Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mitől másabb felépitési ez a...

Mitől másabb felépitési ez a rendszer, mint az előtte való?

Figyelt kérdés
Középiskolás vagyok és a magyarországi történelmi ismeretem-ben szeretnék eligazodni.Valaki magyarázza el nekem,hogy a rendszerváltozás előtti államformában nem voltak munkanélküliek és hajléktalanok.
2011. jan. 16. 17:53
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem épp történelmileg megalapozott válasz, de van egy olyan dolog, hogy becsület... a rendszerváltás előtt aki nem dolgozott az börtönben csücsült... Akkoriban még érték volt dolgozni és nem inkább teher. Akkor az szégyennek számított, ha nem dolgoztál. Ma már sajnos megváltozott az emberek mentalítása és rájöttek arra, hogy több gyerek + munkanélküliség = segély, amiből szar körélmények között, de megélnek és ha dolgozni mennének sokkal kevsebbet kapnának...
2011. jan. 16. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Azért ez nem egészen így van ahogy az előttem lévő írta...


Azt gondolom tudod, hogy a rendszerváltás előtt nem kapitalizmus volt hanem államszocializmus.


Nemtudom mennyi kell erről tudnod, legyen most hirtelen annyi elég, hogy akkor aki nem dolgozott azt börtönbe zárták. Köze nem volt ennek a becsülethez, így működött rendszer, mert a párt megmondta, hogy mindenkinek dolgozni kell, hogy dübörögjön a gazdaság.


Viszont ezzel volt 2 probléma is:


- Mivel MINDENKINEK dolgozni kellett valamit, ellenben SZÜKSÉG nem volt ennyi munkásra (vagy épp nem olyan képzettségűre), ezért rengeteg "kamu" állás volt. 3 portás oda, ahova 1 is elég lett volna. 50 építőmunkás oda, ahova 10 is sok lett volna (többek között ekkor ivódott be a láblógatás szokása az effektív munka helyett...). Senkinek nem kellett törnie magát, mert ahhoz valami nagyon nagy "bűnt" kellett elkövetni, hogy egy alap melóból kirúgjanak. Egyszerűen emberek 18 éves koruktól nyugdíjig egy gyárba dolgoztak pl 45 évet. Illetve ha kirúgtak pikk pakk találtál munkát, mivel a párt szerint " aki keres az talál" címszóval ha nem kellett munkahely akkor is csináltak

- Ennek lett a következménye, hogy ugyan látszólag mindenkinek volt munkahelye, ezáltal volt fizetése is és megélt (abba ne menjünk bele, hogy hogyan) és ezt az ÁLLAM finanszírozta, így iszonyatos adósságokat halmozott fel az akkori kormány külföldi kölcsönökből.


A baj az, hogy a mienk azóta is halmozza, míg a környező országok igyekeznek saját lábra állni. Ez az oka, hogy 89'-ben MO a térség vezető országa volt, ma már gyk. sereghajtó.

2011. jan. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
l9.34 Szerintem csak rész igazságaid vannak, hiszen aki nem dolgozott akár minek is mondod munkakerülő volt.Nekem nehogy azt mond,hogy a kmk-s mártirságból és rendszerellenességből vállalta és minden egyes munkakerülő forradalmista volt.Bár lehet, hogy az uj rendszerbe kapott Ő is ezért plecsnit.Ez egy ilyen rendszer.A rendszer váltás előtti évek eladósodását nem a fizikai munkás generálta, hanem a nemzetgazdaságban a müszaki értelmiségi.Megtalálta a kiskaput arra, hogy tojjon az állambácsi tyukja a gmk-k kitalálásával.Sok hűhó munkaidőn tul semmiért.Dolgoztam a belsőellenőrzésen és egy-két számpár összehasonlitásából kiderült ,hogy a lázas semmittevés mögött tényleg nincs csak egy nagy nulla.Kitaklálták, hogy a munkabér is költség legyen, ami után mivel már volt szja ne kelljen ugy adózni.Tehát leamortizálták a vállalatok a vagyonukat és szándékosan felélték,hogy majd a rendszerváltás után szarért-hugyért megvásárolhassák.Ez be is következett.Csak a tisztánlátás miatt kijött belölem egy momentum, amit Moldova oly szépen megirt már az előző rendszerben is.És nem okulunk belőle.
2011. jan. 17. 07:59
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Most döntsd már el, hogy középiskolás vagy vagy "dolgoztál a belsőellenőrzésen". Mert a kettő egy laza 30 év korkülönbséget feltételez...
2011. jan. 17. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
:)
2011. jan. 17. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
8.23 Bravó .Lebuktam .A kérdésemet azért irtam középiskolás korral, mert ha bugyuta,akkor minden fajta jelzőkkel illetnek azok,akik zsebből osztják az észt.Igy meg gondoltam,hogy egy fiatalhoz csak van türelmük.Elnzését a tévedésbe ejtésről.
2011. jan. 17. 13:05
 7/8 anonim ***** válasza:
És volt aki türelmetlenül válaszolt?
2011. jan. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Meglepődtem,de nem.Nem is próbáltak lezsidózni, vagy kádári komcsival illetni,mert más a véleményem.Tehát bejött.Máskor is igy kellene ?
2011. jan. 17. 13:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!