Honnan tudni, hogy pl. a görög-perzsa termopülai csata Kr. e. (i. e. ) 480-ban volt? És ha akkor volt, mit írtak abban az időben a naptárba? Hányas évet? Mert nem tudhatták, hogy Krisztus 480 év múlva fog megszületni.

Figyelt kérdés

A történelem koordinátarendszerében az origo (évszámok tekintetében) Krisztus születése.

Innen visszaszámolni egyszerű dolog.

De azelőtt mit számoltak és hogyan?

Honnan?

A vízözöntől, Mózestől??


2009. márc. 29. 09:23
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Majnem minden kultúra más időszámítást használt. Az ismert eseményeket, ha megnézzük a különböző időszámításokban, akkor megtudjuk a kiinduló évszámokat. Ez alapján lehet egymás mellé téve a különböző évszámokat mindent átszámolni a mai időszámításra.
2009. márc. 29. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%

A görög időszámítás kezdete a i.e. 776, az első olimpia éve, onnantól számolták a görögök az éveket, így ha jól számolom nekik 296-ban volt a csata.

A rómaiak időszámítása 23 évvel később kezdődött i.e. 753-ban Róma alapításával.

2009. márc. 30. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Kösz a válaszokat.

Így sok minden világosabb, de ha pl. valami Kr.e. 900-ban történt, akkor sem az első olimpia, sem Róma alapítása nem ad útbaigazítást.

Ez nem kekeckedés, csupán kicsit tovább gondolkodtam.

Még1x: köszönöm!

2009. márc. 31. 15:26
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha pl. valami Kr.e. 900-ban történt akkor az pl a zsídó naptár szerint 2861-ben történt (most 5769-et írnak), de volt időszámításuk az ókori egyiptomiaknak is, a babilóniaiak is.

A berber naptár szerin most 2959-et írunk,

a kínai szerint 4645-öt, a hindu kali yuga szerint 5110-et, a koreai szerint 4342-t, a bizánci szerint 7517-et.

2009. ápr. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A thermopylai csata pontos évszámát (többek között) Herodotos Görög-perzsa háborúk című művéből tudjuk.

Mint már előttem is elmondták, minden vallás, illetve a nagy világvallások kialakulása előtt minden nép, más időszámítást használt. Sokszor még egy népen belül is különbözőeket.

Például a görögök csak a Kr. e. V-IV. században találták ki, hogy Kr. e. 776-tól számítsák az időt. Az előtt mindenhol más időszámítás volt. Ezt általában a fő tisztségviselők hivatali idejéhez kötötték. Mivel ez mindig egy év volt, ezért úgy adták meg az éveket, hogy XY archonsága idején (Athénban), Xy stephanorossága idején stb. Ezt használták Rómában is (consullisták) a kora köztársaságkorban. Aztán kitalálták, hogy kiszámolják mikor volt a városalapítás (Kr. e. 753) és onnan számították.

A zsidók már időtlen idők óta a teremtés feltételezett időpontjától számolják az éveket, ami kb. Kr. e. 3761-ben volt szerintük (nem tudom pontosan.)

De az évek sem azonosak.

Van ahol márciusban kezdődött az év, van ahol júniusban, van ahol januárban.

2009. szept. 2. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azt kérdezted, hogy ha valami pl. Kr. e. 900-ban történt.

Akkor az adott nép időszámítása szerint adják meg.

Pl. ha Egyiptomban történt, akkor az egyiptomi időszámítás szerint (ami Kr. e. 3118-tól, Ménész trónra lépéstől számol), de a görögöknek is volt akkor más időszámításuk, csak azt nem ismerjük.


A történetíráshoz mindig kell egy kezdőpont.

Még ha nincs is konkrét időszámítás, valahogy megoldják.

Én történész hallgató vagyok és sokat tanultam ilyenekről.

A történetíró kitűz egy időpontot. Akármit. Mondjuk a trójai háború kezdete. És ehhez viszonyít.

Aztán az okosok a XX. században régészeti adatok alapján kikövetkeztetik, hogy ez a viszonyítási pont mikor volt és akkor már könnyű számolni.

2009. szept. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!