Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kialakulhat valaha egy jobb...

Kialakulhat valaha egy jobb és igazságosabb társadalmi rendszer, mint a kapitalizmus? Annak fényében, hogy az emberi természet egyik alapvető eleme a szerzés, birtoklás?

Figyelt kérdés

Ma este filozofikus hangulatban vagyok:-)

A viccet félretéve kíváncsi lennék a véleményekre.

Engem nagyon érdekel a téma, főleg a Föld erőforrásainak szemszögéből.


2012. máj. 18. 19:19
 1/10 anonim ***** válasza:

Marx és Lenin is péntek esti filozofálgatással kezdte:-).

A viccet félretéve engem is nagyon foglalkoztat ez a téma. Én úgy gondolom, hogy az egész az ember alapvető természetéből fakad, a birtoklási vágyból. Valahogy az alaptermészetünk része az, hogy általában mindenki többre vágyik, és szereti jobbnak érezni magát a másiknál az élet minden területén. És ebből kifolyólag mindig lesznek haszonélvezői, és vesztesei is (az előbbiek általában jóval kevesebben, mint az utóbbiak).

A másik érdekes oldala a témának, hogy ezt erőforrásokkal meddig lehet bírni. Az teljességel lehetetlen, hogy a Föld mostmár 7 milliárdos lakossága amerikai és nyugat-európai életszínvonalon éljen, annak gyors környezeti katasztrófa lenne a vége.

A technika további fejlődése viszont sokat tehetne egy igazságosabb társadalomért. Végignéztem a Zeitgeist filmeket, bár úgy az egész egy megvalósíthatatlan utópisztikus álomnak tűnik, de a technika fejlődéséről szóló része nagyon elgondolkodtató volt számomra.

2012. máj. 18. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Madách Ember tragédiája még mindig aktuális szerintem. Tézis-antitézis folyamatos harca tart és fog tartani örökké, az ember természetéből fakadólag. Soha nem lesz igazságos társadalom, ahol mindenki boldog és semmi másra nem vágyik.
2012. máj. 18. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A belátható jövőben biztosan nem. Ennek több oka is van.


A Föld ahhoz egyszerűen túlnépesedett, hogy mindenkit akár csak olyan magas életszínvonalon tartson, mint a miénk. A tőlünk nyugatabbra fekvő országokét meg még szóba sem hoztam.


Az emberiség kétharmada messze az európai életszínvonal alatt él. Mit szólnának az emberek, ha az országok vezetői bejelentenék, hogy jövő héttől minden háromszor annyiba fog kerülni, hogy egyenlő életszínvonalra húzzunk fel egymilliárd afrikait, egymilliárd kínait, egymilliárd indiait és egymilliárd dél-kelet ázsiait?

Nagyon gyorsan elkezdenének inkább amellett tüntetni, hogy bombázzák porig azokat a területeket, mert az olcsóbb volna.


Ha gazdasági rendszert akarnánk váltani:

Minden rendszer haszonélvezői elsődlegesen arra koncentrálnak, hogy megőrizzék és növeljék hatalmukat és befolyásukat. Rendszerváltozás esetén pedig átmentsék, ami hatalmukban áll, így az új rendszert is hasonlóan egyenlőtlenné téve, mint az eredetit.


Lehetőség volna, csak ahhoz az kellene, hogy képesek legyünk a hatalmasokat teljes egészében megfosztani a hatalmuktól és az alapjaitól, a mai társadalom beidegződéseit is megszüntetve építenénk újra a társadalmi, gazdasági rendszert. Ez nyilván lehetetlen.

2012. máj. 18. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 hollófernyiges ***** válasza:
A tökéletes jó és igazságos társadalmi rendszer már rég megvan, csak nem versenyképes. Az ember százezer éve törzs (falu) közösségben él, erre van berendezkedve teljesen, csak ezek túl kicsik ahhoz, hogy hatékony ipart/tudományt fenntartsanak.
2012. máj. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Kialakulhat. De ehhez szemléletváltás kell.

El kell fogadni, hogy a mindenáron mindent birtokolni akarás nem létfontosságú. Nem is értem, mi megy ma, még a gyerekszülést is az határozza meg, hogy lesz-e pénz neki minden drága cuccra. És az a generáció, aki így nő föl, még inkább birtoklásmániás lesz.

2012. máj. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Vree ***** válasza:
63%

A kapitalizmus lényege nem a birtoklási vágy (az a magántulajdon intézménye, ami minden államformában megvan), hanem az önszervező piac.


Ha kitaláltál egy jobb módot a kereslet-kínálat és az árak folyamatos arányos szinten tartására, és nem egy központosított logisztikai-irányító állami szervezetet (az a kommunista megközelítés), akkor majd beszélünk.


Nem szetetem ha úgy sajnálkozunk és fogunk mindent az emberi esendőségre, ha nem is értjük pontosan hogy miért vannak a mai társadalmi rendszerek. :/

2012. máj. 19. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A kapitalizmus nem társadalmi, hanem gazdasági rendszer.

Kérdésre válaszolva: mivel ez nem tökéletes ezért kialakulhat, és szükség is lesz rá, ha nagy távlatból nézzük a dolgokat. A Föld nyersanyagkészletei előbb-utóbb kimerülnek és ha nem oldjuk meg addig a Naprendszer többi bolygójáról a bányászatot, akkor muszáj, hogy egy központosítottabb rendszer alakuljon ki.

2012. máj. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
51%

"Kialakulhat valaha egy jobb és igazságosabb társadalmi rendszer, mint a kapitalizmus?"


Mivel az, hogy mi a "jó", és mi az "igazságos", messzemenőkig ízlés kérdése, ezért igen, előfordulhat, hogy egyszer olyan rendszer lesz, amely legalább 1 ember ízlése szerint "jobb" a kapitalizmusnál.


"Annak fényében, hogy az emberi természet egyik alapvető eleme a szerzés, birtoklás?"


Az "emberi természet" rugalmas, eltérő körülmények között eltérően jutnak kifejezésre az alapvető ösztöneink. Aki azt hiszi, hogy ismeri annyira az emberi természetet, hogy politikai következtetést tud levonni belőle, az... az egy 18. századi utópista.


"Engem nagyon érdekel a téma, főleg a Föld erőforrásainak szemszögéből"


Nem tudom, hogy jön ide ez a téma, de a Föld erőforrásai köszönik, jól vannak. Az emberiség az ezredrészét sem használja ki a lehetőségeinek.

2012. máj. 22. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Kedves 8-as válaszoló!

Szerintem az itt említett dolgok azért összefüggnek egymással, még ha te nem is így látod.

De jó, hogy mindig jön egy ilyen napkeleti bölcs, mint te, leereszkedik a pórnép közé, és a fejekben világosság lőn :-)!

2012. máj. 29. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

12:54


Ne hisztizz, hanem ha van ellenvetésed, írd le és megtárgyaljuk. Velem lehet értelmesen vitázni, de ami hülyeség, arról nem fogom az illem kedvéért azt írni, hogy okos gondolat.

2012. máj. 29. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!