Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha valaki vakon született...

Ha valaki vakon született tehát sosem látott semmit, az vajon álmodik? Ha igen akkor mégis miről?

Figyelt kérdés
2011. jún. 20. 21:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
98%

Persze. Az álmok közel sem csak képekből épülnek fel. Rengeteg érzést is feldolgoznak, illatokat, szagokat, stb.


Aki sosem látott (és az is, aki nagyon régen látott utoljára) álmaiban is ugyanolyan ingereket fog érezni, mint amilyenek ébren körbeveszik. Számára nem annyira létezik a sötétség, hiszen sosem látott, tehát egyfajta "természetes" állapot. Igazából, ha úgy nőne fel, hogy soha senki utalást sem tenne arra, hogy ő nem lát, valószinűleg annyiból venné észre a fogyatékosságát, hogy nem értené, mire való a "szem".



Összefoglalva: igen, álmodik :)

2011. jún. 20. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
55%
Én úgy tudom nem álmodnak.
2011. jún. 20. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Na persze aki valaha látott annak persze vannak képei de itt az az érdekes számomra hogy aki sose látott 1mp-et sem az mit álmod6...
2011. jún. 20. 22:00
 4/14 anonim ***** válasza:
97%
Biztosan. Ha becsukod a szemed, és gondolsz egy bármire, kép nélkül is az agyadban. Egy ember szava, a finom tapintása, valaminek a hangja. A különböző érzelmek... Nekik nem hiányzik mellé a kép, olyan mintha te süketen, hang nélkül álmodnál.
2011. jún. 20. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%

" Na persze aki valaha látott annak persze vannak képei de itt az az érdekes számomra hogy aki sose látott 1mp-et sem az mit álmod6..."

Miért ne álmodnának a vakok?Csak gondolj bele.

Én például sosem láttam a világűrt.Fogalmam sincs hogy néz ki egy másik galaxis.Mégis sokszor álmodom arról,hogy a másik galaxisban utazok,és idegen bolygókat fedezek fel.

Egyébként a szomszédom fia vakon született.Már ő is mesélte,hogy azt álmodta,hogy autóversenyző,és megnyerte a futamot.Vagy mesélte,hogy álmodott az óceánról,és hogy hajóval volt ott..Álmodnak ők is.Csak éppen nem látnak..

2011. jún. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
97%

Képeket nem álmodik. Aki később vakul meg, annak az egyik legnagyobb teher, hogy idővel elfelejti, milyen dolgokat látott, nem bírja maga elé képzelni őket.

Egy interjúban nyilatkozott egy vak ember, nagyon megrázó volt, ahogy elmondta, hogy az évek múlásával már az édesanyja képét sem tudja maga elé képzelni. :'(

2011. jún. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Vree ***** válasza:
86%

Nyilván nem képeket álmodik, hanem hangokat, ízeket, gondolatokat, érzéseket - ugyanazokat mint te csak kép nélkül.


Viszont nagyon érdekes mekkora különbség van - így hallottam - a között aki vaknak születik és aki később vakul meg. Ti. a látás részben úgy alakul ki gyermekkorban hogy az agy bizonyos vizuális ingerek hatására építi ki az agynak ezért felelős részét. Ha valaki születésétől nem lát, akkor az agy erre nem pazarol időt, hanem más területekre (pl. a hallás felfogására való) részekre koncentrál. Épp ezért ha valaki az élete későbbi szakaszában vakul meg, akkor is álmodik valamilyen vizuális dolgot - ha mást nem, elmaszatolódott színeket. A születésétől vak viszont nem. Amivel, valljuk be, a látszat ellenére valószínűleg jobban jár, hiszen a korábban látó nem sokra tudja már az agyának azt a területét használni.

2011. jún. 20. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Olvastam valahol egy interjút a Csillag Születikes vak lánnyal, ő azt mondta, hogy hangokkal, illatokkal stb. álmodik, de nem képekkel.
2011. jún. 20. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
97%

22:19

Ez így van. Cikket is olvastam erről, meg dokumentum filmet is láttam. Volt egy ember aki gyerekkorában vesztette el látását, és olyan 40 éves kora körül mikor megtudták gyógyítani újra meg kellett tanulnia látni.(például a járda szélén milyen mélyen van az út stb, tehát a 3D-vel voltak nehézségei)

2011. jún. 20. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
amúgy ez tök érdekes kérdés, már csak az is, hogy miylen lehet az élete annak aki sosem látott semmi. ha sose tudná meg h van olyan h látás, valószínűleg nem is hiányozna neki. sőt kitudja lehet sokkal boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak lehetnek, mivel sokkal erőteljesebben érzékelik a tapintásokat, szagokat, hangokat....és ha belegondolsz te is ha lazítani akarsz csak becsukod a szemed, meggyújtasz egy illatos gyertyát, beraksz valami nyugtató zenétt;) nekünk, látóknak nagyon hiányozna, szerintem én bele is őrülnék, ha soha többé nem láthatnám a szeretteimet
2011. jún. 21. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!