Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért is jött létre a kiegyezé...

Miért is jött létre a kiegyezés 1867-ben? 1848/1849-es forradalom és szabadságharcban az osztrákok ellen voltunk. Nem? Vagy hogy is van ez? Miért jött létre a kiegyezés?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 22. 17:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Ezeken az oldalakon, részletesen olvashatsz róla:

[link]

[link]

[link]

2009. ápr. 22. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Azért, hogy sógorok legyünk! :-)
2009. ápr. 22. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mert mindkét félnek érdeke volt a gazdasági fejlődés, amit a deáki passzív ellenállás mellett nem lehetett megvalósítani.
2009. ápr. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Ez egy érdekes kérdés, és a válasz is bonyolult rá. Én a történelemmel foglalkozok, ezért most elég alaposan fogok válaszolni.

1849-ben leverték a szabadságharcot, és ezután következett Haynau tábornok rémuralma. Sokakat kivégeztetett (pl.: 13 aradi vértanú)

A Habsburg birodalom vérengzéseit az európai nagyhatalmak nem nézték jó szemmel, és az osztrákok éppen ezért menesztették Haynaut.

A rémuralom 1850 nyaráig tartott. Ekkor a katonai uralmat polgári közigazgatás váltotta fel. Hazánk közvetlenül az osztrák kormány irányítása alá került.

Az osztrák a belügyminiszter Alexander Bach tartotta kézben az ország sorsát, de továbbra is a birodalom részeként kezelte. Magyar részről Deák Ferenc (a haza bölcse) határozottan visszautasította a Bach rendszert, meghirdette az úgynevezett passzív ellenállást.

A kiegyezésnek több oka is volt: a birodalom kincstára csakhogy nem teljesen kiürült, a magyar passzív ellenállás (ami tulajdonképpen egy országos sztrájk volt) szintén tovább nehezítette az udvar helyzetét.

Számos osztrák külpolitikai ügy is hozzá járult a kiegyezéshez, 1848-49 óta az olaszok is élesen szemben álltak a birodalommal, ezen forradalmak leverése után

több Észak-Itáliai terület is Habsburg fennhatóság alá került. e területek felszabadítása egyre inkább nemzeti üggyé váltak. Ezt használta ki a Szárd-piemonti király III. Napóleon francia császár segítségével, és 1861-ben létrejött az egységes Olaszország, így a birodalom Itáliában kudarcot vallott.

Ezek után a Osztrákok és a Poroszok között lett ellentét, amikor mindkét állam megkísérelte létrehozni az egységes Németországot. 1866-ban az udvar itt is kudarcot vallot, és ezek a külpolitikai események mind összefüggésben voltak a magyar ügyekkel.

1859-ben az uralkodó Ferenc József menesztette Bachot, és az udvari politikusok, nem találva más megoldást, 1865-ben Deákhoz fordultak. Deák elérkezettnek látta az időt a kiegyezésre.

Végül 1865-ben megjelent Deák által írt húsvéti cikke indította el a folyamatot. 1967-ben megtörtént a kiegyezés. Egy két központú(Bécs és Buda-Pest) által irányított dualista állam jött létre. Ez hazánk egyik legszebb történelmi időszaka lett. Közös volt a pénzügy. hadügy és a külügy. Hazánkban a magyar lett ismét a hivatalos nyelv, és egyenrangú fél lettünk. Az osztákok indítottak meg egy hatalmas fejlődést az Országban. Ez az jelenti, mégha a szabadságharc el is bukott a forradalom győzött, és a magyar nép ismét boldog lehetett.

2012. febr. 19. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!