Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Pontosan mit jelent a "szépiro...

Pontosan mit jelent a "szépirodalom"? A "szépirodalmi szöveg" jelenthet kortárs irodalmi szöveget is, vagy csak klasszikus irodalmi szöveget?

Figyelt kérdés
Kérem, csak hozzáértők válaszoljanak, és ne javasoljátok a google-t, ugyanis egzakt választ nem találtam. Előre is köszönöm a segítséget.
2012. ápr. 8. 17:13
 1/7 Januári Hóvirág ***** válasza:
53%

"Szűkebb értelemben az irodalom olyan történetek, költemények és színdarabok összessége, amelyek művészeti alkotásként határozhatók meg. Az ilyen irodalmat a tudományos és egyéb szövegektől a szépirodalom kifejezéssel különböztethetjük meg.(...)A szépirodalmat csoportosíthatjuk forma, műnem, műfaj, ábrázolásmód, stílus, előadásmód, téma és korszak, illetve országok, nyelvek és nemzetek szerint./ [link]


Üdv.: Januári Hóvirág

2012. ápr. 8. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Januári Hóvirág ***** válasza:

"Irodalom: Literatúra, a szó eredeti és ma is használt legtágabb értelemben a

maradandóan rögzített és szélesebb kör nyilvánosság számára szóló szövegek

összessége. Szűkebb értelemben a művészi igényű

irodalmat jelenti, amit

megkülönböztetésül szépirodalomnak szoktunk nevezni."

/C. Szálka Márta: Magyar irodalmi fogalomtár az érettségihez/

2012. ápr. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Januári Hóvirág ***** válasza:

Kissé absztraktabban:


"Az autonóm mûvészeti ágak egyike. Anyaga a nyelv, mûveit tehát a nyelv segítségével kell rögzítenie, ezért is szokták a szó mûvészetének, nyelvmûvészetnek is nevezni.

" [link] /

2012. ápr. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Januári Hóvirág ***** válasza:

Ajánlom továbbá figyelmedbe az alábbi szakirodalmakat:


Cs. Gyimesi Éva: Teremtett világ


Világirodalom, 21. századi enciklopédia


Bókay Antal: Irodalomtudomány a modern és a posztmodern korban, 2001. Osiris

2012. ápr. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

Egy szépirodalmi műnek akkor nem kell feltétlenül "művészi nyelvezetűnek" lennie? Mert pl. a kortárs regényekre nem feltétlenül jellemző a kacifántos nyelvezet, de attól még ezek szerint a szépirodalom fogalomkörébe tartoznak, ugye?

2012. ápr. 8. 17:50
 6/7 A kérdező kommentje:
Jaj, Bókay, az már számomra túlontúl tudományos! Próbálkoztam vele, mikor első féléves voltam, majdnem meg is buktam belőle, épp ez a gondom, hogy nekem az irodalom elmélet sajnos kínai... Csak kötelező volt, alapozó tantárgy volt az "Bevezetés az irodalomtudományba". Hajszál híján csúnyán elvéreztem... :-(
2012. ápr. 8. 17:54
 7/7 Januári Hóvirág ***** válasza:

:DD


Igen, az irodalomtudomány roppant absztrakt tud lenni, de úgy gondolom: Te értelmes, kereső, gondolkodó lény vagy, ha tehát nem biflázva, hanem "értőn" tanulsz, megértheted könnyedén.


Ami a kortárs irodalmat illeti: jogos (nagyon is) a felvetésed, hiszen olykor az obszcenitás csimborasszóját (is) képesek megmászni. A "hangsúlyeltolódás" részint a nyelvezet átalakulásában érhető tetten, hogy a szövevényes allúzió-rendszerekről ne is beszéljünk...:-)


Szóval, én amondó vagyok: mint minden, a szépirodalom fogalma is átértékelődött ill. átértékelődik napjainkban.


E kapcsán javaslom számodra:


[link]


Szép napot:


J.H.

2012. ápr. 8. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!