Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyire magyar specialitás a...

Mennyire magyar specialitás a népmesékben szereplő több-, jellemzően hétfejű sárkány?

Figyelt kérdés
Elég sok külföldi fantasy témájú könyvet olvastam, illetve filmet láttam, és ott a sárkányoknak következetesen egy fejük volt. A görög mitológiában ugyan létezik a hidra, amelynek két feje nő, ha egyet levágnak (kivéve, ha kiégetik a csonkot), de az nem sárkány.
2009. márc. 11. 09:51
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

Lehet, hogy sárkányban csak nekünk van hétfejű, ezt nem tudom, de nem specialitás, itt a hetes szám a lényeg, mivel mágikus dolgokat tulajdonítunk neki, mint pl a hármasnak is.

Hetedhét ország, Hófehérke és a hét törpe, 7 fő bűn, hét kicsi ördög. Sok országban, illetve kultúrában megtalálható ez a szám.

2009. márc. 11. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A sárkány, "egyfejű formájában" valóban keletről származik és eredetileg jóságos lény. Az óriás gyíkhoz hasonlító gonosz szörny alakját az általad említett ókori mondákon túl (babiloni mítoszban is van ilyen lény, a görögök már onnan vették), a mesekutatók sokszor a Szent György legendára vezetik vissza. A magyar mondavilágban, eredetmítoszokban a hetes mitikus szám (7 magyar törzs, hetedhét ország stb.) ahogy a előttem válaszoló mondja. A mondákban itt is általában egy- a székely, később magyar népmesékben viszont hét feje van a sárkánynak. A mesekatalógusban külön számmal jelölik ezeket a típusú meséket. Mivel más nemzeteknél is megtalálható, nem mondható magyar specialitásnak, de ezen a területen gyakori az előfordulása.
2009. márc. 11. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A mesékben néha előforduló 3-, 6-, 9-, 24-fejű sárkány valószínűleg magyar specialitás, a 7-fejű általánosabbnak tűnik.
2009. márc. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Tudtommal a magyar mondákban az egyfejű sárkány volt a szokott. Ez a hétfejűség inkább (ahogy ha jól láttam, már előttem írták) a hetes szám "bálványozásából" fakad. Csupán szám.
2009. márc. 13. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Én vagyok a híres egyfejű

A nevem is ennyi csak: Süsü

De én egyiket se bánom

Egyfejűként élem a világom"

[link]

Szóval még Süsü is szomorúan törődik bele, hogy neki csak egy feje van... :)

A hétfejű sárkány valószínűleg onnan ered, hogy a 7 nem csak egy egyszerű szám. A keresztény vallásban pl 7 az Isten száma, az a tökéletesség, azt szimbolizálja.

[link]

Bizonyára különös hatalmat természet feletti erőt tulajdonítanak neki.

Emlékezzetek csak, Süsü pl tud ugyan tüzet okádni, de ezt sosem használja gonosz célokra.

2009. márc. 14. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
92%
Erre talán Benedek Elek tudna érdemleges választ adni:)
2010. márc. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!