Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen civilizációs vívmányokr...

Milyen civilizációs vívmányokról tudnál lemondani, mik azok amikre igazából semmi szükséged sincs és mik azok amik nélkül élni sem tudnál?

Figyelt kérdés
2012. jan. 21. 09:59
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
0%

Tiszta víz nélkül például élni sem tudnék.

Fűtés nélkül sem szívesen élnék.


TV-t már most is alig nézek, ha hirtelen megszűnne a szolgáltatás, nem kötném fel magam. Internet nélkül is el vagyok. A telefonom már most sem számít okosak.


De minek kellene ezekről lemondanom?

Semmi értelme nem lenne, azért lettek feltalálva, hogy használjuk őket.

2012. jan. 21. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:
A víz és a fűtés önmagában nem civilizációs találmány, hacsak nem a Dunából és szenny vízből tisztított vízre és a központi fűtésre gondolsz. Értelemszerűen víz nélkül nincs élet, de értelek okos telefon és mindenféle kütyüt elhagynál az életedből és úgy is teljes lenne az életed, csak miért hagynád el őket ha egyszer feltalálták őket? Én arra gondolok, hogy valóban ezekkel teljes az életünk?
2012. jan. 21. 10:54
 3/29 anonim ***** válasza:
0%

Azért mondtam, hogy tiszta víz.

A víz anélkül is lehet fertőzött, hogy nem engednek bele szennyvizet, vagy ipari hulladékot. A nagy folyók vize sosem volt olyan tiszta, mint a hegyi forrásoké, a források meg nyilván nem érhetők el mindenhol.


Egy modern élet pedig a modern technika vívmányaival teljes. Élhetnénk úgy, mint 50 vagy 100 évvel ez előtt, hogy egy 20-30km-re levő emberrel egy órás utazás árán, vagy napokig tartó levélváltással tarthatjuk a kapcsolatot azonnali, valósidejű kommunikáció helyett, de azzal csak az önmagunk boldogulását nehezítenénk meg. Ezek az eszközök nem azért lettek feltalálva, mert addig az emberek nem éltek teljes életet azóta pedig igen, ezekkel az eszközökkel az élet egy új minőségi szintet képvisel. Nem teljesebb mint az előtt, de jobb.

2012. jan. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
66%
én a felfújható partybárányról le tudnék mondani.
2012. jan. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 PótPápuaPuapó ***** válasza:
36%

Civilizációs vívmányok, amikről nem szívesen mondanék le:


- Ha egy anya két gyereket szül, akkor abból két felnőtt lesz (az esetek elsöprő többségében. 150 évvel ezelőtt még 5-9 gyereket hoztak világra a nők, és általában csak 2-3 élte meg a felnőtt kort. A többit elviszi a kolera, TBC, torokgyík, paraziták(!), himlő...

(szóval nem szívesen mondanék le a gyógyszerekről, korszerű diagnosztikai műszerekről, a Domestos-ról, mosogatószerről, Clorox-ról...)


- Lehet, hogy néhány sötétzöld szerint fölösleges dolog a szupermarket, a mosógép, mosogatógép, porszívó, központi fűtés, de szerintem klassz dolog, hogy az emberek hétvégente egymással tudnak foglalkozni/pihenni tudnak; és nem azzal telnek el a hétvégék, hogy kézzel mossák ki a ruhákat, háziszappant főznek, szőnyeget poroljanak, kenyeret dagasszanak, állatot etessenek...


Nem hiszem, hogy a nők örülnének annak, ha vissza kéne térniük a házimunkákhoz (karrier/egyetem helyett), csak azért mert a felsorolt civilizációs vívmányok eltűnnének.


Az 1800-as évek közepén (csupán 150 évvel ezelőtt) még annyira fejletlen volt a közlekedés, hogy egy rossz termés, egy nyári jégverés könnyen okozott éhínséget. Miközben alig 50-100 kilométerrel messzebb olyan jók voltak a termésátlagok, hogy le sem aratták az összeset


És még valami: A kapitalista globalizált társadalmaknak nem éri meg egymással háborúzni. Hiszen fontos kereskedelmi partnert veszítenének el.

A béke is egy civilizációs vívmány!

2012. jan. 21. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:

Sok mindenben igazad van PótPápuaPuapó!

