kretén fiát is, aki most Magyarország nagykövete, a másik Habsburg meg Magyarországot képviseli a Vatikánban.


Györgynek fényes esküvőt rendeztek a Budavári Mátyás templomban, amikor is Liszt Koronázási miséjét rendelték meg.


Nagyon nyomulnak a szabadkőműves Habsburgok.

márc. 11. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!