Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Igazán jó töris kerestetik!...

Igazán jó töris kerestetik! Merkantilizmus? Udvar/várbirtok?

Figyelt kérdés

Szóval most lesz a töri emelt szóbelim ahol azért érteni is kell az összefüggéseket rendesen. Szóval aki tényleg jó töriből, sőt valamennyire közgázból, ne adj isten egyetemen is tanulja, légyszi segítsen. Jelen pillanatban két témában nem áll össze a kép az összefüggéseket illetően:

Az egyik a magyar társadalom és közigazgatás a középkorban: - mi az igazi különbség az udvar és a várbirtok között (értem hogy az udvarbirtok a király magán birtoka, de a gyakorlatban ha mind a kettő közvetlenül hozzátartozik, akkor mi különbözteti meg őket? például a király mért nem teszi a várbirtokot saját udvarbirtokká, megtehetné? II. András előtti időről van szó)

-kikből lettek a szerviensek (a könyv kihagy egy lépést és a Szent István korabeli rétegekből nem tudom biztosan levezetni hogy kiknek kéne őket onnan megfeleltetni)

-a nádorispán mint az udvarnépek országos elöljárója megfeleltethető a későbbi nádornak?

-az udvarnépek a vármegye ispánja és a nádorispán alá is tartoztak?

-Szent László mért hozott olyan kemény törvényeket a magántulajdon védelmében? a korábbi pogány törzsi-nemzettségi társadalomból mért következett az hogy az emberek lazábban áltak a magántulajdonhoz?


A másik nem teljesen világos dolog a merkantilizmus:

-Mit jelent pontosan az árszínvonal kifejezés?

-Mért jó ha az nő, az nem egyenlő azzal hogy infláció lesz? az mért jó?

-Mért ért véget a merkantilista gazdaság politika és mi lett helyette?


Belefáradtam igazán jó link keresésébe ami rendezetten normálisan összefoglalja ezeket, figyelembe véve hogy milyen kérdései lehetnek egy ártatlan középiskolásnak. Szóval aki válaszol légyszíves elsősorban azt próbálja megérteni hogy mit nem lehet ezen érteni, mert én is tudom azt fújni ami a könyvben van. Szóval ha érthető hogy mit nem értek és arra érthető választ kapnék azért nagyon nagyon hálás lennék. Köszönöm


2012. jún. 5. 19:23
 1/1 anonim válasza:

[link]


[link]


ezek eléggé hitelesek, és levonhatod belőlük a lényeget. továbbá ezeket az elméleteket ne mindig úgy kezeld, hogy csak jók vagy rosszak. ezek nem csak fehérek vagy feketék lehetnek. vannak érvek és ellenérvek, eltérő megítélések. mindezek tükrében érdemes megnézni egy-egy irányzatot

2012. jún. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!