Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az értelmezése Szabó...

Mi az értelmezése Szabó Lőrinc: Dzsuang Dszi álma c. versének?

Figyelt kérdés
Egy szöveggyűjteményben találtam és megfogott, kíváncsi vagyok a helyes értelmezésére.
2011. aug. 17. 14:08
 1/4 anonim válasza:
HOgy érted, hogy helyes értelmezés? MIndenki máshogy értelmez egy verset. Amúgy meg neten találsz sok mindent.
2011. aug. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

egy pár gondolatot - egyik kedvenc versemről-


[link]

A költőt megérintette a keleti filozófia, több verse, írása is tanusítja. Ennek a versnek az értelmezését is onnan könnyebb megkisérelni.

Buddha tudat,

a régi görögöknél az Egy -Isten szinonímája volt,

Deus esse est -Isten a Lét - mondták a keresztrény filzozófusok)

Ez Egy: a teremtés során felbomlik ->kettő -> három -> millió létesültre.

Ezért tapasztaljuk a jelenségeket - enélkül mozdulatlan tér -és idő nélküli -Buddha-tudat, Abszolutum, Isten lenne. (különféle korokban, helyeken a vallásfilozófiák máshogy fogalmazták)

Az Egy-hez képest : ez a hármasság, illuzórikus

"azt hiszem, hogy nincs igazság,

már azt, hogy minden kép és költemény,"

-vagyis mint pazar játék tűnik elénk.

Ez: azonban mindig az Egy-ről szól, Őbenne, Őáltala van.

Ez:

a tapasztaló tudat-tapasztalás folyamata-tapasztalás tárgya.

- hármasságban bomlik ki.

Ezt - és piroritása a TEREMTÉSNEK van, a tapaszatalás folyamatának valójában nem lehet külön választani!

Ez csak együtt van!

Itt játékosan - mert ennek lényege a játék - megcserélte az álmodó: az alanyt- és a tárgyat - és így töprengett: honnan tudom, hogy nem az az igaz?

"hogy Dzsuang Dszi álmodta-e a lepkét

vagy a lepke álmodik engemet?"


- és a költő: folytatta a játékot:

"hogy Dzsuang Dszi álmodja a lepkét,

a lepke őt és mindhármunkat én."

- álomszerű környezetbe ágyazva- és valóban az ébereség fokozásával - ez az illuzórikus játék eltűnhet - csak Egy van - erről szól Buddha tanítása: ez elérhető tudatosan, de erről szól, a lényegét tekintve kommunikálhatatlan -keresztény misztikus unio, és a szufik tanítása is.


Üdvözlet!

anonimanna

2011. aug. 17. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
nem olvastam el az előttem írok válaszát, bocs ha valamit még1x leírok, kb olyasmi a vers mint a Mátrix című film, foglalkozik azzal, hogy mi a valóság? az a valóság, amit álmodsz, vagy pedig az, amit éber állapotban élsz meg? mikor még régen szakközépbe elemeztük ezt a verset ez ragadt meg nekem belőle
2011. aug. 17. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. aug. 17. 21:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!