Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Anglia, Franciaország és...

Anglia, Franciaország és Hollandia jelenlegi gazdasági fejlettségéhez mennyiben járultak hozzá az egykori hatalmas gyarmatbirodalmak?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 21. 16:47
 1/4 anonim ***** válasza:
23%

Nem annyira volt meghatározó. Hamarabb voltak gazdaságilag fejlett országok/térségek, mielőtt nagy gyarmattartók lettek, sőt a gazdasági erejük járult hozzá nagyrészt, hogy nagy gyarmattartók lettek.

Ha csak ennyi lenne, akkor nem lenne érthető, hogy a történelem legnagyobb gyarmattartója: Spanyolország miért tart ott ahol most van(meg már évtizedek óta).


Inkább arra vezethető vissza, hogy a kapitalizmus (mondjuk modern kapitalizmusnak) ezekben az országokban honosodott meg leghamarabb és adott volt a helyzet (rengeteg tőke, franciáknál nagy népesség) a fejlődéshez.

2012. ápr. 21. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Retekszisz válasza:
68%

Az előző válaszoló sajnos nem tudja, hogy mit beszél. Hollandiának nem annyira, de Anglia és Franciaország gazdaságát nagyon nagyban befolyásolta a gyarmatbirodalmuk. Mert ugye hatalmas felvevőpiac volt a termékeiknek, el kellett őket látni, ez elősegítette a fejlesztéseket. Másrészt nyersanyaggal és emberanyaggal látták el az országot (ezért van most olyan sok fekete a két országban, jöttek tömegével, hogy elvégezzék azokat a munkákat, amik túl alantasak voltak a helyieknek)

Spanyolországra ez azért nem mondható, mert a gyarmatbirodalmának nagy részét már a 19. század előtt elvesztette, amúgy a brit gyarmatbirodalom sokkal nagyobb volt, mint a spanyol.

Kezdetnek ennyi, ha érdekel valami, szólj!

2012. ápr. 22. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
37%

Ez nem így van, ahogy te írod. Hogy olcsó munkaerő? Nevezzük a nevén: rabszolga... Ez elsősorban a gyarmatokon. A briteknek pedig a 18. század közepéig azért "húdenagyonhatalmas" gyarmatbirodalmuk nem volt, majd csak a hétéves háború után. Ezekben az országokban, mint Anglia és Hollandia sokkal jelentősebb volt, hogy volt korábbról (Angliában egészen középkori gyökerű) egy óriási tőkével rendelkező réteg, valamint társadalma elég magas szinten polgárosodott(Angliában ez nevezhető az ipari forradalom gyökerének), Németalföld pedig mindig is kereskedelmi központ volt (gondoljunk Flandriára). A népesség pedig növekedett, tehát munkaerőre azért olyan nagy szükség nem volt abban az időben. És egy valamit mindig elfelejtünk, talán azért mert sokan vitatják ma is: A protestantizmus szerepe! Teljesen megváltoztatta az egyén világképét, a földi hivatásról alkotott elgondolását. A modern kapitalizmushoz ez kellett.


Hasonlítsuk össze Spanyolországgal: Ott iszonyatos mértékű (el sem tudjuk képzelni mennyi) nemesfém és luxuscikkek érkeztek mondhatjuk a XV-XVII. században, és Spanyolország a sokszori államcsőd(!) ellenére virágzott. A háborúk viszont megterhelték.

De ami fontosabb és óriási különbség: Spanyolországban magát a gazdaság szerkezetét nem sokban (nem "pozitívan") érintette a gyarmatosítás, Angliában viszont ez a kapitalizmus diadalmenete. Spanyolország katolikus, ott egyszerűen ez nehezebben is bontakozhatott volna ki.


Franciaország esetében sem olyan egyszerű ez. Franciaország úgy lépett be a gyarmatosításokba, hogy a világ quasi szuperhatalma volt. Utána meg lassan kezdett visszaesni odáig, hogy gyarmatok ide, vagy oda, tulajdonképpen az éhes feltüzelt tömeg lekaszabolta az arisztokráciát. Akkor miről beszélünk?


Hidd el, én tudom miről beszélek.

2012. ápr. 22. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Inkább a háttérhatalomnak van szerepe ebben...
2023. márc. 20. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!