Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A lét határozza meg a tudatot,...

A lét határozza meg a tudatot, vagy fordítva?

Figyelt kérdés
Marx tagadta a korabeli idealista történetszemléletet (pl. Hegel), abból indul ki, hogy a lét határozza meg a tudatot, nem pedig fordítva.

2012. máj. 3. 21:43
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
44%

"lét, azaz materiális test"


A lét kategóriája nem azonos a materiális test kategóriájával. Még a legtöbb materializmusban sem. Tehát ezt a kettőt nem lehet csak úgy azonosítani, mintha magától értetődő lenne, hanem emellett érvelni kell.


"nélkül nincs tudat, de az állítás fordítva is igaz, hiszen a tudatunk, azaz a gondolkodásunk óriási mértékben befolyásolja azt, hogy hogyan élünk."


1) Attól, hogy a tudatunk "befolyásolja, hogyan élünk", még nem biztos, hogy a tudat "meghatározza a létet", bármit is jelentsen az utóbbi.


2) Egyáltalán nem biztos, hogy a tudatnak van bármiféle hatása a materiális testekre. Lehet, hogy semmiféle hatása nincs. Pl. van az agyműködés, aminek mellékterméke a tudat. De ha teljes leírást lehet adni a test viselkedéséről az agyműködésből kiindulva, akkor a tudatra nem is kell hivatkozni a viselkedés leírása során. Ezt sok materialista iskola vallotta az ókortól napjainkig.


"Szinte determináljuk, előre meghatározzuk gondolkodásunkkal saját sorsunkat..."


Hogyan determinálnánk "mi" a sorsunkat, ha a lét = materiális tárgyak? Akkor minden mozgást, beleértve a testünkét is, a fizika törvényei és a világ korábbi állapota determinálja. "Mi" nem kellünk a képletbe.


"Szomorú, hogy erre a látszat-ellentmondásra szinte világméretű társadalmi rendszereket építettek..."


Az, hogy a "lét határozza meg a tudatot" vagy fordítva, és az, hogy "az élet határozza meg a tudatot" vagy fordítva, nagyon valóságos ellentétek, kézzelfogható logikai, etikai, politikai következményekkel.

2012. máj. 8. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
53%

Tudom, nagyon primitív vagyok, de nem látom át a kérdés jelentőségét. Nem értem, hogy miképpen lehet elkülöníteni a két esetet egymástól kísérletesen, azaz milyen módon lehet megbizonyosodni egyik vagy másik model helyességéről, továbbá nem világos, milyen módon változtatná meg akár egyik, akár másik eset a világról alkotott képünket, és ennek milyen hatása lenne az életünkre.


Kissé lufihámozásnak érzem az egész kérdést... Cirkalmasan, de mégis pongyolán definiált fogalmakkal operál, amik önnmagukban sem bizonyítottan létező entitások... pl. mi az, hogy tudat? Itt a 21. sz-ban sem tudjuk, hogy mi az hogy tudat, nem tudjuk, hogy mi hozza létre, hol lakik, milyen szerveződés szinten jön létre. Tehát mennyire lehet releváns az a filozófia, ami aköré a kérdés köré van építve, hogy "A lét határozza meg a tudatot, vagy fordítva?".

2012. máj. 8. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

03:58


"Tudom, nagyon primitív vagyok, de nem látom át a kérdés jelentőségét."


A Német ideológia megértéséhez ismeri kell belépő szinten a klasszikus liberalizmust, az utópista szocializmust és az anarchizmust. Mindezek politikai mozgalmak, politikai jelentőségük van. A Német ideológia politikai szöveg.


"Kissé lufihámozásnak érzem az egész kérdést..."


Nyilván mindent lufihámozásnak érzel, ami nem a szakterületed. De ne aggódj, ezzel kb. mindenki így van.


"Tehát mennyire lehet releváns az a filozófia, ami aköré a kérdés köré van építve, hogy "A lét határozza meg a tudatot, vagy fordítva?"."


Mint elhangzott, valójában senki sem beszélt arról, hogy a lét határozza-e meg a tudatot vagy fordítva. Ez a kérdés filozófiai értelemben valószínűleg nem is értelmes kérdés. Marxnak volt egy mondata (nem a tudat határozza meg az életet, hanem az élet határozza meg a tudatot), amit tévesen így ismernek páran.

2012. máj. 9. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
24%
"én túllépek e földi kocsmán, az értelemig és tovább" -írta József Attila, és én hozzá csatlakozom. A legújabb tudományok már feszegetik a materialista felfogás határát.A Teremtésben, vagy a nagy BUMM esetében is előbb volt meg a kozmikus Tudat, és a tudat hozta létre a maga anyagi megfelelőjét. Szatmári L. Miklós könyve számos világszerte elfogadott tudóst is idéz, akik már régebben rájöttek erre.
2012. máj. 21. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
78%

"A legújabb tudományok már feszegetik a materialista felfogás határát"


1) Nem feszegetik.

2) Itt nem a materializmus metafizikai kérdéséről van szó, hanem a történelmi materializmusról.


A történelmi materializmus teljesen független a metafizikai materializmustól. Annyi közük van egymáshoz, mint a villanykörtének a körtéhez.

2012. máj. 22. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
61%

"A történelmi materializmus teljesen független a metafizikai materializmustól. Annyi közük van egymáshoz, mint a villanykörtének a körtéhez."


Arról nem is beszélve, hogy a tudományra nem feltétlenül metafizikai, hanem inkább módszertani materializmus jellemző, vagyis a tudomány nem állít metafizikailag semmit; materializmusa a priori jellegű, fontossága az, hogy meghúzza a tudomány határait, és lényegében ezzel hozza létre a tudományt mint a filozófiától elkülöníthető tevékenységet.

2018. jan. 28. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!