A lengyel nyelvben miért "węgierski"-nek hívják a magyart?

Figyelt kérdés
Van valami jelentése ennek a szónak? Honnan jött ez a lengyeleknek, hisz semmi köze nincs sem a Hungaryhoz, sem a magyarhoz.
2011. jan. 29. 09:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
31%
én úgy tudom, hogy nem így hívják :)
2011. jan. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%
Nem tudom biztosan, de lehet, hogy a szén szóhoz van köze. Azt węgiel-nek mondják.
2011. jan. 29. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
67%
Azért nincs köze a Hungaryhoz, mert nem angolok. Szerintem...
2011. jan. 29. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Első! De igen, úgy hívják. Többször jártam már Lengyelországban. [link]


Harmadik! A spanyol, francia, portugál, olasz, dán stb. nyelv sem angol, mégis köze van a "magyar" szónak a Hungaryhez.

2011. jan. 29. 10:20
 5/12 anonim ***** válasza:
72%
Én úgy gondolom, hogy a többi országnak azért olyan hungary-szerű a magyar szava, mert nem volt velünk közvetlen kapcsolata, inkább csak olasz/latin eredetű leírásokból hallottak rólunk, így nem találtak ki ránk nevet, meghagyták az eredeti forrásból származó szót. A lengyelek közelebb vannak, gondolom sokkal inkább volt velük kapcsolatunk, mint mondjuk a dánokkal. A többi szláv nyelvvel mi a helyzet? Ott hogy hívják a magyart?
2011. jan. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Második vagyok


Minden népnek van külső és belső neve. A magyar a belső nevünk, ami valószínűleg vogul férfit jelent. A külső nevünk latinból származhat (Hungarus) és ez viszont arra utal, hogy hunok vagyunk. A szomszédos népek ált. a belső nevüket használják a népnek, és a távolabbiak a külsőt. De vannak olyanok is, akik a saját nyelvükön elnevezik az adott népet, de ez nagyon ritka. Viszont lehet, hogy a lengyelek vmi alapján (én a szénre következtetek) "átkeresztelték" a magyarokat.

2011. jan. 29. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Na jó, de csak a lengyelek találtak ki ránk Hungarytől megy magyartól eltérő nevet?

Néhány más szláv nyelvben:

cseh, szlovák: Maďarský

szlovén: Madžarski

horvát: Mađarski

A bolgár, orosz, ukrán stb. krikszkrakszokból sajnos nem tudok sokat kivenni.

2011. jan. 29. 10:42
 8/12 A kérdező kommentje:
10:40-es! Köszönöm a választ, ésszerűnek tűnik. De ha a szénről neveztek el minket, vajon miért?
2011. jan. 29. 10:44
 9/12 anonim ***** válasza:
74%

Van egy tippem, de nem valószínű, hogy igaz.

Egy lengyel ismerősömtől meg tudom kérdezni, az lesz a legbiztosabb:)

2011. jan. 29. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
71%

Oroszul:

magyar: vengerszkij (hímnem)

Mo.: Vengrija

2011. jan. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!