Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent Arany János Vörös...

Mit jelent Arany János Vörös Rébék c. balladájában a következő két sor: "Felvont sárkányt vesz kezébe, Hajtja éh: 'megállj, görög'"?

Figyelt kérdés
2008. jan. 23. 18:45
 1/4 anonim válasza:
100%
Nincs előttem a vers, de ha jól emlékszem akkor azt jelenti, hogy kibiztosított (felvont sárkány) fegyverrel üldözőbe veszi a férfit akivel a nő megcsalta.
2008. jan. 26. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ehhez az egész ballada elemzése szükséges szerintem. Röviden a sztori: Sinkó Tera férjhez megy Rebi néni közbenjárásával Pörge Danihoz. Viszont (szintén Rebi néni miatt) megcsalja férjét a kasznárral. Gyerek is születik ebből a szeretői viszonyból, és Dani rájön. Elüldözné feleségét a gyerekkel együtt a háztól, és hogy ne menjen éhen, le akar lőni neki egy varjút. Viszont: Rebi néni boszorkány volt, varjú képében figyeli a falu életét, így szerencsétlen Dani őt lövi le. (Ha mondjuk az én véleményemet kérded, akkor ez bosszú volt, Dani tudatosan Rebi nénit lövi le, de nem ez a bevett elemzés, ez csak a sajátom :D ) A lényeg, hogy Dani gyilossá válik, és hogy ne kerüljön a törvény kezébe, elbujdosik. Na és most sikerült kilyukadnom a kérdésedhez: a felvont sárkány: egy bebiztosított, lövésre kész fegyver; hajtja éh: nins mit ennie a bujdosó Daninak, ezért rabol, lop... Remélem, tudtam segíteni :)
2008. ápr. 30. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A 2. válaszolónak: kissé későn reagálok, de szuper az elemzés, köszönöm szépen!
2008. jún. 8. 22:47
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
a "görög" szó jelentése ebben a szövegösszefüggésben:kupec, kereskedő.
2010. márc. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!