Azért sajnos a mai egyszerű dolgozó életét nem könnyíti meg illetve már annyira nem könnyíti meg, hogy van mosógépe, amiről természetesen csak részben igaz,(nem kell kézzel a kútból húzott vízzel mosni... mert ha nem heti 40 órát hanem sokkal többet kénytelen dolgozni és rengetegen vannak így, csak így tudnak megélni máris nem a családdal való foglalkozás áll az első helyen, mert nincs hétvégéje szegénynek, vagy a szabadság szimbóluma az autó amivel hosszú órák mennek el egy egy dugóba és így tovább. Kétségtelen, hogy ami a gyógyászatban történ a 19-20. században, anélkül most ezt lehet le sem írnám és nagyon nagy dolgok.

2012. jan. 21. 14:40
 7/29 anonim ***** válasza:

Amiről én le tudnék mondani: demokrácia (szabad választás két bábu között, akik ugyanazt fogják csinálni), neoliberalizmus, adósság alapú pénz.


"És még valami: A kapitalista globalizált társadalmaknak nem éri meg egymással háborúzni. Hiszen fontos kereskedelmi partnert veszítenének el.

A béke is egy civilizációs vívmány!"


Lol. Valahol hallottam hogy az elmúlt 50 vagy 100 évben nem volt olyan nap hogy ne háborúztak volna valahol a földön. Amerika is szinte állandóan háborúzik valakivel, vagy háborút pénzel afrikában. Kár hogy nem találtam meg, de olvastam egyszer egy ilyen adatot, hogy mennyi pénz kellene ahhoz évente, hogy véget vessünk az éhezésnek a világban, és hogy mennyit költ a háborúkra amerika naponta...


[link] - a békés civilizáció.

2012. jan. 21. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 PótPápuaPuapó ***** válasza:
61%

re: 15:01


De kikkel háborúznak az amcsik?!


Sohasem háborúznak más kapitalista (világpiacon jelen lévő országgal)! Mindig csak olyan volt gyarmattal, amelyikkel nem ápol semmiféle kereskedelmi kapcsolatot (irak, irán, afganisztán...).

Nem fog viszont háborúzni Kínával (hiszen kína az amcsi költségvetés legnagyobb hitelezője), vagy bármelyik nyugat-európai globalizált országgal.


Mit gondolsz, miért nem harcolnak egymással a nyugat-európai országok? A 18. században, 19. században, 20. század elején Még állandóan volt háború Nyugat-Európában. Most eszükbe sem jutna.

2012. jan. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
35%

"Azért sajnos a mai egyszerű dolgozó életét nem könnyíti meg illetve már annyira nem könnyíti meg, hogy van mosógépe"


Ezért kézzel elég sokáig tud tartani a mosás és mellette párhuzamosan nem tud mást csinálni. Még nem automata mosógéppel is egy rendes családi nagymosásra elmegy legalább egy fél nap.


"mert ha nem heti 40 órát hanem sokkal többet kénytelen dolgozni"


100 évvel ezelőtt ez a heti 40 óra munka meghaladta a heti 60 órát. Egyébként a civilizáció vívmányával, az automatizálással, akár ma is le lehetne szorítani heti 30 óra alá.


"csak így tudnak megélni máris nem a családdal való foglalkozás áll az első helyen"


Ez a gazdasági rendszer és nem a műszaki szint hibája.


"a szabadság szimbóluma az autó amivel hosszú órák mennek el egy egy dugóba"


Még egy technikai probléma. Ésszerű várostervezéssel és fejlett tömegközlekedési rendszerrel megszűnnének a dugók. A probléma az, hogy a városok nem ilyen forgalomhoz épültek. Évezredes városokban csupán néhány évtizede jelent meg az autó.

2012. jan. 21. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
28%

"De kikkel háborúznak az amcsik?!"


Azokkal, akiknél olaj van és nem működnek együtt.


"Mit gondolsz, miért nem harcolnak egymással a nyugat-európai országok?"


60 éve ért véget a 2. világháború. Az nem olyan sok idő. Egyébként meg egymással nem háborúznak, de mással igen. Szóval még 60 év távlatában, Nyugat-Európára leszűkítve se állja meg a helyét az a kijelentésed, hogy a civilizáció békés.

2012. jan. 21. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!